Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

GTC – bardzo słabe wyniki za 2Q2014, kurs nurkuje

© lassedesignen - Fotolia.com

GTC opublikowało raport za II kwartał 2014 roku. Strata netto spółki zaskoczyła. Wyniosła aż 62,7 mln euro i była cztery razy większa niż oczekiwał rynek (-15,4 mln euro). Przed rokiem, w II kwartale 2013 roku strata netto wyniosła 42,3 mln euro. Jeszcze bardziej zaskoczył wynik operacyjny. EBIT był pod kreską aż 47,8 mln euro vs. konsensusu, przewidującego stratę 7,6 mln euro oraz straty sprzed roku na poziomie 29,3 mln euro.

 

Wybrane pozycje wynikowe [mln euro]

2q2014

Konsensus

Różnica

r/r

q/q

Przychody

32,8

31,3

4,7%

1%

5,9%

EBIT

-47,8

-7,6

525,5%

62,8%

 

Zysk netto

-62,7

-15,4

308,3%

48,3%

5 535,1%

Źródło: biznes.pap.pl

 

W całym I półroczu spółka osiągnęła 63,7 mln euro przychodów, stratę operacyjną 32,9 mln euro oraz stratę netto 63,8 mln euro.

Powody słabych wyników

Na spółce wciąż ciążą odpisy. Strata netto z aktualizacji wartości oraz utrata wartości nieruchomości inwestycyjnych w II kwartale wyniosła 65,4 mln euro, a 67 mln euro w całym I półroczu. Jak podaje spółka wynika to głównie z utraty wartości nieruchomości handlowych w Chorwacji i Rumunii na skutek spadku oczekiwanych stawek czynszu za najem oraz w wyniku utraty wartości działek pod zabudowę komercyjną z uwagi na ograniczoną liczbę transakcji rynkowych.

Opinie analityków

Małgorzata Kloka, UniCredit Caib:

 

„Wyniki są zdecydowanie gorsze od moich oczekiwań. Spodziewałam się straty netto w II kwartale na poziomie ok. 30 mln euro. W wynikach cały czas widoczny jest ten sam problem, czyli odpisy na wartości nieruchomości, głównie w Chorwacji, Rumunii i na Węgrzech. Pojawiły się też istotne odpisy na gruntach i projektach mieszkaniowych.

Dodatkowo, poniżej zysku operacyjnego, GTC zaraportował 11 mln euro straty w relacji do jednostek stowarzyszonych. Chodzi głównie o aktywa w Czechach. To też miało wpływ na wynik.

Generalnie rezultaty II kwartału są słabe i gorsze od oczekiwań moich oraz rynku. Spodziewam się negatywnej reakcji na akcjach spółki.”

Wykres

Po ogłoszeniu wyników akcje spółki uległy mocnej przecenie. 21 sierpnia do godziny 14:30 akcje traciły 10,41%. Cena akcji spadła z 7,01 zł do 6,28 zł. 

 

Wykres

Źródło: atskaner.pl

 

Źródło: biznes.pap.pl

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

GTC – bardzo słabe wyniki za 2Q2014, kurs nurkuje
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie