Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

5 najbardziej zwyżkujących spółek z WIG20 w czasie wakacji 2014 – Raport SII

© cosma - Fotolia.com

Prezentujemy spółki, które uzyskały największe stopy zwrotu z indeksu WIG20 w okresie od 1 lipca do 23 września 2014 roku. Licząc stopy zwrotu bierzemy pod uwagę dywidendy. Jeśli w badanym okresie występował ostatni dzień z prawem do dywidendy, wartość dywidendy została uwzględniona w stopie zwrotu. Zaczynamy od Orange Polska.

Orange Polska – 22,27%

Największe zyski w okresie wakacji dała zarobić dawna Telekomunikacja Polska. Od sierpnia do września akcje podrożały o 22,27%, z 9,7 zł do 11,86 zł. Co ciekawe opublikowane wyniki za II kwartał były dość neutralne. Spółka wypracowała nieco lepsze przychody i zysk EBITDA niż oczekiwali analitycy, jednak zysk netto był już zdecydowanie gorszy o 11%. W II kwartale spółka osiągnęła 3,1 mld zł przychodów, 1 mld zł EBITDA i 94 mln zł zysku netto. Być może rynek dyskontuje lepsze perspektywy na ewentualną wypłatę wyższej dywidendy?

 

Wykres Orangepl

Źródło: atskaner.pl

LPP – 17,14%

Gdańska spółka odzieżowa wzrosła w badanym okresie o 17,14%. Cena akcji wzrosła z 8 400 zł do 9 746 zł, a akcjonariusze dodatkowo otrzymają dywidendę w wysokości 93,6 zł na akcję. W wakacje kurs przełamał po raz pierwszy „magiczną” barierę 10 000 zł. Przypomnijmy, że wcześniej cena akcji w punkt wyznaczyła okrągłą sumę za akcję. Wzrostom na walorze pomogło wejście LPP w skład indeksu MSCI Poland, co zwiększyło zainteresowanie inwestorów zagranicznych spółką.

 

Wykres LPP

Źródło: atskaner.pl

PZU – 13,80%

Polski ubezpieczyciel dał zarobić przez ostatnie niemal trzy miesiące 13,80%. Podczas wakacji akcje spółki pierwszy raz w historii przekroczyły cenę 500 zł. Dodatkowo akcjonariusze spółki otrzymają kwotowo rekordową dywidendę w wysokości 34 zł, która będzie wypłacona w dwóch transzach, w październiku i styczniu. Niedawno, bo 15 września, spółka poinformowała o sfinalizowaniu przejęcia Link 4. O planowanych przejęciach pisaliśmy z początkiem kwietnia.

 

Wykres PZU

Źródło: atskaner.pl

BZ WBK – 9,21%

Na koniec dwa banki, które pozwoliły zarobić ponad 9%. Na początek BZ WBK, którego kurs wzrósł o 9,21%, z 369 zł do 403 zł. Co ciekawe bank poinformował o planowanym rebrandingu marki. Bank ma przyjąć nazwę swojego hiszpańskiego inwestora – Santander.

 

Wykres BZ WBK

Źródło: atskaner.pl

Pekao – 9,06%

Drugim bankiem, którego kurs akcji wzrósł podczas wakacji o 9,06%, jest Pekao. Kurs akcji wzrósł z 173,85 zł do 189,60 zł. Pekao planuje przejąć UniCredit CAIB Poland SA. Spółka ta spe­cja­li­zu­je się w do­radz­twie trans­ak­cyj­nym, ze szcze­gól­nym uwzględnieniem fu­zji i prze­jęć, ofert publicz­nych i pry­wat­nych i ob­rotu pa­pie­rami war­to­ścio­wymi na rynku wtór­nym. 26 sierpnia polski bank otrzymał zgodę KNF na przekroczenie 50% głosów na Walnym Zgromadzeniu UniCredit CAIB Poland SA.

 

Wykres Pekao

Źródło: atskaner.pl

 

Źródło: biznes.pap.pl

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

Grupa LiveChat Software opublikowała raport za rok obrotowy zakończony 31 marca 2018 roku. W środę od rana kurs akcji spółki wyraźnie rośnie.

Zobacz więcej

5 najbardziej zwyżkujących spółek z WIG20 w czasie wakacji 2014 – Raport SII
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie