Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Ambra – gracz nr 1 na rynku produkcji i sprzedaży win w Polsce

© Alexandr Vlassyuk - Fotolia.com

Zapraszamy do zapoznania się z raportem na temat spółki Ambra przygotowanym przez analityków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

 

Spis treści:

 

  1. Profil spółki
  2. Akcjonariat
  3. Ocena jakości komunikacji spółki z rynkiem
  4. Analiza i perspektywy sektora/branży - pozycja spółki
  5. Analiza wyników finansowych
  6. Ocena przyszłych wyników
  7. Analiza wskaźnikowa
  8. Analiza techniczna
  9. Podsumowanie raportu i wnioski

 

 

AMBRA S.A.

 

1. Profil spółki

Ambra zajmuje się produkcją i sprzedażą wyrobów alkoholowych i bezalkoholowych. Jest największym w Polsce producentem, importerem i dystrybutorem win. Głównym rynkiem działalności jest Polska, ale grupa funkcjonuje również w Rumunii, Czechach i na Słowacji. Rynek krajowy w ostatnim roku obrotowym odpowiadał za 84% przychodów ze sprzedaży całej Grupy Kapitałowej. Rok wcześniej udział ten wynosił 77%. Wśród marek własnych posiadanych przez spółkę należy wymienić: Dorato, MichelAngelo, Cin&Cin, El Sol, Nemiroff, Piccolo, Cydr Lubelski czy Pliska. Niektóre z nich są liderami we własnych segmentach. Średnie zatrudnienie w Grupie Kapitałowej w roku obrotowym 2013/2014 wyniosło 697 osób, z czego 197 to liczba zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. 

 

Struktura sprzedaży Grupy Ambra w roku obrotowym 2013/2014

                                      Źródło: Ambra S.A.

 

W strukturze sprzedawanych produktów dominują wina i wermuty. Do innych kategorii alkoholi, w których Ambra rozwija swoją pozycję rynkową zaliczymy cydr, brandy, drinki i wódki premium.

 

Od 2012 r. Ambra osiągnęła pozycję lidera w sprzedaży wina w internecie. Sprzedaż realizuje m.in. za pośrednictwem portalu winiarskiego Winezja.pl. W zakresie handlu detalicznego funkcjonuje sieć własnych sklepów pod marką Centrum Wina. Obecnie sieć ta liczy 25 sklepów, które zlokalizowane są prawie we wszystkich miastach w Polsce powyżej 500 tys. mieszkańców oraz w najlepszych polskich galeriach handlowych. Oprócz wymienionych kanałów dystrybucji Ambra jest też liderem w kanale handlu nowoczesnego, handlu tradycyjnego oraz HoReCa.

Grupa kapitałowa oprócz podmiotu dominującego składa się z 10 spółek zależnych. Część z nich była w przeszłości przejmowana. Wszystkie podmioty zależne konsolidowane są w wynikach metodą pełną. Wśród zagranicznych podmiotów trzy są zarejestrowane w Czechach, dwie w Rumunii i jedna na Słowacji.

 

W roku 2005 Ambra zadebiutowała na GPW pozyskując 57 mln zł na dalszy rozwój.

 

2. Akcjonariat

Od 1994 r. głównym udziałowcem w Ambrze jest niemiecki inwestor branżowy - Sektkellerei Schloss Wachenheim AG. Jest on liderem światowym w produkcji i dystrybucji win musujących. Drugim akcjonariuszem pod względem wielkości udziałów jest fundusz OFE AVIVA BZ WBK. Free float stanowi 28,92% akcji. Płynność akcjami Ambry na GPW jest niewielka. Kapitał zakładowy spółki dzieli się na 25 206 644 akcji.

 

Struktura Akcjonariatu Ambry

Źródło: Ambra S.A.

 

3. Ocena jakości komunikacji spółki z rynkiem

Komunikację spółki z rynkiem należy ocenić pozytywnie. Sprawozdania finansowe są przejrzyste i opisują z dokładnością wszystkie zdarzenia w notach uzupełniających. Prezes spółki wraz z innymi członkami zarządu przy okazji konferencji wynikowych udzielają obszernych wywiadów przedstawicielom mediów. Spółka regularnie organizuje czaty, w których pytania mogą zadawać wszyscy zainteresowani. Jako jedna z pierwszych spółek zorganizowała videoczat (przy okazji wyników finansowych rocznych 2013/2014). Strona internetowa przeznaczona dla inwestorów zawiera m.in. prezentacje inwestorskie, aktualności z życia spółki oraz inne niezbędne informacje. Przedstawiciele Ambry obecni są również na konferencjach inwestorskich np. Wallstreet.

 

4. Analiza i perspektywy sektora/branży - pozycja spółki

Dla Ambry rok obrotowy zaczyna się 1 lipca i trwa do 30 czerwca roku następnego. Rok 2013/2014 był okresem spowolnienia wzrostowej dynamiki rynku wina w Polsce, która wyniosła 2,7%. W latach poprzednich rynek ten w ujęciu wartościowym (dane w mld zł) wykazywał wyższe, średnie dynamiki wzrostowe. 

 

Wielkość i dynamika rynku wina w Polsce

                            Źródło: Ambra S.A. za AC Nielsen

 

Jak widać na powyższym wykresie rynek wina w Polsce rośnie nieprzerwanie od ponad 5 lat. Spółka liczy, że w obecnym roku rynek win urośnie w tempie 3-5%. Grupa Ambra ma największy udział (18,7%) w krajowym rynku wina. Pozostali, liczący się gracze to Bols/PWW. Bacardi/Martini, Domain Menada czy Vinpol.

 

Udział spółek w krajowym rynku wina

                                                                 Źródło: Ambra S.A.za AC Nielsen

 

Na pozostałych trzech rynkach zagranicznych, na których funkcjonuje Ambra, w okresie 2013/2014 odnotowano ujemne dynamiki zmiany wartości rynku wina. Negatywny wpływ na nie miał m.in. spadek wartości korony czeskiej, co odbiło się na cenach trunków importowanych, a w Rumunii wzrosła we wrześniu 2013 r. bardzo mocno akcyza na alkohole – o 30%.

 

Rozwiązaniem dla Ambry na rosnący w wolnym tempie rynek win jest inwestycja w segmencie cydru, który to rynek jest nowy i szybko rośnie w Polsce.

Pełna treść artykułu dostępna za darmo po zalogowaniu się.

Zaloguj się Zarejestruj się

Zobacz również:

18.01.2018, Aktualności

SII Poleca: Webinar Rafała Glinickiego „Wolumen – energia, która rządzi ceną”

18.01.2018, Aktualności

SII Poleca: Webinar Rafała Glinickiego „Wolumen – energia, która rządzi ceną”

SII Poleca webinar Rafała Glinickiego „Wolumen - energia, która rządzi ceną”. Wtorek, 23 stycznia, godz. 19:00

Zobacz więcej

18.01.2018, Newsroom

Spółka z NewConnect zainwestuje w technologię blockchain

18.01.2018, Newsroom

Spółka z NewConnect zainwestuje w technologię blockchain

Co ciekawe, to nie jest pierwszy taki przypadek na polskiej giełdzie.

Zobacz więcej

Ambra – gracz nr 1 na rynku produkcji i sprzedaży win w Polsce