Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kopalnia Knurów-Szczygłowice w końcu w rękach JSW

© Jakub Jirsák - Fotolia.com

Jastrzębskiej Spółce Węglowej w końcu udało się dopiąć swego. Umowa zakupu kopalni Knurów-Szczygłowice została sfinalizowana. Prawdopodobnie ze względu na kłopoty finansowe i zapotrzebowanie na gotówkę, Kompania Węglowa zdecydowała się sprzedać kopalnię. Wstępna umowa została podpisana z początkiem kwietnia 2014 roku, a 31 lipca 2014 roku doszło do podpisania ostatecznej umowy. Kopalnia Knurów-Szczygłowice została sprzedana za 1,49 mld zł.

Korzyści z przejęcia

W komunikacie bieżącym spółki prezes JSW, Jarosław Zagórowski, komentuje przejęcie kopalni.

 

„To korzystna i perspektywiczna transakcja zrealizowana przez JSW. Kopalnią Knurów-Szczygłowice interesowaliśmy się od wielu lat. Zakup ten doskonale wpisuje się w naszą strategię zwiększania zasobów węgla koksowego i zapewnienia wzrostu produkcji w kolejnych latach. Kupno sąsiadującej z jedną z kopalń JSW kopalni Knurów-Szczygłowice to dla nas naturalny kierunek ekspansji, który przyniesie wymierne efekty synergii i zapewni dodatkową wartość dla akcjonariuszy.”

 

Zasoby węgla kamiennego kopalni Knurów-Szczygłowice wynoszą 1 260 mln ton. Przejęcie kopalni pozwoli JSW zwiększyć bazę zasobową o 65%. Obecnie kopalnia wydobywa 3,8 mln ton węgla rocznie, z czego 38% stanowi wysokiej jakości węgiel  koksowy, w którym specjalizuje się JSW. Pozwoli to spółce na zwiększenie produkcji o około 30% do 18,5 mln ton rocznie od 2019 roku. JSW zamierza również zwiększyć rentowność samej kopalni poprzez zwiększenie udziału węgla koksowego do 80% łącznej produkcji.

 

Można rozważać pod wieloma względami czy przejęcie kopalni jest korzystne dla JSW. W długim okresie przejęcie powinno być korzystne dla Grupy, chociażby ze względu uzyskania dostępu do wysokiej jakości węgla koksowego. W krótkim okresie inwestycja może sprawić JSW nie lada kłopoty jeśli niskie ceny węgla będą się utrzymywały przez dłuższy okres czasu. Dodatkowo analitycy wskazują, że cena zakupu 1,49 mld zł jest nie co za wysoka, zważywszy na kłopoty w Kompanii Węglowej, a także na sytuację na rynku węgla. Przypomnijmy, że rynek wyceniał kopalnię w przedziale 1,0-1,5 mld zł.

 

Aby bardziej zgłębić temat przejęcia kopalni Knurów-Szczygłowice odsyłamy do artykułu, w którym podajemy argumenty „za” oraz „przeciw” przejęciu dla JSW.

Obligacje w PLN oraz USD

W celu sfinansowania przejęcia kopalni JSW posłuży się emisją obligacji w ofercie prywatnej o wartości 700 mln zł oraz 163,75 mln USD. Termin wykupu obligacji w ramach emitowanej transzy w złotych wynosi od 29 do 77 miesięcy, natomiast w ramach transzy emitowanej w USD wynosi od 22 do 77 miesięcy od ich daty emisji.

 

 Wykres ceny JSW

Źródło: ATSkaner

 

Kolejna fala spadków na GPW dotknęła także JSW. Dnia 1 sierpnia, do godziny 14.00, kurs wyznaczył nowe minimum na poziomie 40,30 zł za akcję.

 

Więcej:

 

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

W 2017 roku Orbis poprawił wyniki finansowe oraz wskaźniki operacyjne. Przychód na 1 dostępny pokój, tak zwany wskaźnik RevPAR, wyniósł 184,8 zł i był o 9,2% wyższy niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Kopalnia Knurów-Szczygłowice w końcu w rękach JSW