Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Tauron, Enea i KGHM przyłączają się do projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

© acmanley - Fotolia.com

Spółka PGE EJ1 jest spółką celową, powołaną przez PGE i jest odpowiedzialna za przygotowanie i wybudowanie elektrowni jądrowej o mocy ok. 3000 MW. Dnia 03.09.2014 PGE podpisało z Tauronem, Eneą i KGHM umowę objęcia przez nie 30% udziałów w PGE EJ1. Łącznie spółki zainwestują po 1 mld zł w przedsięwzięcie.

 

„Umowa zobowiązuje strony do wspólnego, proporcjonalnie do posiadanych udziałów, sfinansowania działań związanych z realizacją inwestycji przypadających na trzy kolejne lata. Partnerzy przewidują, że łączne koszty z tego tytułu wyniosą ok 1 mld zł.”

 

W fazie wstępnej wydatki inwestycyjne nie powinny przekroczyć 107 mln zł i będą polegały na wnoszeniu wkładów na podwyższony kapitał zakładowy PGE EJ1. W przypadku PGE wydatki nie powinny przekroczyć 700 mln zł. Wstępna faza powinna trwać do 2016 roku. W tym czasie planowane jest rozstrzygnięcie postępowania zintegrowanego oraz wyjaśnienie kwestii regulacyjnych.

 

Objęcie udziałów w PGE EJ1 nastąpi dopiero po wyrażeniu zgody UOKiK. Wniosek został złożony 1 sierpnia, a spółki oczekują rozstrzygnięcia jeszcze w tym roku.

 

„Decyzja o ich dalszym zaangażowaniu w projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej, spodziewana w 2017 r., będzie wynikała m.in. z analizy otoczenia makroekonomicznego, kształtu polityki energetyczno-klimatycznej oraz mechanizmów regulacyjnych, zapewniających ekonomiczną przewidywalność inwestycji.”

 

Niewykluczone jest także dofinansowanie ze strony państwa. W  najbliższym czasie mają rozpocząć się rozmowy dotyczące tej kwestii.

 

Rozpoczęcie budowy pierwszego bloku planowane jest ok. 2020 r. Zgodnie z rządowym programem energetyki jądrowej pierwszy blok ma ruszyć z końcem 2024 r. Program ten stwierdza m.in., że ostrożnie szacowane nakłady inwestycyjne związane z przygotowaniem i realizacją budowy pierwszej elektrowni o mocy ok. 3000 MW mogą kształtować się na poziomie 40-60 mld zł, przy uwzględnieniu nakładów na przygotowanie terenu i infrastrukturę pomocniczą.

 

Źródło: biznes.pap.pl

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Kapitałową PZU, który odbędzie się 22 marca (czwartek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów odpowie Tomasz Kulik, Członek Zarządu PZU SA i PZU Życie SA.

Zobacz więcej

Tauron, Enea i KGHM przyłączają się do projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie