Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

5 największych spadków wśród spółek z WIG20 w czasie wakacji – Raport SII

Prezentujemy spółki, których kurs akcji zniżkował najbardziej w okresie od 1 lipca do 26 września 2014 roku. Licząc stopy zwrotu bierzemy pod uwagę dywidendy. Jeśli w badanym okresie występował ostatni dzień z prawem do dywidendy, wartość dywidendy została uwzględniona w stopie zwrotu. Zaczynamy od Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

JSW -33,7% 

Spośród dwudziestu największych spółek na polskim parkiecie najbardziej zniżkującą w okresie wakacji było JSW. Spółka od debiutu w 2011 roku znajduje się w ciągłym trendzie spadkowym. Cena spadła ze 140 zł do ok. 30 zł obecnie. W badanym okresie, od 1 lipa do 26 września 2014 roku, kurs akcji stracił 33,7%. Do spadków niewątpliwie przycyznia się trudna sytuacja w branży góniczej oraz utrzymujące się na niskich poziomach ceny węgla.

 

Wykres JSW

Źródło: atskaner.pl

Kernel -24,4% 

Okres wakacji nie sprzyjał też ukraińskiej spółce z branży rolniczej Kernel. Pomimo dobrego okresu marzec-lipiec dla ceny akcji, w wakacje kurs powrócił do długoterminowego trendu spadkowego. Poskutkowało to przeceną na poziomie 24,4% w badanym okresie. Wyprzedaż akcji wśród inwestorów mogła być spowodowana trudną sytuacją na Ukrainie.

 

Wykres Kernel

Źródło: atskaner.pl

Eurocash -22,7% 

Kolejną spółką, która zanotowała stratę powyżej 20% jest Eurocash. Spółka ta już od dłuższego czasu pozostaje w niełasce inwestorów, wyznaczając niedawno dwuletnie minima. Jak podaje sam Zarząd, w branży panują trudne warunki, w szczególności na rynku FMCG. Obrazują to również wyniki spółki, w II kwartale 2014 roku zysk netto wyniósł 49,3 mln zł vs 61 mln zł w analogicznym okresie roku 2013.

 

Wykres Eurocash

Źródło: atskaner.pl

Lotos -22,6% 

Na wycenę akcji Lotosu przez rynek mocno odbiło się spisanie inwestycji na norweskich złożach Yme oraz informacja o planowanej emisji akcji w celu pozyskania do 1 mld zł. Na wykresie pojawiła się luka pomiędzy ceną 35,63 zł a 30,75 zł. Wcześniej kurs przez blisko dwa lata poruszał się w trendzie bocznym 35 - 43 zł. W okresie wakacji kurs akcji zniżkował o 22,6%.

 

Wykres Lotos

Źródło: atskaner.pl

Bogdanka -4,4%

Ostatnią spółką w raporcie jest Bogdanka. W badanym okresie kurs akcji spadł o 9,2%, jednak po uwzględnieniu zysków z dywidendy strata na walorze wynosi 4,4%. W ostatnim czasie spółka rywalizuje z konkurentami o koncesje na wydobycie węgla w obszarach K6-K7. Zgodnie z pierwszą decyzją resortu środowiska Bogdanka nie otrzymała koncesji.

 

Wykres Bogdanka

Źródło: atskaner.pl

 

Więcej:

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

5 największych spadków wśród spółek z WIG20 w czasie wakacji – Raport SII