Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czy CEZ kupi Energę? Czeska spółka zainteresowana akwizycjami

© Jürgen Fälchle - Fotolia.com

Niewykluczone jest, że Cez rozpocznie rozmowy w sprawie nabycia pakietu większościowego Energi. Taką informację podają „Hospodarske Noviny”, cytując prezesa CEZ-u, Daniela Benesa. Prezes wskazuje, że czeska grupa energetyczna jest zainteresowana akwizycjami, aby zagwarantować sobie stabilną dywidendę.

Ostatnie zdanie należy do Skarbu Państwa

W obu spółkach głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa odpowiednich państw. W przypadku Energi Skarb Państwa posiada 51,52% akcji, uprawniających do 64,09% głosów na walnym. W przypadku CEZ główny akcjonariusz posiada 69,78% akcji, uprawniających do takiego samego udziału w liczbie głosów na walnym.

 

Minister Skarbu Państwa, Włodzimierz Karpiński, stwierdza, że nie wie nic o planach CEZ-u względem Energi i sprawy nie komentuje.

 

Kapitalizacja Grupy CEZ wynosi 53 mld zł, podczas gdy kapitalizacja Energii to niecałe 10 mld zł. Po przeliczeniu wyników CEZ na złotówki (przyjęta wartość CZK/PLN 0,1531) okazuje się, że czeska grupa wypracowała trzy razy większe przychody niż Energa. Zysk netto CEZ wyraża się w miliardach złotych, a Energii w milionach zł.

 

2013 [mld zł]

Energa

CEZ

Przychody

11,43

33,26

EBITDA

2

12,57

EBIT

1,2

7

Zysk netto

0,74

5,39

Kapitalizacja

9,7

53,1

Przy założeniu CZK/PLN 0,1531

Źródło: sprawozdania roczne spółek

 

Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZ WBK dla Parkietu:

 

„ Energa jest atrakcyjna spółką. Gdyby miało dojść do jej przejęcia przez czeski koncern, to Skarb Państwa z pewnością wymagałby wysokiej premii w stosunku do ceny rynkowej.

 

Poza tym, gdyby CEZ rzeczywiście miał zamiar czy też był bliski przejęcia Energi, na pewno nie pojawiłoby się to w wywiadzie prasowym. Pomimo to, trudno jednoznacznie przesądzać, czy do transakcji dojdzie, czy też nie.”

 

Dywidenda Energi

 

Warto przyjrzeć się też dywidendzie Energi. Jak powiedział prezes CEZ-u, cel ewentualnych akwizycji ma dotyczyć właśnie zapewnienia sobie przychodów z dywidendy. Na łamach SII poruszaliśmy już nie raz temat dywidendy Energi. Po pierwsze przypomnijmy, że odniesieniem do wielkości wypłaty dywidendy Energi jest zysk netto na poziomie jednostkowym, a nie na poziomie Grupy. Zgodnie z polityką dywidendową maksymalny pułap wypłaty dywidendy z zysku za 2012 rok wynosił 400 mln, spółka zdecydowała się jednak na wypłatę nieco większej dywidendy i przeznaczyła na ten cel 414 mln zł. Dało to dywidendę na poziomie 1 zł na akcję.

 

Po wynikach za II kwartał 2014 roku szacowaliśmy, że w przypadku gdyby w tym roku w ostatnich 6 miesiącach jednostkowy wynik byłby zbliżony do wyniku z tego samego okresu roku poprzedniego to Energa mogłaby osiągnąć wynik jednostkowy netto w 2014 r. w okolicy 636 mln zł. Idąc jednak dalej tropem roku poprzedniego – dywidenda za 2013 r. stanowiła 83% jednostkowego zysku netto. I znowu gdyby w przyszłym roku akcjonariusze zdecydowali się na taki sam podział zysku, dywidenda za 2014 r. mogłaby wynieść nawet 1,27 zł na akcję.

 

Wykres Energa

Źródło: atskaner.pl

 

Źródło: biznes.pap.pl, parkiet.com

 

Więcej:

Zobacz również:

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

Tylko do piątku, 15 czerwca 2018 r. trwać będą zapisy na szkolenie on-line Amibroker Praktycznie, autorstwa Pawła Szczepanika.

Zobacz więcej

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

W czasie niespełna 6 miesięcy tego roku na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutowały tylko cztery spółki.

Zobacz więcej

Czy CEZ kupi Energę? Czeska spółka zainteresowana akwizycjami
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie