Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czy PGNiG będzie płaciło mniej za rosyjski gaz?

© Jacques PALUT - Fotolia.com

PGNiG informowało we wrześniu o zmniejszeniu dostaw gazu z Rosji. W pewnym momencie sięgnęło ono aż 45%. Wcześniej spółka zwiększyła dzienne zamówienia od Gazpromu, który tych zamówień nie zrealizował. Na podstawie zapisów kontraktu jamalskiego PGNiG wnioskowało o rekompensatę poniesionych przez spółkę szkód, wynikających z ograniczania dostaw gazu. W komentarzu dla PAP-u rzecznik PGNiG Dorota Gajewska poinformowała, że uzyskano rekompensatę w cenie gazu za okres ograniczenia dostaw z Rosji.

 

Wraz z 1 listopada PGNiG przysługuje prawo do renegocjacji zapisów zawartych w kontrakcie jamalskim. Jak informuje rzecznik spółki, renegocjacje mają dotyczyć wszelkich możliwych aspektów jakie przewiduje kontrakt. Rozmowy mają dotyczyć m.in. cen surowca w celu odzwierciedlenia zmian rynkowych w warunkach kontraktu oraz zabezpieczenia jego długoterminowej konkurencyjności. Szacunki analityków co do cen, jakie płaci PGNiG za gaz, wahają się od 350 do 420 dolarów za 1 tys. m sześc. Tym samym zwracają oni uwagę, że ceny te są wyższe niż dla firm z Europy Zachodniej.

 

Analitycy nie wykluczają, że negocjacje mogą skończyć się skierowaniem sprawy do sądu arbitrażowego. W komentarzu dla Parkietu, ekspert ds. energetycznych, Tomasz Chmiel, wskazuje, że w negocjacjach w jakiś sposób powinna uczestniczyć Komisja Europejska, ze względu na dysproporcje w dostępie do podstawowych informacji, a więc warunków kontraktów Gazpromu z pozostałymi kontrahentami, które zna tylko rosyjska spółka. Zwraca również uwagę, że możliwe jest obniżenie wolumenu objętego zasadą take or pay, która oznacza zapłatę za określony wolumen gazu, niezależnie od tego czy zostanie odebrany. Analityk przewiduje, że może się on zmniejszyć nawet do 50%, z obecnych 85%.

 

„PGNiG ma duże szanse na powiązanie ceny błękitnego paliwa z giełdowymi notowaniami tego surowca. Dalsze ich uzależnianie od kursu ropy lub produktów ropopochodnych jest całkowicie nieuzasadnione.”

 

Na podstawie kontraktu jamalskiego Gazprom dostarcza do Polski ok. 60% rocznego zużycia gazu.

 

Źródło: PGNiG PAP, Parkiet

 

Więcej:

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

Czy PGNiG będzie płaciło mniej za rosyjski gaz?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie