Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

TIM – spółka prognozuje dużą dynamikę przychodów, celem 1 mld zł w 2016 roku

© Sergey Nivens - Fotolia.com

TIM zmienił model biznesowy z handlu tradycyjnego do modelu hybrydowego, łączącego handel tradycyjny z nowoczesną technologią e-handlu. Efektem tego było m.in. uruchomienie platformy e-commerce. Na konferencji prezes spółki, Krzysztof Folga, zwrócił uwagę, że rok 2014 jest okresem przejściowym dla spółki. Dzięki reorganizacji Zarząd prognozuje wzrost przychodów w najbliższych dwóch latach o około 50%. Ma to skutkować wypracowaniem 530 mln zł przychodów w 2014 roku i 750 mln zł w 2015 roku. Z tego sprzedaż internetowa ma odpowiadać odpowiednio za 50% i 60% wypracowanych  przychodów.

1 mld zł przychodów na horyzoncie

Celem spółki jest osiągnięcie 1 mld zł przychodów. Zdaniem prezesa jest to możliwe do osiągnięcia w 2016-2017 roku. Osiągnięcie przychodów na takim poziomie wiąże się ze zwiększeniem powierzchni magazynowej. Obecnie spółka dysponuje  magazynem w podwrocławskich Siechnicach o powierzchni 10 tys. m2. Już na Walnym Zgromadzeniu w maju Zarząd spółki sygnalizował, że będzie potrzebować powierzchni magazynowej o wielkości 30 tys. m2. Obecne plany zakładają rozbudowę magazynu do powierzchni 40 m2. Prezes prognozuje, że rozbudowa magazynu będzie trwała mniej niż rok.

 

„Jeśli walne zgromadzenie wyrazi 20 listopada zgodę na sprzedaż nieruchomości w Siechnicach, obejmującej działkę i magazyn, to mamy już dwóch chętnych operatorów, którzy mogliby rozbudować magazyn. Myślę, że zajęłoby to niecały rok. Wynajmowalibyśmy tę powierzchnię, a uwolnioną ze sprzedaży nieruchomości gotówkę przeznaczylibyśmy na wyposażenie magazynu i zakup towarów.”

 

Spółka generuje prawie połowę przychodów ze sprzedaży kabli i przewodów (44,5% w 2013 roku). To właśnie w tym segmencie w 2013 roku TIM odnotował największy spadek marż. Udział cen surowca odgrywa bardzo istotną rolę w tych produktach, a zabezpieczeniem przed zmianą cen są stosowane przez polskich producentów miesięczne kontrakty. Istotna jest także wielkość przychodów ze sprzedaży kabli i przewodów specjalistycznych, które charakteryzują się mniejszą konkurencją i większą marżą. Przychody z tej grupy produktów stanowią 25% przychodów z segmentu kabli i przewodów.

W 2014 roku jeszcze strata

Zarząd przewiduje, że w 2014 roku nie uda wypracować się zysku operacyjnego. Na wynikach wciąż ciążą koszty reorganizacji spółki, a w I połowie 2014 roku pojawiły się nieprzewidziane koszty w wysokości ok. 1,5-2 mln zł, co skutkowało stratą operacyjną w tym okresie.

 

„Z wynikami w I połowie roku mieliśmy problem ze względu na koszty reorganizacji. W III kwartale wyniki będą jeszcze częściowo nimi obciążone, ale w IV kwartał wejdziemy już bez żadnych obciążeń. Zarówno w III, jak i w IV kwartale wynik operacyjny powinien być dodatni.”

 

 

Wykres

Źródło: atskaner.pl

 

Źródło: biznes.pap.pl

 

Więcej:

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

TIM – spółka prognozuje dużą dynamikę przychodów, celem 1 mld zł w 2016 roku