Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Tauron, Enea i KGHM przyłączają się do projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

© acmanley - Fotolia.com

Spółka PGE EJ1 jest spółką celową, powołaną przez PGE i jest odpowiedzialna za przygotowanie i wybudowanie elektrowni jądrowej o mocy ok. 3000 MW. Dnia 03.09.2014 PGE podpisało z Tauronem, Eneą i KGHM umowę objęcia przez nie 30% udziałów w PGE EJ1. Łącznie spółki zainwestują po 1 mld zł w przedsięwzięcie.

 

„Umowa zobowiązuje strony do wspólnego, proporcjonalnie do posiadanych udziałów, sfinansowania działań związanych z realizacją inwestycji przypadających na trzy kolejne lata. Partnerzy przewidują, że łączne koszty z tego tytułu wyniosą ok 1 mld zł.”

 

W fazie wstępnej wydatki inwestycyjne nie powinny przekroczyć 107 mln zł i będą polegały na wnoszeniu wkładów na podwyższony kapitał zakładowy PGE EJ1. W przypadku PGE wydatki nie powinny przekroczyć 700 mln zł. Wstępna faza powinna trwać do 2016 roku. W tym czasie planowane jest rozstrzygnięcie postępowania zintegrowanego oraz wyjaśnienie kwestii regulacyjnych.

 

Objęcie udziałów w PGE EJ1 nastąpi dopiero po wyrażeniu zgody UOKiK. Wniosek został złożony 1 sierpnia, a spółki oczekują rozstrzygnięcia jeszcze w tym roku.

 

„Decyzja o ich dalszym zaangażowaniu w projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej, spodziewana w 2017 r., będzie wynikała m.in. z analizy otoczenia makroekonomicznego, kształtu polityki energetyczno-klimatycznej oraz mechanizmów regulacyjnych, zapewniających ekonomiczną przewidywalność inwestycji.”

 

Niewykluczone jest także dofinansowanie ze strony państwa. W  najbliższym czasie mają rozpocząć się rozmowy dotyczące tej kwestii.

 

Rozpoczęcie budowy pierwszego bloku planowane jest ok. 2020 r. Zgodnie z rządowym programem energetyki jądrowej pierwszy blok ma ruszyć z końcem 2024 r. Program ten stwierdza m.in., że ostrożnie szacowane nakłady inwestycyjne związane z przygotowaniem i realizacją budowy pierwszej elektrowni o mocy ok. 3000 MW mogą kształtować się na poziomie 40-60 mld zł, przy uwzględnieniu nakładów na przygotowanie terenu i infrastrukturę pomocniczą.

 

Źródło: biznes.pap.pl

Zobacz również:

18.01.2018, Aktualności

SII Poleca: Webinar Rafała Glinickiego „Wolumen – energia, która rządzi ceną”

18.01.2018, Aktualności

SII Poleca: Webinar Rafała Glinickiego „Wolumen – energia, która rządzi ceną”

SII Poleca webinar Rafała Glinickiego „Wolumen - energia, która rządzi ceną”. Wtorek, 23 stycznia, godz. 19:00

Zobacz więcej

18.01.2018, Newsroom

Spółka z NewConnect zainwestuje w technologię blockchain

18.01.2018, Newsroom

Spółka z NewConnect zainwestuje w technologię blockchain

Co ciekawe, to nie jest pierwszy taki przypadek na polskiej giełdzie.

Zobacz więcej

Tauron, Enea i KGHM przyłączają się do projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce