Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Lokata terminowa - najprostszy sposób na pomnażanie oszczędności

Lokata jest jednym z najprostszych i najbezpieczniejszych sposobów na pomnażanie oszczędności, choć wiąże się raczej z symbolicznymi zyskami. Niemniej jednak jest dobrym sposobem na ochronę kapitału przed zgubnym wpływem inflacji i na odłożenie pieniędzy na określony cel.

  Oszczędzaj na emeryturę

Istotne parametry przy wyborze lokaty

Jest kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę przed wyborem najlepszej lokaty. Po pierwsze – oprocentowanie. Rzecz jasna im wyższe tym lepsze. Nasz zysk będzie zależał od tego ile pieniędzy wpłacimy i na jak długo. Oprocentowanie podawane jest w skali roku, dzięki czemu oferty banków są między sobą łatwo porównywalne. Należy jednak pamiętać, że decydując się na lokatę krótszą niż rok oprocentowanie będzie proporcjonalnie mniejsze.  Może być ono stałe bądź zmienne. Stałe nie zmienia wartości przez cały okres trwania lokaty, bez względu na czynniki rynkowe. Jest ono korzystne, jeśli spodziewamy się spadku stóp procentowych, co skutkowałoby obniżeniem oprocentowania naszej lokaty. Zmienne odwrotnie – dają bankowi możliwość zmieniania oprocentowania, najczęściej na skutek decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

 

Po drugie – kapitalizacja, czyli powiększenie kapitału o odsetki, które ten kapitał wygenerował. Prowadzi do podniesienia bazowej wartości, od której naliczany jest kolejny procent. Im częstsza kapitalizacja tym lepiej, bo zarobimy więcej, dlatego warto przyjrzeć się lokatom bazującym na kapitalizacji dziennej.

 

Po trzecie – czas trwania lokaty. Teoretycznie im dłuższą lokatę wybierzemy, tym więcej zarobimy. Teoretycznie, gdyż zdarza się że lokaty trzymiesięczne są lepiej oprocentowane niż te kilkuletnie. Poza tym, warto mieć na uwadze, że nasze oszczędzanie nie musi się wcale skończyć po przykładowych trzech miesiącach. Najczęściej lokata jest automatycznie przedłużana na kolejny, ten sam okres czasu. Wpłacając pieniądze na lokatę zamrażamy je. Jeśli będziemy chcieli je wypłacić przedterminowo, najprawdopodobniej utracimy wszelkie narosłe odsetki. Jest to czynnik motywujący to wytrwania w postanowieniu aby oszczędzać, jednak nie jest to polecana forma oszczędności dla osób ceniących sobie wysoką płynność finansową.

Wypłata środków z lokaty przed jej zakończeniem będzie nas kosztować utratą odsetek

Zyski małe, ale pewne

Lokata terminowa jest jedną z najbezpieczniejszych i najprostszych form inwestowania. Z tego względu świetnie nadaje się do oszczędzania na emeryturę, szczególnie dla osób o dużej awersji wobec ryzyka. Rzecz jasna w świecie finansów może wydarzyć się katastrofa, która pozbawi nas tych środków, jednak jest to wysoce nieprawdopodobny scenariusz. Niestety lokata pozwoli nam zarobić raczej symboliczne kwoty, ale jest warta założenia chociażby dla ochrony kapitału przed inflacją.

 

Ponadto, założenie lokaty jest bezpłatne i często nie wymaga od nas otwarcia w danym banku konta osobistego. Co więcej, niektóre banki oferują możliwość założenia lokaty bez wychodzenia z domu tj. przez Internet. Po upłynięciu okresu lokaty pieniądze możemy zostawić na kolejnej lokacie bądź przenieść do innego banku, który w danym momencie oferuje lepsze oprocentowanie. Cały proces wymaga więc minimalnego zaangażowania z naszej strony. Co więcej na bezpieczeństwo naszych środków wpływa fakt braku karty płatniczej, która może dostać się w niepowołane ręce. 

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

12.12.2017, Ze spółek

Poznaj Mintos i skorzystaj ze specjalnej oferty powitalnej dla członków SII

12.12.2017, Ze spółek

Poznaj Mintos i skorzystaj ze specjalnej oferty powitalnej dla członków SII

Słyszeliście już o Mintos? Jest to internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Mintos to platforma online, która oferuje inwestorom indywidualnym łatwe i przejrzyste formy inwestowania w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe. Zwrot z inwestycji może wynieść nawet około 12% netto w skali roku.

Zobacz więcej

Lokata terminowa - najprostszy sposób na pomnażanie oszczędności