Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czy CEZ kupi Energę? Czeska spółka zainteresowana akwizycjami

© Jürgen Fälchle - Fotolia.com

Niewykluczone jest, że Cez rozpocznie rozmowy w sprawie nabycia pakietu większościowego Energi. Taką informację podają „Hospodarske Noviny”, cytując prezesa CEZ-u, Daniela Benesa. Prezes wskazuje, że czeska grupa energetyczna jest zainteresowana akwizycjami, aby zagwarantować sobie stabilną dywidendę.

Ostatnie zdanie należy do Skarbu Państwa

W obu spółkach głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa odpowiednich państw. W przypadku Energi Skarb Państwa posiada 51,52% akcji, uprawniających do 64,09% głosów na walnym. W przypadku CEZ główny akcjonariusz posiada 69,78% akcji, uprawniających do takiego samego udziału w liczbie głosów na walnym.

 

Minister Skarbu Państwa, Włodzimierz Karpiński, stwierdza, że nie wie nic o planach CEZ-u względem Energi i sprawy nie komentuje.

 

Kapitalizacja Grupy CEZ wynosi 53 mld zł, podczas gdy kapitalizacja Energii to niecałe 10 mld zł. Po przeliczeniu wyników CEZ na złotówki (przyjęta wartość CZK/PLN 0,1531) okazuje się, że czeska grupa wypracowała trzy razy większe przychody niż Energa. Zysk netto CEZ wyraża się w miliardach złotych, a Energii w milionach zł.

 

2013 [mld zł]

Energa

CEZ

Przychody

11,43

33,26

EBITDA

2

12,57

EBIT

1,2

7

Zysk netto

0,74

5,39

Kapitalizacja

9,7

53,1

Przy założeniu CZK/PLN 0,1531

Źródło: sprawozdania roczne spółek

 

Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZ WBK dla Parkietu:

 

„ Energa jest atrakcyjna spółką. Gdyby miało dojść do jej przejęcia przez czeski koncern, to Skarb Państwa z pewnością wymagałby wysokiej premii w stosunku do ceny rynkowej.

 

Poza tym, gdyby CEZ rzeczywiście miał zamiar czy też był bliski przejęcia Energi, na pewno nie pojawiłoby się to w wywiadzie prasowym. Pomimo to, trudno jednoznacznie przesądzać, czy do transakcji dojdzie, czy też nie.”

 

Dywidenda Energi

 

Warto przyjrzeć się też dywidendzie Energi. Jak powiedział prezes CEZ-u, cel ewentualnych akwizycji ma dotyczyć właśnie zapewnienia sobie przychodów z dywidendy. Na łamach SII poruszaliśmy już nie raz temat dywidendy Energi. Po pierwsze przypomnijmy, że odniesieniem do wielkości wypłaty dywidendy Energi jest zysk netto na poziomie jednostkowym, a nie na poziomie Grupy. Zgodnie z polityką dywidendową maksymalny pułap wypłaty dywidendy z zysku za 2012 rok wynosił 400 mln, spółka zdecydowała się jednak na wypłatę nieco większej dywidendy i przeznaczyła na ten cel 414 mln zł. Dało to dywidendę na poziomie 1 zł na akcję.

 

Po wynikach za II kwartał 2014 roku szacowaliśmy, że w przypadku gdyby w tym roku w ostatnich 6 miesiącach jednostkowy wynik byłby zbliżony do wyniku z tego samego okresu roku poprzedniego to Energa mogłaby osiągnąć wynik jednostkowy netto w 2014 r. w okolicy 636 mln zł. Idąc jednak dalej tropem roku poprzedniego – dywidenda za 2013 r. stanowiła 83% jednostkowego zysku netto. I znowu gdyby w przyszłym roku akcjonariusze zdecydowali się na taki sam podział zysku, dywidenda za 2014 r. mogłaby wynieść nawet 1,27 zł na akcję.

 

Wykres Energa

Źródło: atskaner.pl

 

Źródło: biznes.pap.pl, parkiet.com

 

Więcej:

Zobacz również:

18.01.2018, Aktualności

SII Poleca: Webinar Rafała Glinickiego „Wolumen – energia, która rządzi ceną”

18.01.2018, Aktualności

SII Poleca: Webinar Rafała Glinickiego „Wolumen – energia, która rządzi ceną”

SII Poleca webinar Rafała Glinickiego „Wolumen - energia, która rządzi ceną”. Wtorek, 23 stycznia, godz. 19:00

Zobacz więcej

18.01.2018, Newsroom

Spółka z NewConnect zainwestuje w technologię blockchain

18.01.2018, Newsroom

Spółka z NewConnect zainwestuje w technologię blockchain

Co ciekawe, to nie jest pierwszy taki przypadek na polskiej giełdzie.

Zobacz więcej

Czy CEZ kupi Energę? Czeska spółka zainteresowana akwizycjami