Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

INI 21.08: Byki znów dominują. Czy rozpoczyna się triumfalny marsz na północ?

Warszawski parkiet odbił się od dna. Będąc bardzo blisko rocznego minimum realne stało się ryzyko dalszej korekty na GPW. Po raz kolejny INI sprawdził się jako wskaźnik kontrariański, wskazując ostatnie 2 tygodnie jako przesilenie i zmianę trendu. Czego obecnie możemy spodziewać się na rynkach finansowych i w którą stronę podąży polska giełda?

 

USA, które zawsze jest odniesieniem dla inwestorów z całego finansowego świata, po lekkiej zadyszce wraca do poprawy wyników makroekonomicznych. Dane opublikowane we wtorek 19 sierpnia przyniosły lepsze nastroje we wszystkich kategoriach. Zanotowano ożywienie w przemyśle budowlanym tak jak na rynku pracy, gdzie liczba nowych bezrobotnych ponownie spadła poniżej 300 tys. Wskaźnik PMI dla przemysłu znajduje się najwyżej od 4 lat, a na Wall Street padają kolejne historyczne rekordy. Flagowy indeks nowojorskiego parkietu – S&P500, odrobił blisko 4% stratę i znajduje się tuż pod magicznym poziomem 2000 pkt. Kwestią czasu jest jego sforsowanie, które będzie jednocześnie sygnałem o przegrzaniu rynku i rosnącej bańce spekulacyjnej.

 

W Europie ryzyko związane z konfliktem na wschodzie zostało odzwierciedlone w cenach i zeszło na dalszy plan. Stary kontynent widocznie zwalnia nie mogąc sobie poradzić z inflacją i zniżkującym przemysłem. Spośród krajów UE wyróżniły się tylko Niemcy, notując neutralne odczyty i tym samym dystansując słabnącą Francję. Indeksy nie reagowały nerwowo na dane i w całej Europie możemy obserwować stabilny wzrost tak jak na GPW. WIG20 po 7% wzroście walczy obecnie z oporem na poziomie 2450 pkt.

 

Widoczna jest stabilizacja zarówno wyników jak i nastrojów w Europie. W takich neutralnych warunkach indeksy mają szansę rosnąć, korzystając w ostatnich miesiącach z taniego kapitału. W USA po posiedzeniu FOMC wskazano na potrzebę podnoszenia stóp procentowych w kolejnych miesiącach, natomiast w Europie możemy spodziewać się odwrotnej tendencji. RPP podało, że możliwe są dalsze obniżki stóp w Polsce i podobne ruchy rozważane są w innych krajach Europy w związku ze słabnącym ożywieniem gospodarczym.

 

 

Tydzień zakończony 21 sierpnia zgodnie z oczekiwaniami przyniósł przełom. Do tej pory wskaźniki notujące kolejne ekstrema wyznaczyły swój szczyt i dołek. Poziom niedźwiedzi osiągnął najwyższy poziom od 2 lat co wskazywało na bliskość odwrócenia trendu. W tym samym czasie notowania WIG20 oscylowały w granicach rocznego minimum ustalając dołek na poziomie 2300 pkt. Obecnie powinno nastąpić zbliżanie obu wskaźników co powinno skutkować tak oczekiwanymi wzrostami na GPW.

 

 

Po dwutygodniowym przewodnictwie pesymistów na GPW, byki odzyskały prowadzenie. Co prawda różnica jest minimalna, ale pokazuje to tendencję stopniowej poprawy nastrojów, która powinna trwać przynajmniej kilka tygodni. Wydaje się, że będzie to moment dynamicznej zwyżki cen i zniwelowania różnicy pomiędzy parkietami europejskimi a polskim. W USA sytuacja wygląda diametralnie różnie. Prawie połowa inwestorów jest nastawiona byczo do rynku, a pesymiści stanowią zaledwie 23,7% ankietowanych.

 

 

Indeks Nastrojów Inwestorów po wyznaczeniu najniższego poziomu od 2 lat odrabia straty. Po zejściu do poziomu -11,8 pkt. proc. wystarczył jeden lepszy tydzień na warszawskim parkiecie by podnieść INI nad kreskę. W historii badania tak niski poziom wystąpił zaledwie pięciokrotnie i po wyznaczeniu dna kontynuował mocne wzrosty. W większości przypadków wzrosty były dynamiczne i wynosiły indeks wysoko powyżej poziomu 40 pkt. proc. Wysoce prawdopodobne jest powtórzenie tego scenariusza co wskazuje wyraźnie na mocne zwyżki na polskiej giełdzie, a później nagłe zakończenie hossy.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

INI 21.08: Byki znów dominują. Czy rozpoczyna się triumfalny marsz na północ?