Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

JSW chce zlikwidować deputaty. Wywiad z prezesem Zagórowskim z konferencji WallStreet 2014

© Kovalenko Inna - Fotolia.com

Dnia 29 września 2014 roku odbyła się konferencja prasowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej w siedzibie spółki. Prezes JSW, Jarosław Zagórowski, przedstawił plany na funkcjonowanie w trudnym otoczeniu branżowym. Głównie skupiają się one na cięciach kosztów osobowych.

Koniec deputatów?

Na konferencji prezes zapowiedział, że rozważana jest likwidacja deputatów węglowych rencistów i emerytów. Ostatni ma zostać wypłacony w październiku tego roku. Prezes powiedział, że rezerwy na ten cel wynoszą ok. 1,2 mld zł, a oszczędności w 2015 roku mogą wynieść 64 mln zł. Cięcia mają się odbyć również na wyższych szczeblach. Pensje członków Zarządu zostały dobrowolnie pomniejszone o 10% od lipca bieżącego roku. Obniżka wynagrodzeń dla dyrektorów wejdzie od października.

 

Kolejne oszczędności, w wysokości 170 mln zł, może dać zrezygnowanie z tzw. czternastej pensji.

 

„Zmniejszamy nakłady inwestycyjne, ale długo nie da rady tak funkcjonować, bo zagrożony jest front bieżący robót. (...) Jeśli będziemy musieli po coś sięgnąć, jeśli sytuacja nas zmusi a niskie ceny węgla się utrzymają, to możemy się zastanowić nad odebraniem 14 pensji. To przywilej, który obowiązuje chyba tylko w górnictwie. Chcąc uratować miejsca pracy, możliwe, że nie będziemy mieli wyboru.”

 

Zmiany mają dotknąć także kopalnię Krupiński w Suszcu. Zarząd planuje wprowadzić w kopalni 6-dniowy tydzień pracy przy zachowaniu 5-dniowego tygodnia pracy dla załogi. Ma to zapobiec dalszemu pogarszaniu się sytuacji ekonomicznej kopalni i jest jednym z niezbędnych warunków do zapewnienia jej rentowności w perspektywie najbliższych lat.

Lepiej w segmencie koksu

Na konferencji prezes zwrócił uwagę, że poprawiła się sytuacja w segmencie węgla koksowego. Od miesiąca spółka w pełni wykorzystuje moce w koksowniach, a zapasy spadają. Do końca roku przewidywany jest spadek zapasów do 200 tys. ton. Jerzy Borecki, wiceprezes JSW, przedstawił, że produkcja węgla, bez przejętej niedawno kopalni Knurów-Szczygłowice, wynosi powyżej 56 tys. ton na dobę, kiedy w najgorszych miesiącach wynosiła ona 40 tys. ton na dobę.

 

„W drugim kwartale produkcja była niższa od naszych oczekiwań. We wrześniu wydobycie wróciło do poziomów ponad to, co średnio zaplanowaliśmy na ten rok. I ten poziom powinien się utrzymać do końca roku.”

 

Z kolei wiceprezes Grzegorz Czornik zwrócił uwagę, że ceny węgla powinny utrzymać się na stabilnym poziomie w IV kwartale.

 

„Jak wynika z ostatnich informacji benchmark cen dla węgla koksowego na czwarty kwartał może wynieść 119 USD za tonę. Nasze ceny węgla koksowego w czwartym kwartale będą stabilne, prawdopodobnie uzgodnienia z kontrahentami wskazują, że ceny mogą pójść w tym kierunku.”

Wywiad z prezesem na konferencji WallStreet 2014

Prezes Zagórowski już wcześniej zwracał uwagę na to jakim problemem dla spółki są koszty, w szczególności koszty stałe, np. 50% kosztów pracy. Jak powiedział w wywiadzie na konferencji WallStreet 2014, największym problemem nie jest sam poziom kosztów, a brak możliwości oddziaływania na efektywność, wydajność pracy za pomocą tych kosztów poprzez system prawny w Polsce.

 

Aby dowiedzieć się więcej o aspektach działalności spółki odsyłamy do poniższego materiału wideo.

 

 

Źródło: jsw.pl, biznes.pap.pl

 

Więcej:

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

JSW chce zlikwidować deputaty. Wywiad z prezesem Zagórowskim z konferencji WallStreet 2014
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie