Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Rachunek oszczędnościowy – elektroniczna skarbonka

Oszczędzaj na emeryturę

Konto oszczędnościowe w swojej formie jest bardzo podobne do zwykłego rachunku bieżącego. Główna różnica to oprocentowanie, czyli otrzymywanie odsetek z oszczędności, które zarabiają zamiast bezczynnie leżeć na koncie. W przeciwieństwie do lokaty, pieniądze te są łatwo dostępne. Możemy bardziej lub mniej regularnie odkładać na nie kolejne kwoty bądź w każdej chwili je wyciągnąć. Zazwyczaj rachunek oszczędnościowy nie ma minimalnego wymaganego salda środków ani możliwości założenia karty płatniczej. Taki rachunek jest dobrym rozwiązaniem kiedy nie mamy jeszcze zgromadzonego kapitału i dopiero chcemy zacząć oszczędzać czy to na emeryturę, czy na jakikolwiek inny cel.

Specyfika rachunku oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe w swojej formie jest bardzo podobne do zwykłego rachunku bieżącego. Główna różnica to oprocentowanie, czyli otrzymywanie odsetek z oszczędności, które zarabiają zamiast bezczynnie leżeć na koncie. W przeciwieństwie do lokaty, pieniądze te są łatwo dostępne. Możemy bardziej lub mniej regularnie odkładać na nie kolejne kwoty bądź w każdej chwili je wyciągnąć. Zazwyczaj rachunek oszczędnościowy nie ma minimalnego wymaganego salda środków ani możliwości założenia karty płatniczej. Taki rachunek jest dobrym rozwiązaniem kiedy nie mamy jeszcze zgromadzonego kapitału
i dopiero chcemy zacząć oszczędzać czy to na emeryturę, czy na jakikolwiek inny cel.

 

Możliwość swobodnej wypłaty pieniędzy bez utraty odsetek, przy wszystkich swoich zaletach nie jest najlepszą motywacją do oszczędzania. Dlatego banki wprowadziły dodatkowe opłaty mające pomóc nam w wytrwaniu w postanowieniu, np. za więcej niż jeden przelew na konto zewnętrzne. Poza tym, prowadzenie konta oszczędnościowego jest w większości przypadków darmowe.

 

Oprocentowanie konta zazwyczaj jest zmienne, co oznacza że bank może je zmieniać według potrzeb. Ciężko jest znaleźć rachunek oszczędnościowy z zagwarantowanym oprocentowaniem na dłużej niż kilka miesięcy. Oprocentowanie zmienne jest opłacalne jeśli spodziewamy się wzrostu stóp procentowych.

Najpierw płaćmy sobie. Odkładajmy nawet małe sumy

Ważne kwestie przy wyborze rachunku oszczędnościowego

Przy wyborze rachunku oszczędnościowego oprócz oprocentowania warto sprawdzić kilka rzeczy. Po pierwsze, czy bank wymaga założenia konta bieżącego. Jeśli satysfakcjonuje Cię obecny rachunek bieżący, a na wersję oszczędnościową w innym banku decydujesz się z powodu lepszej oferty, warto sprawdzić tę kwestię. Po drugie, warto sprawdzić czy oferowane oprocentowanie jest uzależnione od jakiś czynników np. minimalnej wartości wpłaty. Może się okazać, że poniżej pewnego pułapu jest ono niższe bądź jest tylko okresową promocją. Istotna jest także częstotliwość kapitalizacji odsetek. Im częściej są one dodawane do naszego kapitału początkowego tym większą mamy wartość bazową, od której naliczane są kolejne odsetki, co skutkuje większymi zyskami dla nas.

 

Aby oszczędzanie było efektywne warto trzymać się zasady, że najpierw płacimy sobie  i budujemy nasze aktywa. Najlepiej pilnować tego przez ustawienie zlecenia stałego zaraz po wypłacie. Kwota zależy od naszych chęci i możliwości jednak warto przelewać nawet drobne sumy. Rachunek oszczędnościowy nie jest rozwiązaniem ostatecznym, a jedynie środkiem do celu. Po przekroczeniu pewnego pułapu otworzy się dla nas szereg innych możliwości lokowania kapitału, począwszy od lokat, przez obligacje, na funduszach inwestycyjnych kończąc.

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

20.06.2018, Felietony

Widmo bessy krąży nad giełdą

20.06.2018, Felietony

Widmo bessy krąży nad giełdą

Giełdowa koniunktura powinna teoretycznie wyprzedzać zmiany w gospodarce od sześciu do dziewięciu miesięcy. Tymczasem w Polsce mocno spadają indeksy, pomimo że gospodarka rozwija się w tempie 5 proc. Albo kompletnie popsuł się giełdowy barometr, albo bessa jest za progiem, a zapalnikiem będą wydarzenia na międzynarodowych rynkach.

Zobacz więcej

Rachunek oszczędnościowy – elektroniczna skarbonka
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie