Chat with us, powered by LiveChat

Omówienie wyników finansowych LW Bogdanka SA po III kw. 2014 r.

 

Tytuł czata:

 Wyniki spółki LW Bogdanka po III kwartałach 2014 roku

7 listopada 2014r. 

godz. 12:00 

LW Bogdanka

 


Na pytania internautów odpowie  Zbigniew Stopa, Prezes Zarządu LW Bogdanka SA

 

Zbigniew Stopa

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydziału Górniczego, Kierunku Górnictwa i Geologii, specjalność - Technika Eksploatacji Złóż. W roku 1997 r. ukończył podyplomowe studia w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach w zakresie Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Od początku pracy zawodowej związany jest z Lubelskim Węglem „BOGDANKA” S.A. Przeszedł wszystkie szczeble kariery, od stażysty pod ziemią do Kierownika Działu Robót Górniczych. Uczestniczył w wielu szkoleniach i kursach, ukończył kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych JSSP. Zbigniew Stopa pełnił funkcję z-cy Prezesa Zarządu ds. Technicznych od 2006 roku i aktywnie uczestniczył w procesie upublicznienia spółki na GPW oraz realizacji strategicznych celów rozwojowych LW BOGDANKA S.A. w ostatnich latach. Od końca września 2012 roku był pełniącym obowiązki Prezesa Zarządu Spółki, a od końca listopada 2012 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu.


 

Zapis czata inwestorskiego

 

 


 

Zbigniew Stopa: Dzień dobry Państwu. Zapraszam do zadawania pytań.

 

 

merkant: Jak wygląda w tej chwili portfel klientów r/r, zwiększacie dotarcie, zmniejszacie, utrzymujecie klientów z najwyższą rentownością?

 

Zbigniew Stopa: Ze względu na długoterminowe kontrakty nasi główni odbiorcy nie zmieniają się. Należ do nich m.in. Elektrownia „Kozienice” S.A., GDF Suez Energia S.A., PGNiG Termika, Elektrownia Ostrołęka S.A. i Zakłady Azotowe Puławy. Oczywiście staramy się pozyskiwać również nowych klientów gwarantujących najwyższe ceny.

 

 

merkant: Wydobycie węgla było największe w historii, super, komu to sprzedacie ? Czy wartość energetyczna węgla nie będzie spadać przy problemach ze szybkim upłynnieniem 'aktywa'?

 

Zbigniew Stopa: Do tej pory Spółka nie miała problemu z nadmiarem zapasów węgla i nie spodziewamy się takich problemów również po zwiększeniu wydobycia. Obecnie mamy zakontraktowane ok 80-90% produkcji na 2015 r.

 

 

Łukasz: co z cenami węgla? Czy po III kwartale coś się zmieniło czy dalej przewidywania spółki są takie same?

 

Zbigniew Stopa: Ceny węgla pozostają pod dużą presją ze względu na duże zapasy w kopalniach śląskich oraz u producentów energii. Nie bez znaczenia są również plany restrukturyzacyjne i konieczność pozyskania gotówki ze strony konkurencji, która sprzedaje swój węgiel po bardzo niskich cenach. Ceny na 2014 r. nie ulegną zmianie.

 

 

makler618393: Co spółka zamierza dalej zrobić z przedłużeniem życia kopalni (koncesje na złoża) szczególnie te, które sąsiadują z pokładami obecnie eksploatowanymi. Sprawa o tyle ważna, że umożliwiałoby to eksploatację nowych złóż przy niewielkim capex-sie.

 

Zbigniew Stopa: Spółka posiada obecnie koncesję na wydobycie ze złoża K-3 oraz dwie koncesje na rozpoznanie w złożu Ostrów i Orzechów. Jednocześnie wciąż ubiegamy się o koncesję na K-6, K-7. We wrześniu złożyliśmy wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy i liczymy na jej pozytywne rozpatrzenie. Wszystkie powyższe złoża przylegają do obecnie eksploatowanych co umożliwiło by eksploatację części z nich przy wykorzystaniu obecnej infrastruktury.

 

 

catepilar: Panie Prezesie wypowiadał się Pan na łamach mediów o problemach górniczo-geologicznych, czego one dotyczyły? Czy to przejściowe problemy? Jak wpływają na proces wydobywczy?

 

Zbigniew Stopa: Obecnie prowadzimy eksploatację w jednym z najcieńszych pokładów i uzyskujemy gorszy tzw. Uzysk węgla. Od przyszłego roku rusza pierwsza ściana w pokładzie 391 o miąższości ok 2,5 m. Także w przyszłym tygodniu rusza ściana w Nadrybiu. Mamy zatem nadzieję, że sytuacja ulegnie poprawie.

 

 

węglowy: zakład przeróbki węgla już funkcjonuje?

 

Zbigniew Stopa: ZPMW już działa i jesteśmy gotowi do produkcji węgla handlowego. Obecnie w ZPMW trwa ruch próbny aby ostatecznie i jak najlepiej wykalibrować proces technologiczny.

 

 

górnik: Ile wyniesie CAPEX na 2015 i 2016 r.? Czy zarząd dopuszcza jego obniżenie w przypadku dalszych spadków cen węgla?

 

Zbigniew Stopa: Jak co roku będziemy publikować CAPEX przy okazji raportu okresowego za kolejny rok obrotowy. CAPEX ma zabezpieczyć produkcję węgla na przyszłe lata i efektywność ekonomiczną wydobycia. Zgodnie z naszą Strategią do 2020 r. CAPEX powinien wynosić średnio 600 mln. zł. Na początku 2015 r. mamy zamiar opublikować aktualizację strategii obejmującą również program inwestycyjny.

 

 

Mark: kiedy Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla osiągnie pełne moce produkcyjne?

 

Zbigniew Stopa: Pełne moce ZPMW powinien osiągnąć do końca roku.

 

 

Remigiusz Siemiątkowski: Jak wygląda wydobycie na polu Stefanów? Czy wszystkie wyrobiska są eksploatowane w 100%?

 

Zbigniew Stopa: Obecnie Spółka posiada pełne moce produkcyjne w polu Stefanów, zarówno jeśli chodzi o szyb jak i o ściany. Problemem pozostaje jakość wydobywanego urobku, od której zależy produkcja netto.

 

 

Andrej: Jakie są plany na 2015 rok? Zwiększenie wydobycia i odrabianie strat związanych z ceną węgla, czy stawiacie na wzrost cen w ciemno?

 

Zbigniew Stopa: Patrzymy na rynek bardzo realistycznie i podobnie jak inne podmioty jesteśmy pod dużą presją cenową. Dla tego koncentrujemy się na podniesieniu efektywności poprzez obniżkę kosztów.

 

 

Piątuniu: na co Spółka jest w stanie przystać, aby dojść do porozumienia z załogą?

 

Zbigniew Stopa: W dniu 5 listopada zakończyliśmy spór zbiorowy ze związkami, o czym informowaliśmy w komunikacie.

 

 

Irek: Często poruszaną przez spółki z branży kwestią są deputaty węglowe, a dokładnie ich zniesienie. Bogdanka również zadeklarowała, że ma zamiar jakoś rozwiązać tę kwestię. Jakieś szczegóły? Czy jakieś działania zostały już podjęte?

 

Zbigniew Stopa: Ten problem wymaga komunikacji ze związkami. Spółka będzie proponować zmiany aby system wynagrodzeń był bardziej motywacyjny – mniej składników stałych – większy udział premii zależnej od wyników technicznych i ekonomicznych.

 

 

Mazur: w porównaniu do końca 2013 roku podwoił się stan środków pieniężnych spółki. Dlaczego i na co spółka zamierza przeznaczyć te środki?

 

Zbigniew Stopa: Zgodnie z aktualną strategią spółka utrzymuje poziom gotówki na poziomie miesięcznych przychodów. Na koniec kwartału stan środków był wyższy ze względu na konieczność zgromadzenia środków na wypłatę dywidendy.

 

Bormio: co z eksportem? Wiadomo już jak będzie wyglądała współpraca z Ukrainą? Ile procent przychodów ma pochodzić z eksportu?

 

Zbigniew Stopa: Prowadzimy szereg rozmów handlowych (również na Ukrainie), niemniej jednak koncentrujemy się na sprzedaży węgla do naszych dotychczasowych odbiorców na podstawie umów długoterminowych.

