Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Banco Santander sprzedaje 2% akcji BZ WBK

© FreshPaint - Fotolia.com

Zgodnie z zobowiązaniem Banco Santander względem KNF, do końca 2014 roku 30% akcji BZ WBK ma należeć do akcjonariuszy mniejszościowych. Na koniec lipca 2014 roku  Banco Santander i Santander Consumer Finance posiadały łącznie 71,4% akcji banku. W związku z tym powinny sprzedać 1,4% akcji. Główny akcjonariusz postanowił jednak pozbyć się 2% akcji.

Przewidywana podaż

Część analityków uważa, że nie należy spodziewać się dużego dyskonta pomimo sprzedaży prawie 2 mln akcji. Takiej transakcji rynek się spodziewał, co wynikało z zobowiązania względem KNF. Jaromir Szortyka z DM PKO BP, powiedział dla PAP:

 

„Wydaje mi się, że dyskonto nie powinno być duże, bo podaż akcji ze strony Santandera była oczekiwana przez rynek. W momencie gdy udział Santandera przekroczył 70 proc. rynek pamiętał zobowiązanie o minimalnej wartości free float do 30 proc. i spodziewał się, że prędzej czy później ta oferta nastąpi.”

 

Nieco odmienne zdanie ma Michał Konarski z DM mBanku.

 

„Moja wycena BZ WBK jest dużo niższa, wynosi ok. 344 zł. Uważam, że obecnie cena banku jest zbyt wysoka, szczególnie w świetle tego, że cięcia stóp procentowych będą większe niż rynek jeszcze do niedawna przewidywał. Wycena tej transakcji jest dość wysoka.”

 

Jak dowiedział się PAP, cena sprzedawanych akcji wynosi minimum 379 zł. W środę dwa źródła podały PAP, że księga jest pokryta przy cenie 381 zł.

 

Co ciekawe bank poinformował o planowanym rebrandingu marki. Bank ma przyjąć nazwę swojego hiszpańskiego inwestora – Santander. Rebranding ma się rozpocząć w 2015 roku.

Wykres

Po niskim otwarciu w środę 1 października, do godziny 12.00 kurs odrobił prawie całą 2% stratę. W południe akcje BZ WBK były wyceniane przez rynek po 394,25 zł. Bank był jedną z najbardziej zwyżkujących spółek z indeksu WIG20 w okresie wakacji.

 

Wykres BZ WBK

Źródło: atskaner.pl

 

Źródło: biznes.pap.pl

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Banco Santander sprzedaje 2% akcji BZ WBK
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie