Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Relacja z czatu inwestorskiego - Tauron Polska Energia

© Beboy - Fotolia.com

Dziś odbył się czat internetowy z przedstawicielem spółki Tauron, którym był Krzysztof Zawadzki - Wiceprezes Zarządu ds. ekonomiczno-finansowych. Wiodącym tematem były wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2014 r. Warto podkreślić, że Tauron regularnie w ten sposób komunikuje się ze swoimi akcjonariuszami i inwestorami. Poniżej przedstawiamy najważniejsze poruszone w trakcie czatu pytania i odpowiedzi.

 

Inwestorzy prosili o komentarz do osiągniętych wyników finansowych oraz dopytywali o stan zadłużenia. Uzyskali następujące odpowiedzi:

 

„Główne przyczyny spadku przychodów to: spadek cen energii elektrycznej, spadek cen węgla, a także niższe wolumeny wyprodukowanej, sprzedanej energii i węgla poza Grupę. Dodatkowym czynnikiem były warunki atmosferyczne - znacząco cieplejsza zima.”

 

„Czujemy się komfortowo z poziomem EBITDA nieco wyższym niż konsensus opublikowany przez Bloomberg, który wynosi ok 3,47 mld zł. Zysk netto może być zbliżony do konsensusu Bloomberga wynoszącego ok. 1 mld zł. Poziom zadłużenia będzie uzależniony od stopnia realizacji inwestycji, ale zakładamy, że wzrośnie i może osiągnąć poziom ok. 2.”

 

 „(…) obecny poziom zadłużenia jest bezpieczny dla Grupy. Dług netto do EBITDA wyniósł na koniec II kwartału 1,68. Maksymalny, akceptowalny przez instytucje finansowe i agencję ratingową poziom tego wskaźnika wynosi 3. Średni poziom wskaźnika dużych zagranicznych konkurentów jest powyżej naszego aktualnego poziomu.”

 

„78% obecnego zadłużenia stanowią obligacje, a pozostałą część stanowią kredyty i pożyczki.”

 

 „Niższe przychody finansowe wynikają głównie z mniejszej ilości lokowanych wolnych środków, co związane jest z realizacją programu inwestycyjnego.”

 

Zapytania dotyczyły też planowanych inwestycji. Przedstawiciel Tauronu był skromny w odpowiedziach w tym zakresie i powołując się na szeroki zakres pytań często odsyłał do prezentacji dotyczącej strategii Grupy na lata 2014-2017, która dostępna jest na stronie spółki i pod tym linkiem.

 

„Przewidywany maksymalny capex na 2014 r. wynosi nie więcej niż 4 mld zł i ostatecznie będzie uzależniony od zakończenia postępowań publicznych, a przede wszystkim od złożonych ofert. Wydatki inwestycyjne są finansowane ze środków własnych oraz zewnętrznych źródeł finansowania - głównie obligacji i kredytów.”

 

Jeden z uczestników czatu zapytał o harmonogram wyłączania niektórych elektrowni, ze względu na ich wiek.

 

„W 2015 r. planujemy odstawić najstarsze bloki w elektrowniach Łagisza, Siersza, Stalowa Wola o łącznej mocy ok. 360 MW.”

 

Padło również pytanie o ceny energii elektrycznej na rynku oraz powodu jej spadku.

 

„Średnia cena sprzedaży energii podawana przez URE w 2012 r. wynosiła ok. 201 zł/MWh a w 2013 r. zaledwie 181 zł/MWh. Aktualna średnia cena na Towarowej Giełdzie Energii wynosi ok. 163 zł/MWh. Główne przyczyny spadku to nadpodaż energii, paliw i praw do emisji CO2.”

 

 

Komentarz:

 

Tauron osiągnął w pierwszym półroczu 2014 r. lepsze wyniki od konsensusu rynkowego, o czym pisaliśmy w dniu publikacji wyników. Mimo tego kurs akcji Tauronu wciąż nie może dorównać dynamikom wzrostów spółek z sektora takim jak PGE czy Energa. Ciężko oceniać co jest tego przyczyną. In minus na tle sektora może wpływać porównywalnie wysoki poziom zadłużenia Tauronu i istotny udział segmentu wydobycia węgla, który jak wiadomo, ze względu na niskie ceny rynkowe węgla, delikatnie mówiąc nie jest obecnie ulubieńcem inwestorów. Segment ten wraz z segmentem wytwarzania był na minusie na poziomie wyniku netto. In plus z kolei na wyniki Grupy wpłynął segment dystrybucji, który jest aktualnie jej najsilniejszym ramieniem.

 

Więcej:

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

20.02.2018, Felietony

Polski rynek obligacji korporacyjnych potrzebuje dużych i znanych brandów

20.02.2018, Felietony

Polski rynek obligacji korporacyjnych potrzebuje dużych i znanych brandów

Inwestycje w obligacje nie powinny stanowić alternatywy dla akcji. Ci inwestorzy, którzy już są obecni na GPW, są wystarczająco doświadczeni, żeby poradzić sobie z prawidłowym wyborem spółek dywidendowych. A ci, którzy spekulują na akcjach lub na kontraktach terminowych już w ogóle nie są grupą docelową dla rynku obligacyjnego. Obligacje powinny być przede wszystkim pokazywane jako realna alternatywa do trzymania pieniędzy w banku na lokacie terminowej lub wręcz na rachunku ROR.

Zobacz więcej

Relacja z czatu inwestorskiego - Tauron Polska Energia