Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PGNiG kupiło złoża za 1 mld zł

© Grzegorz Polak - Fotolia.com

Poprzez PGNiG Upstream International AS, PGNiG nabyło od Total E&P Norge AS udziały w czterech złożach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Cena zakupu to 996 mln zł. Niezależny audytor ocenił rezerwy wydobywane w przejętych udziałach na 33 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy), z czego 72% stanowią złoża ropy, a 28% złoża gazu. Dzięki inwestycji PGNiG zwiększy posiadane zasoby w Norwegii o ok. 60%.

Szybki zwrot z inwestycji

W komunikacie spółki Prezes Zarządu, Mariusz Zawisza, odnosi się do inwestycji w następujący sposób:

 

„Zaangażowanie w cztery nowe złoża w Norwegii ma dla nas szczególne znaczenie. Po pierwsze, oznacza to natychmiastowy wzrost produkcji poza granicami kraju o około 60%. Po drugie, transakcja pozwoli nam utrzymać zwiększony poziom wydobycia ropy przez co najmniej dziesięć lat. Po trzecie, spodziewamy się szybkiego okresu zwrotu z tej inwestycji, a to dobra wiadomość dla akcjonariuszy.”

 

PGNiG nabył udziały w trzech złożach produkcyjnych oraz w jednym w fazie zagospodarowania. Wydobycie ze złóż w 2014 roku jest szacowane na poziomie ok. 320 tys. ton ropy oraz 90 mln m3 gazu ziemnego, tj. ok. 8 tys. boe, przypadającego na spółkę. Według szacunków przepływy wygenerowane przez inwestycję w tym roku pozwolą na sfinansowanie 45% ceny zakupu. Pozostałą część ma zostać sfinansowana za pomocą pomostowej pożyczki wewnątrzgrupowej oraz kredytem zabezpieczonym zasobami węglowodorów. Dodatkową korzyścią inwestycji w Norwegii jest szybkie rozliczenie aktywa podatkowego, dzięki czemu norweska spółka nie będzie musiała płacić wynikających z nich podatków w najbliższych latach. Pozwoli to na przyspieszenie zwrotu z inwestycji.

Komentarze analityków

Flawiusz Pawluk, UniCredit CAIB

 

„PGNiG zapłacił relatywnie niską cenę, mniej więcej 9,1 USD za rezerwy 2P. Biorąc pod uwagę inne transakcje, które mieliśmy ostatnio w regionie, cena jest atrakcyjna. W przypadku złoża Skarv spółka płaciła za rezerwy 2P dwukrotnie więcej.

 

Nieodkrytym aktywem jest złoże Gina Krog. Ma ono być uruchomione w 2017 r. Spółka podaje, że jego potencjał to 7 tys. baryłek dziennie. To poziom zbliżony do produkcji tych trzech produkcyjnych aktywów. Mamy jednak zbyt mało szczegółów. Nie wiemy, ile w to nowe złoże trzeba jeszcze zainwestować, żeby osiągnęło wskazany poziom produkcji.

 

Akwizycja została przeprowadzona po dobrej cenie, ale trzeba pamiętać, że mamy spadki cen ropy. Nie spodziewałbym się, by rynek podwyższał prognozy, bo ta akwizycja prawdopodobnie skompensuje tylko trend spadkowy na ropie.”

 

Wojciech Kozłowski, BESI

 

„Na liście przetargów na stronie PGNiG spółka rozpisała przetarg na doradztwo przy transakcji typu M&A powyżej 2 mld zł. Wynika z tego, że Norwegia to nie ostatnia transakcja w najbliższych latach.

 

Obecna transakcja nie ma wpływu na potencjał dywidendowy, ale kolejne przejęcie o wartości 2 mld zł może mieć taki wpływ, więc mogłoby być delikatnie negatywnie odczytywane.”

Wykres

W trakcie dzisiejszej sesji akcje PGNiG zyskiwały do 1,6%, zbliżajac się do poziomu 5 zł za akcję. O godzinie 13:45 za jedną akcję płacono już 4,95 zł.

 

Wykres PGNiG

Źródło: atskaner.pl

 

Źródło: PGNiG S.A., biznes.pap.pl

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

Zarząd Getback zwrócił się do akcjonariuszy z wnioskiem o podwyższenie kapitału spółki w dwóch transzach.

Zobacz więcej

PGNiG kupiło złoża za 1 mld zł
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie