Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Boryszew na dwuletnich maksimach

© lassedesignen - Fotolia.com

Boryszew znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Od początku maja akcje dały zarobić ponad 70%. Kurs akcji wzrósł z 4 zł do niemal 7 zł.

Coraz lepiej w segmencie motoryzacyjnym

Boryszew rozpoczął budowanie ramienia motoryzacyjnego od 2010 r. przejmując różne aktywa produkcyjne (Maflow, AKT, Theysohn Wedo, YMOS). Wszystkie one miały bardzo poważne problemy finansowe i większość była zakupiona od syndyków. W 2013 r. segment osiągnął przychody w kwocie 1,55 mld zł (co stanowiło niemal 1/3 sprzedaży całej grupy) przy zysku operacyjnym 0,5 mln zł. Rentowność na poziomie EBITDA w 2013 r. była bliska zeru. Pod względem przychodów ze sprzedaży segment motoryzacyjny jest drugi w Grupie (wciąż największy udział ma segment metali nieżelaznych), jednak właśnie w nim zarząd Boryszewa widzi największe perspektywy wzrostu zyskowności i budowy wartości Grupy w najbliższych latach.

 

W I półroczu 2014 roku segment motoryzacyjny osiągnął 23 mln zł zysku operacyjnego wobec 2 mln zł rok wcześniej. W wywiadzie z Parkietem prezes Boryszewa, Piotr Szeliga, zwrócił uwagę, że jest to czysty zysk z działalności operacyjnej, bez udziału zdarzeń jednorazowych, tzw. one-offów. Prezes zakłada systematyczny wzrost wyników z kwartału na kwartał.

 

„Jest to możliwe zarówno dzięki efektom restrukturyzacji, oszczędnościom wynikającym z przenoszenia części produkcji z Niemiec do Polski, jak i wchodzeniu w życie nowych lepszych kontraktów. Naszym celem jest osiągnięcie w ciągu dwóch, trzech lat 10-proc. rentowności operacyjnej wobec 2–3-proc. obecnie.”

 

O celu osiągnięcia rentowności na poziomie 10% informowaliśmy już wcześniej w specjalnie przygotowanym zaktualizowanym raporcie analitycznym na temat Boryszewa.

 

Prezes Boryszewa odniósł się do współpracy z japońskim Mitsui. Spółka ta dysponuje zapleczem badawczym i niezwykle zaawansowanymi technologiami w zakresie lekkich materiałów, co jest niezwykle istotne dla producentów samochodowych. Jednym z powodów przedłużającej się decyzji o rozpoczęciu inwestycji w Meksyku jest obecność japońskich partnerów na tym rynku.

 

„Stosunkowo długi proces dotyczący podjęcia decyzji o inwestycji w Meksyku jest związany także z obecnością naszych japońskich partnerów na tym rynku. Niewykluczone więc, że inwestycja tam będzie naszym wspólnym przedsięwzięciem.”

Boryszew prawie po 7 zł

Kurs akcji Boryszewa przebił szczyt z połowy 2012 roku. Jeśli utrzyma się silny trend wzrostowy, zapoczątkowany na początku maja 2014 roku, a cena przebije 7 zł za akcję, kolejny opór rysuje się dopiero przy cenie 8 zł.

 

Wykres

Źródło: stooq.com

 

Źródło: parkiet.com

 

Więcej:

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

Grupa LiveChat Software opublikowała raport za rok obrotowy zakończony 31 marca 2018 roku. W środę od rana kurs akcji spółki wyraźnie rośnie.

Zobacz więcej

Boryszew na dwuletnich maksimach
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie