Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

OFE we wrześniu sprzedawały akcje

© alphaspirit - Fotolia.com

We wrześniu OFE łącznie sprzedały akcje o wartości 1,3 mld zł. Taką liczbę podaje BESI (Espirito Santo). Według ekspertów tej instytucji zaangażowanie OFE w akcje spadło na koniec tego miesiąca do 82,8%. Sprzedaż akcji przez OFE rozłożyła się następująco: akcje krajowych spółek – 858 mln zł, zagraniczne akcje – 488 mln zł. Wśród funduszy emerytalnych sprzedających najwięcej były ING, Metlife i Aviva. Niższe szacunki w zakresie łącznej podaży przez OFE podają Trigon i DM BZ WBK.

 

Spieniężanie aktywów przez OFE łączone jest z koniecznością zbliżających się płatności do ZUS w związku z mechanizmem tzw. suwaka. Po reformie systemu emerytalnego środki zgromadzone przez ubezpieczonych w OFE na 10 lat przed przejściem na emeryturę danej osoby są stopniowo przenoszone do ZUS. Powołując się na dane Najwyższej Izby Kontroli, OFE w ramach tego mechanizmu będą musiały „oddać” do ZUS w tym roku ok. 4,7 mld zł, a w roku kolejnym ok. 4 mld zł.

 

Potencjalnym powodem sprzedaży akcji przez OFE może być też przemodelowanie portfeli, aby dostosować je do nowych wymogów – np. minimalny próg zaangażowania w akcje. Proces dostosowania struktury portfela do nowych uwarunkowań na mało płynnym rynku może trwać dłuższy czas.

 

Źródło: rp.pl

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

OFE we wrześniu sprzedawały akcje
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie