Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Relacja z czatu inwestorskiego - Redan

© Sergey Nivens - Fotolia.com

W dniu publikacji wyników za pierwsze półrocze 2014 r. przez Grupę Redan odbył się czat internetowy z wiceprezesem zarządu Bogusławem Kruszyńskim. Spółka regularnie w ten sposób komunikuje się ze swoimi akcjonariuszami i inwestorami, zainteresowanymi rozwojem firmy. Padło wiele interesujących pytań, a tym bardziej odpowiedzi wiceprezesa Redanu były szczegółowe i bogate w informacje rzadko spotykane w innych źródłach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze poruszone w trakcie czatu kwestie.

 

Już w pierwszym pytaniu użytkownik Andrew poruszył sprawę potencjalnej sprzedaży części akcji w spółce zależnej Redanu – Textilmarket:

 

„1. Jaki fundusz PE stoi za celową spółką luksemburską; 2. Czy ustalono sposób wyjścia funduszu z inwestycji, np. poprzez upublicznienie spółki? 3. Na co przeznaczone będą pozyskane ze sprzedaży środki - w całości na spłatę zadłużenia? 4. Czy fundusz w przyszłości będzie miał prawo całkowitego wykupu spółki Adesso?”

 

„Bogusz Kruszyński: Ad. 1. Fundusz nazywa się 21 Concordia http://www.21concordia.com.pl. Osoby zarządzające są z Polski, środki posiada z EBOR, EFI oraz od inwestorów prywatnych z Francji i Włoch Ad. 2. Podstawową drogą wyjścia będzie wprowadzenie akcji Adesso na GPW Ad. 3. Część będzie przeznaczona na czasowe zmniejszenie zadłużenia, a większość na finansowanie rozwoju. Ad. 4. Fundusz nie będzie posiadał opcji zakupu wszystkich akcji. Natomiast w przypadku, gdyby debiut na GPW się nie powiódł i następowałaby sprzedaż kolejnemu inwestorowi, w takim przypadku fundusz będzie miał prawo pociągnięcia (drag) także naszych akcji.”

 

Jak spółka zamierza rozdysponować środki uzyskane ze sprzedaży udziałów?

 

„Przede wszystkim na finansowanie majątku obrotowego – zakupu towarów i poprawienie relacji z dostawcami. To powinno obniżyć ceny zakupu, a tym samym pozytywnie wpłynąć na marżę. Poza tym ok. 4 mln zł wydamy na wdrożenie systemu SAP wspomagającego zarządzanie całą Grupą.”

 

 

W zakresie wyceny wartości Redanu i Textilmarket Kruszyński przedstawił swój punkt widzenia:

 

„Przeliczając wartość Adesso na cenę akcji Redan należy uwzględnić jeszcze nie zarejestrowane podwyższenia kapitału Redan, czyli 7,8 mln akcji serii T i 1 mln akcji z konwersji obligacji. Łącznie liczba akcji Redan to ok. 35,7 mln akcji. Przy wartości akcji Adesso na poziomie ok. 140 mln zł oznacza to wartość 1 akcji Redan na poziomie 3,9 zł.”

 

„Jestem przekonany, że część modowa ma wartość, choć dziś rynek w to nie wierzy. Dlatego wycenę 1 akcji Redan wynikającą z wartości Adesso, czyli 3,9 zł, trzeba powiększyć. O ile – to kwestia ocenna.”

 

„Biorąc pod uwagę obecną sytuację Grupy Redan dofinansowanie jest zasadne. Pozyskanie długu nie jest możliwe. Alternatywą dla sprzedaży części aktywów jest emisja akcji. Przy różnicy wyceny TXM w uzgodnionej transakcji a kursem akcji Redan na GPW – lepszą alternatywą jest transakcja z funduszem.”

 

„Zakładając, że fundusz działa racjonalnie i dokonał prawidłowej wyceny, to akcje Redan są po prostu niedoszacowane.”

 

W zakresie oceny przyszłych wyników finansowych w kolejnych okresach oraz perspektyw spółki mogliśmy wyczytać następujące stwierdzenia:

 

„Wzrosty będą kontynuowane, choć dynamika już nie będzie najprawdopodobniej tak duża. Wynik na koniec będzie dużo lepszy niż w 2013 r.”

 

„Planujemy jak najbardziej rozwijać sieci sklepów. W TXM otworzymy ok. 30-40 sklepów w Polsce i kilkanaście zagranicą. W części modowej w Polsce otworzymy co najmniej 20 sklepów franczyzowych. Sytuacja na Ukrainie i w Rosji nie sprzyja planom rozwoju, choć cały czas mamy na Ukrainie chętnych do otwarcia nowych sklepów.”

 

„Zgadzam się, że poprawa wyników w Polsce następuje powoli. Wynika to ze stopniowego wprowadzania zmian w kolejnych kolekcjach, a czas przygotowywania kolekcji jest długi – 9-12 m-cy. Kolekcja jesień/zima 2014 jest lepsza od poprzednich – od początku lipca sprzedaje się wyraźnie lepiej, ale raczej nie nazwałbym ją przełomową. Raczej nastawiamy się na zmiany ewolucyjne niż rewolucyjne, choć powinny one następować szybciej. W 2015 r. zmiany te będą widoczne w wynikach dużo bardziej wyraźnie.”

 

„W najbliższych latach – za w2014 r. ani za 2015 r. – zarząd nie będzie rekomendował akcjonariuszom wypłaty dywidendy.”

 

Wciąż ważnym aspektem z punktu widzenia analizy fundamentalnej Grupy Redan jest jej poziom zadłużenia. W taki sposób wiceprezes Kruszyńki odnosił się w tej zakresie:

 

„Łączne zadłużenie odsetkowe (bez leasingu) wynosi ok. 43 mln zł. Do tego dochodzą limity na akredytywy i gwarancje bankowe – razem 56 mln zł. Obowiązujący harmonogram spłat zakłada 2 mln zł na koniec września i grudnia br. potem po 2 mln zł na koniec każdego marca i czerwca oraz po 4 mln zł na koniec każdego września i grudnia, aż w 2018 r. nie będziemy mieć żadnego zadłużenia w ogóle. Co przy naszym biznesie o obrotach dziś prawie 0,5 mld zł. byłoby dość specyficzną sytuacją. Dlatego chcemy w br. refinansować całość zadłużenia, tak, aby nie wymagało ono spłaty do końca. Dług podnosi stopę zwrotu z kapitałów własnych, więc bezpieczny jego poziom jest wskazany.”

 

„Z jednej strony potencjalnie będą niższe koszty odsetkowe (po ewentualnej sprzedaży pakietu w Adesso – przyp red.) – to nieco ponad 2 mln zł rocznie. Ale nawet po transakcji dług w Grupie Redan pozostanie na niewiele mniejszym poziomie, gdyż Adesso zaciągnie kredyt na poziomie 35 mln zł. Zatem w skali całej Grupy oszczędność nie będzie duża. Wzrośnie za to nasza zdolność do rozwoju – na pewno nie będzie konieczności dokonywania tak dynamicznych spłat zadłużenia. To da pozytywne efekty.”

 

 

Komentarz:

 

W czacie zwraca uwagę przede wszystkim duża otwartość wiceprezesa Redanu. Pozytywnie powinno to wpływać na ocenę transparentności spółki. Po wynikach finansowych z ostatnich 2-3 lat widać postęp i pozytywne efekty zmian. Kurs akcji po ujawnieniu informacji o potencjalnej transakcji sprzedaży udziałów w Adesso wzrósł o blisko 40%. Prawdopodobnie rynek wcześniej nie wyceniał prawidłowo wartości Textilmarket. Pozyskane środki z transakcji pozytywnie wpłyną na obraz bilansu i dadzą szansę na szybszy rozwój spółki.

 

 

Więcej:

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Relacja z czatu inwestorskiego - Redan
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie