Chat with us, powered by LiveChat

Ciech w nowej strategii przewiduje wypłatę dywidendy

Skomentuj artykuł
© James Thew - Fotolia.com

Nowy akcjonariusz większościowy Ciechu, KI Chemistry, ogłosił strategię spółki na lata 2014-2019. Przypomnijmy, że w ogłoszonym w tym roku wezwaniu spółka z grupy Kulczyk Investments zwiększył swoje zaangażowanie w Ciechu do 51,14%. Głównym sprzedającym był Skarb Państwa, który odpowiedział na wezwanie, składając zapis na prawie 20 mln akcji, co stanowiło 37,9% udziałów.

Założenia nowej strategii

W nowej strategii na lata 2014-2019 Ciech zakłada osiągnięcie średniorocznych przychodów ze sprzedaży na poziomie ok. 3,8 mld zł, oraz średniorocznej EBITDA znormalizowanej na poziomie ok. 660 mln zł. Średnioroczna marża EBITDA znormalizowana ma kształtować się na poziomie ok. 17%. Kolejnym założeniem strategii jest osiągnięcie wskaźnika zadłużenia netto do EBITDA poniżej 1,00 w 2019 roku. Do wyliczenia tego wskaźnika przyjęto średnioroczną stopę dywidendy na poziomie 3%, co wskazuje, że w nowej strategii spółka zamierza dzielić się zyskiem z akcjonariuszami. Przypomnijmy, że nie licząc 2014 roku, Ciech wypłacił ostatni raz dywidendę w 2008 roku.

 

W nowej strategii Ciech zakłada maksymalizację wartości spółki przy koncentracji na segmencie sodowym. Celami strategicznymi są m.in. wzrost przychodów w segmencie sodowym. Segment ten posiada liczne przewagi konkurencyjne, m.in. geograficzne rozmieszczenie zakładów produkcyjnych w Polsce, Niemczech i Rumunii, co umożliwia dotarcie do dotychczasowych klientów, a także stanowi bazę do ekspansji na nowe rynki. Segment organiczny będzie rozwijany na bazie Organiki-Sarzyna, która pozostaje częścią Grupy Ciech.

 

Tak o inwestycji w Grupę Chemiczną Ciech wypowiedział się Jan Kulczyk, Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki:

 

„Inwestycja w Ciech strategicznie wpisuje się w rozwój Grupy Kulczyk Investments. Mamy wieloletnie doświadczenie w przekształcaniu naszych spółek w liderów rynkowych. Ponadto, nasza międzynarodowa pozycja pozwala na uwolnienie potencjału Ciechu i stworzenie narodowego czempiona, odnoszącego sukcesy na globalnych rynkach. Realizacja tego celu wymaga czasu i żelaznej konsekwencji. Dlatego traktujemy tę inwestycję jako strategiczną i długoterminową.”

Komentarze analityków

Tomasz Kasowicz, analityk DM BZ WBK

 

„Można powiedzieć, że cele są ambitne, ale nie są nierealne. (…)Strategia pokazuje, że spółka ma bardziej optymistyczne podejście do rynku sody na najbliższe lata. To powinno implikować, że spółka zakłada, iż podaż sody tureckiej nie wpłynie na rynek europejski.

 

Dywidenda jest pozytywnym elementem strategii. Zakładana wypłata dywidendy pokazuje, że wzrost wyników na to pozwoli. Fakt, że spółka chce wypłacać dywidendę ucina spekulacje na temat potencjalnej emisji akcji.”

 

Monika Kalwasińska, DM PKO BP w raporcie porannym

 

„(...) Strategia jest nieprecyzyjna oraz brakuje w niej konkretów, które uwiarygodnią jej realizację. Cele strategiczne są oczywiste i zakładają po prostu dalszy rozwój spółki.

 

Strategia bazuje na rozwoju organicznym i stopniowej poprawie rentowności co oznacza powolny rozwój, który w dużej mierze jest pochodną obecnej sytuacji finansowej spółki związanej z wysokim zadłużeniem. Ciech na obecną chwilę ma dług netto (1,1 mld zł) powyżej kapitałów własnych, co nie pozwala na pozyskanie zewnętrznego finansowania.

 

Naszym zdaniem cele finansowe zawarte w strategii są ambitne i zakładają wyraźną poprawę wyników dopiero powyżej 2016 roku.”

 

Źródło: Ciech S.A., PAP

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie