Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Lotos - kurs traci 16% po informacji o emisji akcji

© lassedesignen - Fotolia.com

W projektach uchwał na walne zgromadzenie, zaplanowane na 8 września 2014 roku, Lotos poinformował, że planuje emisję do 55 mln akcji. Spółka spodziewa się pozyskać około 1 mld zł. Planowana emisja będzie z prawem poboru, a proponowany dzień prawa poboru to 18 listopada 2014 roku. Środki pozyskane z emisji akcji mają zostać wykorzystane na inwestycje i rozwój. W raporcie PAP czytamy, że:

 

„Rozwój i zagospodarowanie złóż ropy i gazu powinny przyczynić się do zwiększenia własnego wydobycia węglowodorów przez spółkę, co powinno pozwolić na osiągnięcie dodatkowej marży wydobywczej oraz pogłębić integrację pionową grupy kapitałowej spółki, poprawiając jej odporność na zmienność otoczenia makroekonomicznego.”

 

Większościowym akcjonariuszem Lotosu jest Skarb Państwa, który posiada 53,19% akcji spółki i tyle samo głosów na walnym zgromadzeniu. Na łamach PAP-u rzeczniczka prasowa Ministerstwa Skarbu Państwa, Agnieszka Jabłońska-Twaróg, odniosła się do planowanej emisji akcji przez spółkę.

 

„Stanowisko co do wyrażenia zgody na podwyższenie kapitału zakładowego Lotosu przedstawimy na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu spółki. Naszym priorytetem jest budowanie wartości spółek Skarbu Państwa.”

Odpisy na Yme

Lotos spisuje na straty inwestycję w złoże Yme.  W raporcie bieżącym z dnia 12 sierpnia 2014 roku spółka podała, że zamierza uwzględnić w wynikach za pierwsze półrocze 2014 roku odpis aktualizujący na inwestycji w wysokości 545 mln zł, dokonany 30 czerwca 2014 roku. W efekcie wartość inwestycji w księgach spadnie do zera. Wpływ odpisu na wynik netto w pierwszym półroczu wyniesie 191 mln zł. Lotos nabył 20% udziałów w złożu w 2008 roku. Zasoby wydobywalne ropy naftowej dla przejętych udziałów szacowano na ok. 1,8 mln ton.

 

Przyczyną odpisu jest trwająca niepewność oraz ryzyka wynikające z braku planu zagospodarowania złoża Yme. Lotos informował, że chętnie sprzedałby udziały w złożu przed demontażem, planowanym między czerwcem a sierpniem 2015 roku, jednak ze względu na brak koncepcji zagospodarowania zainteresowanie rynku jest małe.

 

Lotos nie rezygnuje jednak z inwestycji w Norwegii. W wywiadzie dla PAP wiceprezes Lotosu zaznacza, że spółka jest zainteresowana rozwojem bazy produkcyjnej w tym kraju.

 

„Zamierzamy dalej korzystać z możliwości rozliczenia aktywa podatkowego powstałego w wyniku realizacji projektu Yme poprzez rozwój produkcji na terenie Norwegii. Pakiet aktywów produkcyjnych, które nabyliśmy pod koniec 2013 r., jest niewystarczający, by skonsumować całość tego aktywa.”

Opinie analityków

Analitycy oceniają, że informacja o emisji akcji negatywnie wpłynie na notowania. Na łamach PAP-u wypowiada się Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.

 

„Bardzo duża emisja, bardzo duże rozwodnienie. Spółka chce pozyskać z rynku bardzo duże środki, ale wybrała sobie bardzo zły czas na pozyskanie kapitału i moim zdaniem będzie to miało bardzo zły wpływ na kurs akcji.”

 

Jednocześnie analityk pozytywnie ocenia inwestycje, które mają być zrealizowane dzięki pozyskanemu kapitałowi. Zwraca uwagę, że instalacja koksowania, czy upstreamowe projekty B6 i B4 są takimi, których rynek jeszcze nie uwzględnia. Pomimo tego uważa, że wielu inwestorów nie będzie zainteresowanych emisją akcji.

 

Analityk komentuje także informację o odpisie aktualizującym na inwestycję w złoża Yme.

 

 „Odpis jest negatywnym zaskoczeniem, mimo że nie jest on bardzo duży i jest niegotówkowy, ale na pewno nie pomoże kursowi, który zdominuje informacja o emisji akcji.”

 

Andrzej Kubacki, ING:

 

„Odpisy, o których poinformowała spółka, nie są dużym problemem, natomiast plany dotyczące emisji zapewne mocno negatywnie wpłyną na kurs. Wydaje się, że jedyną motywacją Lotosu do emisji jest niezdolność do pozyskania finansowania kredytowego na projekty rozwojowe, które mają być realizowane. W obecnej kondycji branży rafineryjnej w Europie spółka, która nie inwestuje, cofa się i jej przyszłość może być zagrożona. Rozwój jest konieczny, by zostać w grze.”

Wykres

Akcje Lotosu na otwarciu 13 sierpnia 2014 roku traciły aż 16%. Cena na otwarciu spadła poniżej 30 zł. O godzinie 9:25 kurs wzrósł do 30,83 zł. 

 

Wykres

Źródło: atskaner.pl

 

Źródło: biznes.pap.pl

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

Lotos - kurs traci 16% po informacji o emisji akcji