Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kopex stawia na Chiny

© Nneirda - Fotolia.com

W wywiadzie udzielonym dla PAP prezes Kopexu Józef Wolski zapowiedział, że zamierzeniem spółki jest znaczny wzrost sprzedaży eksportowej do Chin. W perspektywie 2-3 lat ten kierunek ma się stać najważniejszym rynkiem sprzedaży zagranicznej. W I półroczu 2014 r. głównym rynkiem eksportowym dla Kopexu była Argentyna, skąd spółka uzyskała 4-krotnie większe przychody niż z Chin. Głównymi celami strategii obranej przez Kopex jest ekspansja zagraniczna oraz dalsza restrukturyzacja grupy kapitałowej. Z początkiem roku zarząd zapowiadał inwestycje w centra serwisowe zagranicą (głównie Rosja i Chiny) i zwiększanie ich liczebności, co miało zaowocować większymi szansami na kolejne kontrakty eksportowe.

 

"Naszym głównym rynkiem zagranicznym w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat powinien stać się rynek chiński. Przyznaję, że spodziewaliśmy się więcej po roku 2014." 

 

"Z drugiej strony partia i rząd chiński postawił szereg konkretnych celów przed górnictwem w tym kraju, które zmuszą kopalnie do inwestycji. Szczególnie w obszarze eksploatacji pokładów cienkich. Perspektywa rynku chińskiego w średniej perspektywie pozostaje więc pozytywna. Trzeba jedynie poczekać jeszcze kwartał lub dwa." 

 

Prezes spółki upatruje szansy w sprzedaż koronnego produktu spółki, jakim jest kompleks ścianowy „Mikrusa” do Chin. Według spółki łączy on najlepsze cechy struga i kombajnu ścianowego. Dedykowany jest do urabiania pokładów cienkich, twardych i pofałdowanych. Zarząd Kopexu stwierdzał jeszcze niedawno, że Mikrus nie ma obecnie konkurencji na świecie, a zainteresowanie nim jest duże.

 

"Ponadto, 4 listopada przyjeżdża do nas delegacja China Coal, która będzie oglądać Mikrusa. Oceniam, że jest spora szansa na pierwszy kontrakt na ten produkt."

 

Jednak wciąż najważniejszym rynkiem sprzedaży jest Polska, gdzie problemy finansowe większości kopalni nie sprzyjają producentom urządzeń górniczych.

 

"Rynek polski wciąż jest dla nas podstawą i to co się na nim dzieje w oczywisty sposób wpływa na nasze wyniki finansowe. Wyniki, które Kopex osiągnął w trzecim kwartale, biorąc pod uwagę trudną sytuacją na rynku, oceniam jako dobre. Tym niemniej widać niepokojące tendencje w naszym otoczeniu, które prawdopodobnie jeszcze przez pewien czas będą się utrzymywać."

 

Nadal aktualnym projektem jest budowa własnej kopalni w Przeciszowie. Więcej o tym przedsięwzięciu można przeczytać w naszym raporcie analitycznym (link). Inwestycja szacowana jest na 1,5-1,7 mld zł.

 

"Kwestię finansowania tego projektu zamierzamy „dopiąć” w momencie uzyskania koncesji na wydobycie. Spodziewam się, że koncesję uda nam się uzyskać na początku przyszłego roku."

 

Po I półroczu 2014 r. Kopex osiągnął zysk netto w kwocie 59,1 mln zł. Kopex nie publikował oficjalnych prognoz finansowych na 2014 rok. IDM prognozował dla spółki osiągnięcie zysku netto w kwocie 100 mln zł w całym 2014 r. Prezes Kopexu w ostatnim wywiadzie stwierdził, że tegoroczne wyniki będą „zdecydowanie lepsze” w porównaniu do 2013 roku (zysk netto wyniósł 66 mln zł przy 1,39 mld zł przychodów). 

 

Źródło: Kopex S.A., biznes.pap.pl

 

Więcej:

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Kopex stawia na Chiny