 

 

Kołodziej: Witam, jestem pod ogromnym wrażeniem procesu zarządczego, w tak trudnych czasach takie wyniki! Bomba ! Co z dywidendą w przyszłym roku, będzie? jaki poziom?

 

Zbigniew Stopa: Dziękujemy. Zgodnie z obowiązującą polityką dywidendową do 2015 r. zarząd zdeklarował się do rekomendowania wypłaty na poziomie 60% skonsolidowanego zysku netto.

 

 

Mariusz_22: czy w ciągu roku jest możliwość znacznego zwiększenia planów produkcyjnych?

 

Zbigniew Stopa: Aktualnie po zakończeniu ZPMW uzyskaliśmy maksymalną zdolność produkcyjną wynikającą z przepustowości szybów wydobywczych. Dalszy wzrost wydobycia brutto możliwy był by jedynie dzięki budowie kolejnego szybu. Na produkcję netto istotny wpływ będą miały warunki geologiczne.

 

 

Enej: Czy jest możliwe renegocjowanie kontraktów w trakcie trwania umowy? Ma to zapewne szczególne znaczenie przy gwałtownych zmianach ceny węgla...

 

Zbigniew Stopa: Za zgodą obydwu stron zawsze można zmienić postanowienia umowne. Ceny na kolejne lata negocjowane są co roku.

 

 

1inwestor: analitycy wypowiadali się, że rośnie szansa na wypłatę 100% zysku netto na dywidendę? Jakie jest Pana zdanie w tym zakresie?

 

Zbigniew Stopa: Poziom dywidendy zależy ostatecznie zawsze od decyzji Walnego Zgromadzenia. Poziom proponowany przez zarząd zgodnie ze strategią spółki odpowiada naszym obecnym potrzebom inwestycyjnym, pozwalającymi na dalszy rozwój spółki.

 

 

Albert: jak Pan uważa, kiedy branża wyjdzie z kryzysu?

 

Zbigniew Stopa: W Polsce, węgiel nadal pozostaje podstawą zabezpieczenia energetycznego kraju. Wiele będzie zależeć w tym zakresie od polityki rządu i sytuacji na Śląsku. Branża węglowa przede wszystkim potrzebuje restrukturyzacji i podniesienia efektywności.

 

 

born: importowany węgiel z Rosji czy Australii jest tańszy. Co wpływa na tak wysokie koszty naszego węgla, że bardziej opłaca importować się z daleka?

 

Zbigniew Stopa: Decydują o tym przede wszystkim warunki eksploatacji. W Rosji i Australii wydobywa się węgiel kamienny metodą odkrywkową, w Polsce zaś jedynie metodą głębinową.

 

 

stockmarket: odnośnie zniesienia deputatów, nie obawiacie się sprzeciwu ze strony związków?

W JSW załoga uznała w referendum, że zarząd powinien zostać odwołany…

 

Zbigniew Stopa: W Bogdance konstruktywne istnieją relacje między stroną społeczną i zarządem czego dowodzi m.in. ostatnio podpisane porozumienie. Dla zarządu priorytetem pozostaje modyfikacja systemu wynagrodzeń do bardziej motywacyjnego.

 

 

Karpiu: Powstała ustawa wprowadzająca normy jakościowe sprzedawanego węgla. Miała ona zmniejszyć import surowca z Rosji, a można spotkać się z opiniami, że zaszkodzi ona polskim spółkom. Na jakim etapie są prace nad ustawą? Jak może ona dotknąć Bogdankę?

 

Zbigniew Stopa: Ustawa jest już gotowa natomiast nie precyzuje ona norm jakościowych. Te zostaną ustalone w drodze rozporządzenia. Liczymy, że minister gospodarki ustali takie parametry, które nie będą godzić w interesy polskich producentów. Ustawa wprowadza również koncesje na obrót węglem, a to może ograniczyć sprzedaż węgla z niewiadomego źródła.

 

 

Zbigniew Stopa: Dziękuję za wszystkie zadane pytania i zapraszam do kontaktu z działem relacji inwestorskich. Pozdrawiam.

 

 

 


Kilka słów o Spółce:

 

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. jest jedną  z najnowocześniejszych i największych kopalń węgla kamiennego w Polsce oraz krajowym liderem rynku producentów węgla energetycznego. W 2013 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 8,35 mln ton.

 

Kopalnia Bogdanka zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż  realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.

 

Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie