Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Polski inwestor indywidualny 2014 - wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów

© goodluz - Fotolia.com

W tym roku, od maja do końca sierpnia w ankiecie OBI wzięło udział ponad 7000 inwestorów. Teraz, po przeanalizowaniu wszystkich wyników, prezentujemy obraz przeciętnego inwestora indywidualnego

 

Polski, drobny inwestor starzeje się, lub inaczej -  dojrzewa - powoli. Ma średnio 38 lat, wykształcenie wyższe i inwestuje od 8 lat. Preferuje inwestowanie w krótkim terminie (najwięcej, bo - 39,6% z nas deklaruje horyzont inwestycyjny do roku czasu!). Najczęściej ma wykształcenie wyższe o kierunku ekonomicznym, a swoimi inwestycjami zajmuje się po godzinach. Około 30% inwestorów poświęca na analizę około godziny dziennie. Inwestuje od 8 lat. 

Polski inwestor jest mężczyzną - tylko 17,4% to kobiety.

Co ciekawe, zdecydowanie preferujemy inwestowanie samodzielne - robi tak ponad 92% inwestorów. Przy czym spora część deklaruje, że tak naprawdę nie potrafi analizować instrumentów finansowych! Przyznaje się do tej niewiedzy 15,6% mężczyzn oraz 29,4% kobiet. Natomiast jeśli podejmujemy bardziej świadome decyzje inwestycyjne, to blisko połowa z nas korzysta z obu metod analizy - fundamentalnej i technicznej. 

 

Kwoty które inwestujemy średnio wynoszą do 30 tys. zł. Około 14% posiada portfel od 100 tys. zł do 500 tys. zł. Posiadamy akcje do 7 spółek. Dla porównania - niemiecki inwestor posiada do 19 akcji w portfelu, a inwestor w Australii, inwestuje średnio 139 380 $. 

 

Jeśli już inwestujemy, to w zdecydowanej większości są to akcje - wybiera je 84,5% z nas. 30,3% inwestorów decyduje się na depozyty bankowe, a 29,5% - TFI. Inwestor indywidualny w 2014 roku zdecydowanie woli inwestować na krótki termin. Aż 39,6% ankietowanych lokuje swój kapitał najwyżej do roku czasu. O giełdzie, jako inwestycji długoterminowej myśli 32,8% z nas. 

Średnia wartość portfela inwestora indywidualnego to około 30 tys. zł.

I to co niestety nie zmienia się od lat. Na Walne Zgromadzenia jak nie jeździlismy, tak nie jeździmy dalej. Z możliwości korzystania w WZ korzysta jedynie 3% z nas. I to ta bogatsza część, która ma w portfelu powyżej 500 tys. zł. 

 

Na pytanie o słabości rynku kapitałowego, najczęściej wskazujemy to, co boli nas najbardziej - podatek od zysków kapitałowych. W nastepnej kolejności wskazujemy małą płynność, podatność na zagranicę, wysokie koszty transakcyjne i niski poziom edukacji finansowej. 

 

I to co chyba cieszy najbardziej. Prawie 60% z nas zarobiło w 2013 roku! 

 

Bardzo powoli, ale jednak idziemy w kierunku stylu inwestowania na zachodzie. Zajmie nam to trochę czasu, jednak możemy być pewni, że za jakieś 15-20 lat polski, przeciętny inwestor będzie miał 56 lat, będzie inwestował długoterminowo i posiadał do 20 spółek w portfelu oraz akcje o wartości około 300 tys. euro. To już niedługo. 

Zapraszamy do zapoznania się prezentacją wyników Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2014:

 

 

Wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2014 from Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Polski inwestor indywidualny 2014 - wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie