Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Lotos ze wsparciem Skarbu Państwa

© yurolaitsalbert - Fotolia.com

Skarb Państwa zawarł umowę z Lotosem w sprawie udzielenia wsparcia niebędącego pomocą publiczną. W ramach umowy Skarb Państwa obejmie akcje nowej emisji Grupy Lotos w ramach przysługującego mu prawa poboru, do kwoty 530 mln zł. Środki te będą pochodzić z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców i mają zostać wykorzystane na budowę instalacji opóźnionego koksowania oraz instalacji towarzyszących tzw. Projekt EFRA.

Komentarz MSP i Zarządu

W komunikacie spółki, wiceminister Skarbu Państwa, Rafał Baniak, tłumaczył, że Minister Skarbu zachowa się tu jak inwestor prywatny, badając rentowność inwestycji.

 

„Projekt przygotowany przez Grupę LOTOS zakłada osiągnięcie wymiernych korzyści ekonomicznych, a jednocześnie wpisuje się w realizację strategii bezpieczeństwa energetycznego państwa. Obejmując akcje nowej emisji minister skarbu zachowa się jak prywatny inwestor, o czym świadczy nie tylko test prywatnego inwestora, który wykazał że inwestycja Grupy LOTOS jest rentowna, ale także fakt, że projekt poparła zdecydowana większość pozostałych akcjonariuszy Grupy.”

 

Prezes Zarządu Grupy Lotos, Paweł Olechnowicz, podkreślił, że dzięki wsparciu spółka rozpocznie kluczową inwestycję dla realizacji strategii w segmencie produkcji i handlu.

 

Przypomnijmy, że w obecnej strategii spółka koncentruje się na segmencie poszukiwań i wydobycia. Jednak to ten drugi segment – downstream, był do tej pory dominującym w wynikach finansowych, a jego rentowność w dużej mierze zależała od cen rynkowych końcowych produktów.

Wykres

Dnia 12 sierpnia Lotos poinformował o spisaniu na straty inwestycji w norweskie złoże Yme, a także o planowanej emisji akcji. Kolejnego dnia notowania otwarły się luką spadkową, a kurs tracił ok. 16% na otwarciu. Wartość odpisów w I półroczu 2014 r. wyniosła 545 mln zł, z czego wpływ odpisu na wynik finansowy tego okresu wyniósł 191 mln zł. Zdaniem analityków to jednak informacja o planowanej emisji miała bardziej negatywny wydźwięk. Zwracali oni uwagę na obecną kondycję branży rafineryjnej, podkreślając, że spółka wybrała sobie zły moment na emisję akcji.

 

Wykres Lotos

Źródło: atskaner.pl

 

Źródło: lotos.pl

 

Więcej:

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

W IV kw. 2017 roku spółce PlayWay udało się utrzymać momentum wynikowe z III kw. W relacji kwartał do kwartału zyski okazały się nieco mniejsze, jednak już w porównaniu do IV kw. 2016 roku widać znaczną poprawę.

Zobacz więcej

Lotos ze wsparciem Skarbu Państwa
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie