Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Rachunek oszczędnościowy – elektroniczna skarbonka

Oszczędzaj na emeryturę

Konto oszczędnościowe w swojej formie jest bardzo podobne do zwykłego rachunku bieżącego. Główna różnica to oprocentowanie, czyli otrzymywanie odsetek z oszczędności, które zarabiają zamiast bezczynnie leżeć na koncie. W przeciwieństwie do lokaty, pieniądze te są łatwo dostępne. Możemy bardziej lub mniej regularnie odkładać na nie kolejne kwoty bądź w każdej chwili je wyciągnąć. Zazwyczaj rachunek oszczędnościowy nie ma minimalnego wymaganego salda środków ani możliwości założenia karty płatniczej. Taki rachunek jest dobrym rozwiązaniem kiedy nie mamy jeszcze zgromadzonego kapitału i dopiero chcemy zacząć oszczędzać czy to na emeryturę, czy na jakikolwiek inny cel.

Specyfika rachunku oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe w swojej formie jest bardzo podobne do zwykłego rachunku bieżącego. Główna różnica to oprocentowanie, czyli otrzymywanie odsetek z oszczędności, które zarabiają zamiast bezczynnie leżeć na koncie. W przeciwieństwie do lokaty, pieniądze te są łatwo dostępne. Możemy bardziej lub mniej regularnie odkładać na nie kolejne kwoty bądź w każdej chwili je wyciągnąć. Zazwyczaj rachunek oszczędnościowy nie ma minimalnego wymaganego salda środków ani możliwości założenia karty płatniczej. Taki rachunek jest dobrym rozwiązaniem kiedy nie mamy jeszcze zgromadzonego kapitału
i dopiero chcemy zacząć oszczędzać czy to na emeryturę, czy na jakikolwiek inny cel.

 

Możliwość swobodnej wypłaty pieniędzy bez utraty odsetek, przy wszystkich swoich zaletach nie jest najlepszą motywacją do oszczędzania. Dlatego banki wprowadziły dodatkowe opłaty mające pomóc nam w wytrwaniu w postanowieniu, np. za więcej niż jeden przelew na konto zewnętrzne. Poza tym, prowadzenie konta oszczędnościowego jest w większości przypadków darmowe.

 

Oprocentowanie konta zazwyczaj jest zmienne, co oznacza że bank może je zmieniać według potrzeb. Ciężko jest znaleźć rachunek oszczędnościowy z zagwarantowanym oprocentowaniem na dłużej niż kilka miesięcy. Oprocentowanie zmienne jest opłacalne jeśli spodziewamy się wzrostu stóp procentowych.

Najpierw płaćmy sobie. Odkładajmy nawet małe sumy

Ważne kwestie przy wyborze rachunku oszczędnościowego

Przy wyborze rachunku oszczędnościowego oprócz oprocentowania warto sprawdzić kilka rzeczy. Po pierwsze, czy bank wymaga założenia konta bieżącego. Jeśli satysfakcjonuje Cię obecny rachunek bieżący, a na wersję oszczędnościową w innym banku decydujesz się z powodu lepszej oferty, warto sprawdzić tę kwestię. Po drugie, warto sprawdzić czy oferowane oprocentowanie jest uzależnione od jakiś czynników np. minimalnej wartości wpłaty. Może się okazać, że poniżej pewnego pułapu jest ono niższe bądź jest tylko okresową promocją. Istotna jest także częstotliwość kapitalizacji odsetek. Im częściej są one dodawane do naszego kapitału początkowego tym większą mamy wartość bazową, od której naliczane są kolejne odsetki, co skutkuje większymi zyskami dla nas.

 

Aby oszczędzanie było efektywne warto trzymać się zasady, że najpierw płacimy sobie  i budujemy nasze aktywa. Najlepiej pilnować tego przez ustawienie zlecenia stałego zaraz po wypłacie. Kwota zależy od naszych chęci i możliwości jednak warto przelewać nawet drobne sumy. Rachunek oszczędnościowy nie jest rozwiązaniem ostatecznym, a jedynie środkiem do celu. Po przekroczeniu pewnego pułapu otworzy się dla nas szereg innych możliwości lokowania kapitału, począwszy od lokat, przez obligacje, na funduszach inwestycyjnych kończąc.

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

11.12.2017, Podcast Echa Rynku

Echa Rynku #230 – Czy fundusze absolutnej stopy zwrotu są ratunkiem dla inwestorów w czasie bessy?

11.12.2017, Podcast Echa Rynku

Echa Rynku #230 – Czy fundusze absolutnej stopy zwrotu są ratunkiem dla inwestorów w czasie bessy?

Ten odcinek podcastu Echa Rynku został poświęcony funduszom absolutnej stopy zwrotu. Na nasze pytania odpowiadał Krzysztof Orlik z TFI Union Investment.

Zobacz więcej

Rachunek oszczędnościowy – elektroniczna skarbonka