Chat with us, powered by LiveChat

INI 11.09: Euforia wśród inwestorów. INI dynamicznie rośnie

Skomentuj artykuł

Mijający tydzień na GPW to rysowanie korekty po 6% wzrostach w ubiegłym tygodniu i zdecydowana poprawa nastrojów na warszawskim parkiecie. Już pod koniec ubiegłego tygodnia jasne było, że po przebiciu kilku ważnych poziomów oporu (kolejno 2480, 2500 i 2550 pkt.) na rynku pojawi się ruch korekcyjny.

 

Również tym razem nie pomyliliśmy się i po czwartkowym ataku podaży na indeksie WIG20 obserwujemy obronę poziomu 2500 pkt. Jeżeli kurs zatrzyma się na tym wsparciu to prawdopodobne jest wyznaczenie nowych maksimów i marsz w kierunku 2600 pkt. Jeżeli ten scenariusz się spełni to długoterminowa formacja trójkąta zostanie wybita górą co jest sygnałem przedłużenia ruchu wzrostowego przynajmniej o pół roku. Tym bardziej prawdopodobnym, że RPP rozważa dalsze obniżenie stóp procentowych, raczej po raz ostatni w tym cyklu. Historycznie po ustaleniu minimum na stopach procentowych, kolejne kilka miesięcy upływało pod znakiem wzrostów i ustalaniu nowych szczytów. Kluczowym argumentem będzie przebicie poziomu 2600 pkt., które z pewnością nie będzie łatwe i nie odbędzie się „z marszu”.

 

Sytuacja w Eurolandzie również uległa znacznej poprawie. Zgodnie z oczekiwaniami pomogło obniżenie stóp procentowych przez EBC w ubiegłym tygodniu, a także złagodzenie konfliktu na Ukrainie gdzie trwa rozejm. Jednocześnie wrażenie utopii mogą zburzyć dalsze niepokoje i wojna gospodarcza z Rosją. Po czwartkowym ogłoszeniu przez UE kolejnych sankcji, dzisiaj zostaną one ogłoszone co może spowodować nerwową reakcję giełd. Istotne będzie również czy Rosja wycofa swoje wojska z Ukrainy, czy z regularnej wojny przejdzie do okupacji przygranicznych terenów i próby administracyjnego oderwania wschodnich rubieży od Ukrainy. 

 

 

W tygodniu zakończonym 11 września nastąpiła zmiana sentymentu na pozytywny. Udział niedźwiedzi, który do niedawna wynosił blisko 45% ogółu inwestorów w ciągu 2 tygodnie spadł do zaledwie 28%. Pomimo spadku wartości indeksu WIG20 w tym tygodniu, ostatni miesiąc jest dla polskiej giełdy bardzo udany, dzięki czemu oba wskaźniki znajdują się blisko przecięcia. Do tego może już dojść w kolejnym tygodniu co będzie sygnałem ostrzegawczym wskazującym na przegrzanie rynku.

 

Po 3,5 miesiąca udział optymistów ponownie przekroczył 50%, wzrastając  w ciągu tygodnia o 11,3 pkt. proc. Widoczne jest masowe przejście pesymistów na stronę byczo nastawionych inwestorów. W ciągu miesiąca zdanie zmieniła ponad 1/3 ankietowanych, a udział sceptyków spadł o 6,6 pkt. proc. W USA po euforii spowodowanej przebiciem bariery 2000 pkt. na S&P500, ostatnie 2 tygodnie to powrót do równowagi. Na Wall Street wciąż przewodzą optymiści, ale silne są również niedźwiedzie i inwestorzy poza rynkiem. 

 

 

Indeks Nastrojów Inwestorów eksplodował. Euforia po blisko 10% wzroście WIG20 i wyznaczeniu rocznego maksimum na tym indeksie spowodowała wzrost INI o 17,1 pkt. proc., a w przeciągu miesiąca wzrost wyniósł blisko 40 pkt. proc. Takiej serii nie było od roku kiedy INI rosło wysoko  ponad granicę wykupienia. Pomimo już dynamicznych wzrostów, zwiastuje to dalszą poprawę nastrojów i kolejną falę popytu na GPW. Tym samym prawdopodobne staje się osiągnięcie poziomu 2600 pkt. na WIG20 w kolejnych 2-3 tygodniach. Czy tak zakończy się hossa na GPW?

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie