Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Lotos ze wsparciem Skarbu Państwa

© yurolaitsalbert - Fotolia.com

Skarb Państwa zawarł umowę z Lotosem w sprawie udzielenia wsparcia niebędącego pomocą publiczną. W ramach umowy Skarb Państwa obejmie akcje nowej emisji Grupy Lotos w ramach przysługującego mu prawa poboru, do kwoty 530 mln zł. Środki te będą pochodzić z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców i mają zostać wykorzystane na budowę instalacji opóźnionego koksowania oraz instalacji towarzyszących tzw. Projekt EFRA.

Komentarz MSP i Zarządu

W komunikacie spółki, wiceminister Skarbu Państwa, Rafał Baniak, tłumaczył, że Minister Skarbu zachowa się tu jak inwestor prywatny, badając rentowność inwestycji.

 

„Projekt przygotowany przez Grupę LOTOS zakłada osiągnięcie wymiernych korzyści ekonomicznych, a jednocześnie wpisuje się w realizację strategii bezpieczeństwa energetycznego państwa. Obejmując akcje nowej emisji minister skarbu zachowa się jak prywatny inwestor, o czym świadczy nie tylko test prywatnego inwestora, który wykazał że inwestycja Grupy LOTOS jest rentowna, ale także fakt, że projekt poparła zdecydowana większość pozostałych akcjonariuszy Grupy.”

 

Prezes Zarządu Grupy Lotos, Paweł Olechnowicz, podkreślił, że dzięki wsparciu spółka rozpocznie kluczową inwestycję dla realizacji strategii w segmencie produkcji i handlu.

 

Przypomnijmy, że w obecnej strategii spółka koncentruje się na segmencie poszukiwań i wydobycia. Jednak to ten drugi segment – downstream, był do tej pory dominującym w wynikach finansowych, a jego rentowność w dużej mierze zależała od cen rynkowych końcowych produktów.

Wykres

Dnia 12 sierpnia Lotos poinformował o spisaniu na straty inwestycji w norweskie złoże Yme, a także o planowanej emisji akcji. Kolejnego dnia notowania otwarły się luką spadkową, a kurs tracił ok. 16% na otwarciu. Wartość odpisów w I półroczu 2014 r. wyniosła 545 mln zł, z czego wpływ odpisu na wynik finansowy tego okresu wyniósł 191 mln zł. Zdaniem analityków to jednak informacja o planowanej emisji miała bardziej negatywny wydźwięk. Zwracali oni uwagę na obecną kondycję branży rafineryjnej, podkreślając, że spółka wybrała sobie zły moment na emisję akcji.

 

Wykres Lotos

Źródło: atskaner.pl

 

Źródło: lotos.pl

 

Więcej:

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

23.11.2017, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za trzeci kwartał 2017 r.

23.11.2017, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za trzeci kwartał 2017 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Prezesem Zarządu LW Bogdanka SA, Krzysztofem Szlagą. Czat odbędzie się 27 listopada (poniedziałek) o godzinie 12:00. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

Zobacz więcej

Lotos ze wsparciem Skarbu Państwa