Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Lotos ze wsparciem Skarbu Państwa

© yurolaitsalbert - Fotolia.com

Skarb Państwa zawarł umowę z Lotosem w sprawie udzielenia wsparcia niebędącego pomocą publiczną. W ramach umowy Skarb Państwa obejmie akcje nowej emisji Grupy Lotos w ramach przysługującego mu prawa poboru, do kwoty 530 mln zł. Środki te będą pochodzić z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców i mają zostać wykorzystane na budowę instalacji opóźnionego koksowania oraz instalacji towarzyszących tzw. Projekt EFRA.

Komentarz MSP i Zarządu

W komunikacie spółki, wiceminister Skarbu Państwa, Rafał Baniak, tłumaczył, że Minister Skarbu zachowa się tu jak inwestor prywatny, badając rentowność inwestycji.

 

„Projekt przygotowany przez Grupę LOTOS zakłada osiągnięcie wymiernych korzyści ekonomicznych, a jednocześnie wpisuje się w realizację strategii bezpieczeństwa energetycznego państwa. Obejmując akcje nowej emisji minister skarbu zachowa się jak prywatny inwestor, o czym świadczy nie tylko test prywatnego inwestora, który wykazał że inwestycja Grupy LOTOS jest rentowna, ale także fakt, że projekt poparła zdecydowana większość pozostałych akcjonariuszy Grupy.”

 

Prezes Zarządu Grupy Lotos, Paweł Olechnowicz, podkreślił, że dzięki wsparciu spółka rozpocznie kluczową inwestycję dla realizacji strategii w segmencie produkcji i handlu.

 

Przypomnijmy, że w obecnej strategii spółka koncentruje się na segmencie poszukiwań i wydobycia. Jednak to ten drugi segment – downstream, był do tej pory dominującym w wynikach finansowych, a jego rentowność w dużej mierze zależała od cen rynkowych końcowych produktów.

Wykres

Dnia 12 sierpnia Lotos poinformował o spisaniu na straty inwestycji w norweskie złoże Yme, a także o planowanej emisji akcji. Kolejnego dnia notowania otwarły się luką spadkową, a kurs tracił ok. 16% na otwarciu. Wartość odpisów w I półroczu 2014 r. wyniosła 545 mln zł, z czego wpływ odpisu na wynik finansowy tego okresu wyniósł 191 mln zł. Zdaniem analityków to jednak informacja o planowanej emisji miała bardziej negatywny wydźwięk. Zwracali oni uwagę na obecną kondycję branży rafineryjnej, podkreślając, że spółka wybrała sobie zły moment na emisję akcji.

 

Wykres Lotos

Źródło: atskaner.pl

 

Źródło: lotos.pl

 

Więcej:

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Lotos ze wsparciem Skarbu Państwa