Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Orbis kupi 46 hoteli za 142 mln euro?

© Dan Morar - Fotolia.com

Orbis otrzymał ofertę zakupu 46 hoteli od swojego głównego akcjonariusza Accoru, który posiada 52,7% akcji polskiej firmy hotelarskiej. Propozycja dokładnie obejmuje przejęcie 38 istniejących obiektów oraz 8 planowanych poprzez kupno udziałów w spółkach zależnych Accoru działających w następujących krajach:

  • Węgry: Accor Pannonia Hotels ZRT (99,92% udziałów), obejmuje także hotele sieci Accor w Macedonii, Słowacji i Bułgarii;
  • Czechy: Katerinska Hotel SRO (100% udziałów);
  • Rumunia: Accor Hotels Romania SRL (100% udziałów); 
  • Polska: Muranowska Sp. z o.o. (100% udziałów) oraz Hotek Polska Sp. z o.o. (100% udziałów).

 

Jak można przeczytać w komunikacie bieżącym Orbisu, powyższy portfel hoteli obejmuje: 11 hoteli własnych (1 974 pokoje), 17 w dzierżawie (3 573 pokoje), 11 działających na podstawie umowy o zarządzanie (1 685 pokoi) i 7 we franczyzie (821 pokoi). Wszystkie hotele działają pod markami Accor: Sofitel, Pullman, MGallery, Novotel, Mercure, ibis i ibis budget. Dla porównania obecnie w strukturze Grupy Orbis funkcjonuje 68 hoteli. Zaproponowana cena za przejęcie 46 hoteli wynosi 142,2 mln euro. Orbis ma wyłączność na prowadzenie negocjacji do końca listopada obecnego roku.

 

W komunikacie prasowym prezes Orbisu  Gilles Clavie odniósł się do tej oferty w następujący sposób:

 

"Już od pewnego czasu analizowaliśmy możliwości rozwoju Grupy Orbis poprzez akwizycje. Co istotne, jesteśmy obecni w wielu kluczowych miastach Polski, a biznesowy segment rynku, na którym działamy, jest już w dużej mierze nasycony. Dlatego propozycja przejęcia hoteli w tych krajach wpisuje się w naszą strategię i ewentualna transakcja byłaby dla nas szansą na bardziej dynamiczny wzrost. Wiele z tych hoteli mieści się w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, takich jak Budapeszt czy Praga."

 

Z kolei Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbisu dodał:

 

"Mamy już doświadczenie w przejęciu od Accoru hoteli należących do spółki Hekon w 2003 roku, zakończone pełnym sukcesem. Posiadamy również licencję na prowadzenie operacji pod markami należącymi do Accor na terenie Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. W przypadku przejęcia hoteli w kolejnych 6 krajach odnotowalibyśmy skokowy wzrost biznesu – zarządzalibyśmy w sumie ponad 110 hotelami i umocnilibyśmy naszą pozycję największej sieci hotelowej w Europie Środkowej." 

 

Rynek sceptycznie przyjął wiadomość oferty kupna portfela hoteli od głównego akcjonariusza. W połowie dzisiejszej sesji (21.10.2014) kurs spada o ponad 6%.

 

Wykres Orbis

Źródło: atskaner.pl

 

Źródło: Orbis S.A., biznes.pap.pl

 

 Więcej:

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Orbis kupi 46 hoteli za 142 mln euro?