Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

EUCO - 30% do góry w 4 miesiące, warto czytać raporty „Ciekawa Spółka”!

© Photocreo Bednarek - Fotolia.com

EUCO – spółka z branży odszkodowawczej notowana na głównym rynku podała po sesji w dniu 18.08.2014 wyniki finansowe po pierwszym półroczu. Skonsolidowany zysk netto wyniósł 4,9 mln zł i był wyższy o 68% wobec tego samego okresu rok wcześniej. Duży wzrost zyskowności jest pochodną szybkiego wzrostu organicznego Grupy EUCO. Dokładnie na temat tej spółki pisaliśmy w specjalnym raporcie analitycznym, który został opublikowany w połowie kwietnia tego roku. Od tego momentu w ciągu 4 miesięcy kurs akcji wzrósł z okolic 19 zł do 25 zł, czyli o blisko 30%. Dodatkowo 31 lipca 2014 r. był dniem przyznania dywidendy w kwocie 1,05 zł na akcję, a dzień wypłaty został wyznaczony na 21 sierpień 2014 r. 

 

Wykres

Źródło: stooq.com

 

W opublikowanych danych finansowych spółki potwierdziły się opisywane przez nas zależności, które miały wpłynąć pozytywnie na osiągane wyniki. Głównym motorem wzrostu zyskowności Grupy była działalność sądowa (Kancelaria Radców Prawnych EuCO J. Smereczańska-Smulczyk i Partnerzy), która wykazała w pierwszym półroczu 2014 r. 4,7 mln zł zysku netto wobec 1,8 rdr. Tak w raporcie pisaliśmy o perspektywach przyszłych wyników finansowych EUCO:

 

„Wyniki przyszłych kwartałów, a będąc ścisłym zyskowność spółki, będzie w głównej mierze zależała od wyników Kancelarii. To właśnie jej działalność (tryb sądowy) przynosi znacznie wyższe marże. Opierając się na dotychczasowych wynikach i zapewnieniu zarządu w zakresie ustabilizowania się marż, czynnikiem wartym obserwowania jest potencjalny wzrost ilości i wartość prowadzonych spraw. A te jak widać po (…) danych ze spółki stale rosną.”

 

„Widząc pozytywny rozwój Kancelarii, zarząd EuCO koncentruje się na jej rozwoju. M.in. w 3q’13 rozpoczął program promujący pozyskiwanie spraw o wysokiej wartości. Dodatkowo duże zasoby gotówkowe zgromadzone na kontach spółki mają posłużyć zwiększeniu pozyskiwania i finansowania nowych spraw.”

 

„EuCO w przyszłości chce się koncentrować na działalności dochodzenia odszkodowań, szczególnie w trybie sądowym argumentując to dynamicznym rozwojem branży. Obecnie prowadzi analizę wejścia do dwóch krajów o wielkości co najmniej Rumunii. Być może wydarzy się to w przyszłym roku. Po zdobytych doświadczeniach interesuje się tylko dużymi rynkami.”

 

Pozostałe segmenty operacyjne w okresie sprawozdawczym na poziomie zysku operacyjnego są na niewielkim plusie. Z kolei na minusie są jeszcze spółki zależne odpowiadające za działalność na rynkach zagranicznych (Węgry, Czechy). Działalność w Rumunii, na Cyprze i Słowacji nie jest jeszcze konsolidowana. Polityka dywidendowa EUCO zakłada wypłacanie nie mniej niż 25% skonsolidowanego zysku netto Grupy. Zamiarem Zarządu będzie coroczna rekomendacja umiarkowanego zwiększania kwoty wypłacanej dywidendy.

 

Jeszcze raz zachęcamy do czytania raportów analitycznych „Ciekawa Spółka”.

 

Więcej:

Zobacz również:

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

Tylko do piątku, 15 czerwca 2018 r. trwać będą zapisy na szkolenie on-line Amibroker Praktycznie, autorstwa Pawła Szczepanika.

Zobacz więcej

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

W czasie niespełna 6 miesięcy tego roku na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutowały tylko cztery spółki.

Zobacz więcej

EUCO - 30% do góry w 4 miesiące, warto czytać raporty „Ciekawa Spółka”!
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie