Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

6 października – zmiana cyklu rozrachunkowego z T+3 na T+2

© Sergey Nivens - Fotolia.com

Od 6 października 2014 r.  zmienia się cykl rozrachunkowy z dotychczasowego T+3 na T+2. Zmiana wpłynie na realizację praw inwestorów wynikających z posiadania akcji i innych instrumentów, jak np. wypłata dywidendy, wypłata odsetek i wykup obligacji, prawo poboru, wykup lub umorzenie certyfikatów inwestycyjnych, wygaśnięcia certyfikatów strukturyzowanych. Przede wszystkim jednak zmiana cyklu rozrachunkowego na T+2 pozwoli na skrócenie okresu finalizacji zawieranych transakcji.

 

Nowy cykl T+2 dotyczy następujących instrumentów:

 

  • Akcje
  • Prawa do akcji
  • Kwity depozytowe
  • ETF-y
  • Certyfikaty inwestycyjne

 

Dla pozostałych klas instrumentów cykl rozrachunkowy nie ulegnie zmianie (np. obligacje T+2 - bez zmian).

 

- Zmiana cyklu rozrachunkowego z T+3 na T+2 dostosowuje polski rynek do standardów wprowadzanych w Unii Europejskiej. W szczególności zmiana ta wynika z zapisów rozporządzenia CSDR (Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie usprawnienia rozrachunku papierów wartościowych w Unii Europejskiej i w sprawie centralnych depozytów papierów wartościowych), które w tym zakresie zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. KDPW dostosowuje polski rynek i swoje rozwiązania do nowych regulacji już od 6 października 2014 r. – powiedziała Prezes KDPW Iwona Sroka.

 

Uczestnikom KDPW oraz KDPW_CCP zmiana pozwoli na skrócenie okresu utrzymywania depozytów zabezpieczających dla pozycji rozliczeniowych oraz da większe możliwości w zakresie pozyskiwania papierów wartościowych w celu przeprowadzenia pełnego rozrachunku.

 

Na dzień 8 października 2014 r. został określony odmienny, w stosunku do standardowo obowiązującego, harmonogram dnia księgowego, co wynika z faktu, że tego dnia w KDPW przeprowadzone będą rozrachunki z dwóch dni jednocześnie (dla transakcji zawartych 3 października według schematu T+3, a dla transakcji wartych 6 października – zgodnie z cyklem T+2).

 

Więcej informacji w broszurze Zmiana cyklu rozrachunkowego z T+3 na T+2. W publikacji pokazaliśmy także praktyczne przykłady, jak skrócony cykl rozrachunkowy może wpłynąć na decyzje dotyczące nabycia lub zbycia papierów wartościowych np. w związku z prawem do dywidendy, czy możliwości uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu spółki.

 

Zapraszamy również do odwiedzenia zakładki T+2 na stronie KDPW

  

Zmiana cyklu rozrachunkowego z T+3 na T+2 [plik pdf do pobrania]

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

6 października – zmiana cyklu rozrachunkowego z T+3 na T+2