Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czat inwestorski - Wyniki Grupy TAURON za III kwartał 2014 r.

Źródło: Emitent
Czat inwestorski

Temat czata:

Wyniki Grupy TAURON za III kwartał 2014 r.

13 listopada (czwartek) 
godzina 14:30

                 TAURON PE

 

Na pytania inwestorów odpowiadać będzie:

 

K. ZawadzkiKrzysztof Zawadzki, Wiceprezes Zarządu ds. ekonomiczno-finansowych - z wykształcenia ekonomista - absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest absolwentem studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Ukończył m.in. podyplomowe studia w zakresie międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej, standardów europejskich w rachunkowości i finansach oraz podatków. Posiada uprawnienia biegłego rewidenta.

W branży energetycznej pracuje nieprzerwanie od początku 1996 r. Karierę rozpoczął w Elektrowni Łagisza SA w Będzinie w pionie ekonomiczno-finansowym, a następnie kontynuował jako zastępca głównego księgowego w Południowym Koncernie Energetycznym SA. Przez dwa lata, do sierpnia 2009 roku, zajmował stanowisko dyrektora Departamentu Rachunkowości i Podatków - głównego księgowego w Tauron Polska Energia SA. Równolegle w różnych okresach sprawował funkcje w radach nadzorczych spółek prawa handlowego.

 

Funkcję wiceprezesa Zarządu TAURON Polska Energia SA pełni od 21 sierpnia 2009 r. kierując pracą departamentów: controllingu, zarządzania finansami, rachunkowości i podatków.

 


 

Zapis czata inwestorskiego

 


 

Moderator: Szanowni Państwo, witam na czacie poświęconym wynikom finansowym Grupy TAURON za III kwartał 2014 r. Serdecznie zapraszam do zadawania pytań.

 

 

Magiera: chciałbym zapytać się, możliwe jest zamknięcie którejś z kopalń spółki?

 

Krzysztof Zawadzki: Nie przewidujemy zamykania żadnej z kopalń należących do Grupy TAURON. Nasza strategia przewiduje znaczące inwestycje w Obszarze Wydobycie, które mają na celu zwiększenie poziomu wydobycia węgla oraz poprawę efektywności funkcjonowania posiadanych aktywów. Docelowo w 2023 r. planujemy wydobycie na poziomie ok. 7 mln ton rocznie.

 

 

Magiera: jak duże zapasy złóż węgla są w nich jeszcze?

 

Krzysztof Zawadzki: Kopalnie Grupy TAURON dysponują ok. 20% krajowych zasobów węgla energetycznego. Żywotność każdej z kopalń wynosi kilkadziesiąt lat.

 

 

rider: spółka ma przed sobą spore wydatki inwestycyjne. Jaki jest maksymalny poziom zadłużenia przez spółkę?

 

Krzysztof Zawadzki: Podczas realizacji programu inwestycyjnego Grupa TAURON nie planuje przekroczyć wskaźnika zadłużenia netto/ EBITDA na poziomie 3x.

 

 

Mateusz: Panie Prezesie, jak ocenia Pan wyniki za IIIq2014?

 

Krzysztof Zawadzki: Zważywszy na otoczenie rynkowe, nieznacznie niższe przychody w porównaniu do wartości uzyskanych w 2013 r. należy uznać za wynik pozytywny, który dodatkowo wzmacnia spadek kosztów działalności Grupy Kapitałowej o ok. 3,4 proc. Oceniając wyniki Grupy TAURON po trzech kwartałach 2014 r. należy pamiętać o negatywnych czynnikach, jakie cały czas wpływają na sytuację branży energetycznej w Polsce, takich jak niekorzystne saldo handlu zagranicznego energią czy mniejsze wykorzystanie elektrowni na węgiel kamienny, które wytworzyły o blisko 6 proc. mniej energii niż w analogicznym okresie 2013 r.

 

 

zbych: czy spółka planuje inwestycje w OZE inne niż elektrownie wiatrowe?

 

Krzysztof Zawadzki: Zgodnie ze zaktualizowaną strategią zakładamy posiadania łącznie do 800 MW w OZE do 2023 r. Zdecydowaną większość źródeł odnawialnych będzie stanowić energia wiatrowa. Szacujemy, że w 2023 r. kilkanaście procent wytworzonej energii w Grupie TAURON pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych.

 

 

inwestor: zadłużenie Tauronu jest stosunkowo wysokie w porównaniu do innych spółek z sektora... czy może to rodzić obawy co do działalności spółki?

 

Krzysztof Zawadzki: Spółka realizuje program inwestycyjny, co wiąże się z koniecznością pozyskania środków na realizowane projekty. Nasze zadłużenie pozostaje na bezpiecznym poziomie, co znajduje potwierdzenie w ratingach nadawanych spółce przez agencję ratingową Fitch. Rating utrzymuje się na poziomie BBB z perspektywą stabilną.

 

 

ryba: węgiel wytwarzany w kopalniach spółki jest w całości wykorzystywany przez spółkę?

 

Krzysztof Zawadzki: W 2013 roku około 70% wydobytego węgla zostało wykorzystane na potrzeby produkcji energii elektrycznej w ramach Grupy TAURON. Pozostałe 30% sprzedawane jest na rynku zewnętrznym. W 2013 roku paliwo pochodzące z TAURON Wydobycie pokryło ok. 40% zapotrzebowania Grupy na węgiel.

 

 

spółkowicz: Czy planowana jest emisja akcji w Tauronie?

 

Krzysztof Zawadzki: W najbliższym okresie nie zakładamy podwyższenia kapitału w drodze emisji akcji. Program inwestycyjny planujemy sfinansować dzięki środkom pozyskanym m.in. z emisji obligacji. W listopadzie spółka wyemitowała obligacje o łącznej wartości 1,75 mld zł w ramach zawartego w 2013 r. programu emisji obligacji do kwoty 5 mld zł.

 

 

observer_76: Jak Tauron stara się oszczędzać, wobec trudnej sytuacji na rynku?

 

Krzysztof Zawadzki: W Grupie TAURON realizowany jest już drugi Program poprawy efektywności. Pierwszy, obejmujący lata 2010-2012, przyniósł ponad 1 mld zł oszczędności. Obecny plan, na lata 2013-2015, zakłada oszczędności na poziomie 864 mln zł. Do końca III kwartału 2014 r. plan zrealizowano w ok. 75 proc., czyli zaoszczędzono we wszystkich segmentach działalności blisko 640 mln zł.

 

 

magik: czy spółka stworzyła już ofertę wraz z operatorem T-Mobile? Czy na dzień dzisiejszy widać już efekty takiej oferty?

 

Krzysztof Zawadzki: TAURON we współpracy z T-Mobile przygotował - od 3 listopada - dla swoich klientów wspólną ofertę. Wszyscy klienci, którzy zakupią dowolny produkt z oferty TAURONA, otrzymają kupon upoważniający do 20-procentowej zniżki na abonament miesięczny w taryfach JUMP! S lub JUMP! M oraz startery w postaci karty SIM z 1GB transferu danych. Aby skorzystać z promocji, wystarczy udać się do Punktu Obsługi Klienta TAURON i podpisać umowę na dowolny produkt energooszczędny lub zamówić go poprzez formularz znajdujący się na stronie http://energooszczedny.pl. Kupon zniżkowy można zrealizować w dowolnym salonie T-Mobile do 31 stycznia 2015 roku.

 

 

Jan: jakie największe inwestycje są obecnie realizowane w Tauronie?

 

Krzysztof Zawadzki: Największą realizowaną przez TAURON inwestycją jest budowa bloku o mocy 910 MW na terenie Elektrowni Jaworzno III. We wrześniu na placu budowy zostały wbite pierwsze, symboliczne łopaty, 14 listopada plac budowy zostanie przekazany Głównemu Wykonawcy. Nakłady na budowę bloku wyniosą ponad 6 miliardów złotych. Oprócz tego TAURON realizuje wspólnie z PGNiG budowę bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW w Elektrociepłowni Stalowa Wola. Szczegółowe informacje znajdują się w prezentacji wynikowej za III kwartał 2014 r.

 

 

J. Skorupa: Czy w najbliższych latach będzie przybywało mocy produkcyjnych elektrowni czy raczej ubywało ze względu na zamykanie starych elektrowni?

 

Krzysztof Zawadzki: Do 2023 roku Grupa TAURON planuje uruchomić ok 2,2 GW nowych mocy wytwórczych w różnych technologiach. W tym samym okresie planowane jest odstawienie ok. 1,5 GW. Konieczność zamknięcia najstarszych bloków podyktowana jest względami ekologicznymi i koniecznością dostosowania ich do obowiązujących norm emisji. Ze względu na stan infrastruktury wytwórczej w kraju w podobnej sytuacji są pozostałe grupy energetyczne.

 

 

Majcher: jakie działania podejmuje spółka aby zatrzymać czy zdobywać nowych klientów indywidualnych?

 

Krzysztof Zawadzki: TAURON prowadzi aktywne działania sprzedażowe. Proponujemy naszym klientom dostęp do coraz większej liczby ofert. Od jesieni w ramach nowej kampanii zachęcamy m.in. do skorzystania z promocji energooszczędnej. Oferujemy także usługę Elektryk 24 h, wspólną ofertę z operatorem T-Mobile. Innowacyjną ofertą jest możliwość zakupu tańszego węgla przez naszych klientów. Najnowsza oferta TAURONA dostępna jest na stronie www.energooszczedny.pl

 

Moderator: Szanowni Państwo, czas naszego czata dobiegł końca. Serdecznie dziękujemy za liczny udział i zapraszamy na kolejnego czata po wynikach za 2014 r.

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

Czat inwestorski - Wyniki Grupy TAURON za III kwartał 2014 r.