Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

5 największych spadków wśród spółek z WIG20 w czasie wakacji – Raport SII

Prezentujemy spółki, których kurs akcji zniżkował najbardziej w okresie od 1 lipca do 26 września 2014 roku. Licząc stopy zwrotu bierzemy pod uwagę dywidendy. Jeśli w badanym okresie występował ostatni dzień z prawem do dywidendy, wartość dywidendy została uwzględniona w stopie zwrotu. Zaczynamy od Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

JSW -33,7% 

Spośród dwudziestu największych spółek na polskim parkiecie najbardziej zniżkującą w okresie wakacji było JSW. Spółka od debiutu w 2011 roku znajduje się w ciągłym trendzie spadkowym. Cena spadła ze 140 zł do ok. 30 zł obecnie. W badanym okresie, od 1 lipa do 26 września 2014 roku, kurs akcji stracił 33,7%. Do spadków niewątpliwie przycyznia się trudna sytuacja w branży góniczej oraz utrzymujące się na niskich poziomach ceny węgla.

 

Wykres JSW

Źródło: atskaner.pl

Kernel -24,4% 

Okres wakacji nie sprzyjał też ukraińskiej spółce z branży rolniczej Kernel. Pomimo dobrego okresu marzec-lipiec dla ceny akcji, w wakacje kurs powrócił do długoterminowego trendu spadkowego. Poskutkowało to przeceną na poziomie 24,4% w badanym okresie. Wyprzedaż akcji wśród inwestorów mogła być spowodowana trudną sytuacją na Ukrainie.

 

Wykres Kernel

Źródło: atskaner.pl

Eurocash -22,7% 

Kolejną spółką, która zanotowała stratę powyżej 20% jest Eurocash. Spółka ta już od dłuższego czasu pozostaje w niełasce inwestorów, wyznaczając niedawno dwuletnie minima. Jak podaje sam Zarząd, w branży panują trudne warunki, w szczególności na rynku FMCG. Obrazują to również wyniki spółki, w II kwartale 2014 roku zysk netto wyniósł 49,3 mln zł vs 61 mln zł w analogicznym okresie roku 2013.

 

Wykres Eurocash

Źródło: atskaner.pl

Lotos -22,6% 

Na wycenę akcji Lotosu przez rynek mocno odbiło się spisanie inwestycji na norweskich złożach Yme oraz informacja o planowanej emisji akcji w celu pozyskania do 1 mld zł. Na wykresie pojawiła się luka pomiędzy ceną 35,63 zł a 30,75 zł. Wcześniej kurs przez blisko dwa lata poruszał się w trendzie bocznym 35 - 43 zł. W okresie wakacji kurs akcji zniżkował o 22,6%.

 

Wykres Lotos

Źródło: atskaner.pl

Bogdanka -4,4%

Ostatnią spółką w raporcie jest Bogdanka. W badanym okresie kurs akcji spadł o 9,2%, jednak po uwzględnieniu zysków z dywidendy strata na walorze wynosi 4,4%. W ostatnim czasie spółka rywalizuje z konkurentami o koncesje na wydobycie węgla w obszarach K6-K7. Zgodnie z pierwszą decyzją resortu środowiska Bogdanka nie otrzymała koncesji.

 

Wykres Bogdanka

Źródło: atskaner.pl

 

Więcej:

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

Opinia biegłego rewidenta na temat raportu rocznego spółki to jeden z dokumentów, na który warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zobacz więcej

5 największych spadków wśród spółek z WIG20 w czasie wakacji – Raport SII
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie