Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

07.11: Silna Ameryka, hossa trwa nadal

W ostatnich tygodniach nie można było narzekać na nudę. Na giełdach nie zabrakło chwil grozy i mocnych spadków. Wiele osób ogłosiło już nawet koniec hossy, tymczasem nagle nastąpił gwałtowny zwrot akcji i powrót do zwyżek. Ważne, a niektóre niespodziewane, decyzje podjęły też banki centralne.

 

Tuż po poprawieniu historycznych szczytów na Wall Street i ustanowieniu najwyższych od niemal siedmiu lat poziomów na warszawskim rynku giełdowym obniżki cen akcji w drugiej połowie września inwestorzy przyjęli jako naturalne odreagowanie po sporych wzrostach. Kiedy jednak w ciągu kolejnych dwóch tygodni spadki, zamiast wyhamować, jeszcze bardziej przyspieszyły, nastroje inwestorów szybko się ochłodziły, a wielu analityków ogłosiło nawet koniec hossy. Indeks S&P500 w ciągu niecałych czterech tygodni spadł bowiem o blisko 10 proc., po drodze przebijając długoterminowe średnie kroczące i linię trendu wzrostowego, a za amerykańskim rynkiem podążyły też parkiety w Niemczech czy w Warszawie. Przełom nastąpił jednak w połowie października, od kiedy to przewagę ponownie zyskała strona popytowa. Wystarczyły równo trzy tygodnie, by amerykański indeks S&P500 ponownie znalazł się na poziomie najwyższym w swojej historii. Siłą rzeczy lepszy obraz sytuacji i poprawę nastrojów inwestorów widać także na polskiej giełdzie.

 

W międzyczasie Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, jednak zawiódł nieco inwestorów w kwestii braku większego zdecydowania co do szybkiego rozpoczęcia programu skupu aktywów. Nie było niespodzianki w tym, że w USA Rezerwa Federalna zdecydowała o zakończeniu programu QE3. Krajowych inwestorów nieco zaskoczyć mogła za to dwukrotnie Rada Polityki Pieniężnej - obniżając stopę lombardową na październikowym posiedzeniu mocniej niż się spodziewano oraz nie dokonując dalszych obniżek stóp procentowych w listopadzie. Aktualnie obowiązują więc poziomy: 1 proc. (stopa depozytowa), 2 proc. (stopa referencyjna) oraz 3 proc. (stopa lombardowa).

Stan Portfela i decyzje inwestycyjne

Od ostatniego odcinka Portfela SII, kiedy to zakupiliśmy akcje spółki Radpol, nie dokonaliśmy żadnej transakcji. Niepokojąco duże spadki obserwowane do połowy października na rynkach giełdowych w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech (a przez to także i na parkiecie warszawskim) kazały zachować wysoką ostrożność. Obecnie sytuacja wygląda już dużo lepiej i niewykluczone, że w ciągu najbliższych tygodni część gotówki znajdującej się na rachunku przeznaczymy na kolejne zakupy, licząc na relatywnie udaną końcówkę roku.

 

Co ciekawe, pomimo nie najlepszego okresu na całym rynku giełdowym, w ostatnim miesiącu Portfel SII nieznacznie zwiększył swoją wartość i historyczną stopę zwrotu (do poziomu 17,52 proc.), w ten sposób powiększając nieco przewagę nad indeksem szerokiego rynku WIG oraz zmniejszając dystans do indeksu mWIG40. Było to możliwe dzięki relatywnie wysokiemu udziałowi instrumentów dłużnych i gotówki w Portfelu (odpowiednio ok. 18 i 30 proc.). Na początku października rachunek zasiliły także odsetki wypłacone od obligacji PBS Sanok oraz dywidenda ze spółki Bogdanka.

 

Benchmarki

 

Portfel SII charakteryzuje się zdecydowanie niższym poziomem ryzyka inwestycyjnego, mierzonym jako zmienność historycznych tygodniowych stóp zwrotu, w porównaniu do indeksów WIG, mWIG40 i WIG20. Obecna wartość odchylenia standardowego dla Portfela SII wynosi ok. 0,8 proc., podczas gdy dla indeksów odniesienia jest ona wyższa niż 2,2 proc. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewątpliwie konserwatywna strategia i ostrożność w doborze aktywów do Portfela SII, a mówiąc dokładniej - spory stan gotówki i obligacji utrzymywanych w Portfelu SII od początku jego istnienia.

Aktualny stan rachunku

Aktualny stan rachunku

Statystyki Portfela

Szczegóły naszych transakcji i statystyki można obserwować w serwisie inwestomierz.pl, gdzie pod wersją demonstracyjną kryją się aktualne statystyki Portfela SII.

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z możliwościami serwisu inwestomierz.pl, którego pośrednim właścicielem jest SII.

 

 

 

 

Partnerem strategicznym Portfela SII jest Alior Bank

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 24,6%, a wynik operacyjny o 45,9%.

Zobacz więcej

07.11: Silna Ameryka, hossa trwa nadal