Chat with us, powered by LiveChat

Hawe poszukuje inwestora strategicznego

Skomentuj artykuł
© Dreaming Andy - Fotolia.com

Dnia 30 lipca 2014 roku Zarząd Hawe podjął decyzję o rozpoczęciu procesu pozyskiwania inwestora strategicznego dla spółki. Spowodowane jest to zapowiadaną sprzedażą pakietu akcji przez jednego z akcjonariuszy, tłumaczy Zarząd. Spółce niezbędna jest stabilna struktura własnościowa aby skutecznie realizować założoną strategię. W ocenie Zarządu najbardziej optymalnym sposobem nabycia akcji przez inwestora strategicznego będzie ogłoszenie wezwania na sprzedaż akcji spółki.

Marek Falenta oskarżony

Cała sytuacja wynikła po oskarżeniu Marka Falenty o współudział w „aferze taśmowej”. Inwestor postanowił wycofać się ze swoich inwestycji. W oświadczeniu prasowym poinformował:

 

"Obecna sytuacja związana z moją osobą w znaczący sposób wpływa na spółki, które znajdują się w moim portfelu inwestycyjnym. Dotyczy to w szczególności Hawe. Dlatego też postanowiłem, że nie mogę być obciążeniem dla spółki, której pozycję przez długi czas budowałem i zdecydowałem się sprzedać wszystkie akcje, które posiadam w Hawe."

 

Marek Falenta posiada bezpośrednio 8 284 623 akcji spółki Hawe, tym samym posiada 7,72% udziałów. Główny akcjonariusz Hawe, fundusz Trinitybay Investments Ltd. zarejestrowany na Cyprze, z którym Falenta jest powiązany, posiada 28 023 509 akcji spółki i tym samym posiada 27,08% udziałów. Razem Marek Falenta posiada bezpośrednio oraz pośrednio około 34,8% udziałów w Hawe.

 

Odkupieniem od Falenty pakietu zainteresowane były trzy podmioty finansowe oraz branżowe. W komunikacie Falenta poinformował, że do końca lipca jeden z inwestorów ma wyłączność na negocjacje w sprawie odkupienia od niego udziałów w spółce Hawe.

 

Zatrzymanie Falenty pod zarzutem uwikłania w „aferę taśmową” spowodowało spadek kursu Hawe nawet do poziomu 2,50 zł. Kurs odbił po tym w górę, co zdaniem PAP może wynikać z działań Falenty, sprzedającego swój pakiet udziałów w Hawe.

 

 Wykres Hawe

Źródło: atskaner.pl

Inwestycje Falenty

Marek Falenta był także większościowym akcjonariuszem spółki z NewConnect ZWG S.A. Z tej inwestycji również postanowił wyjść. Udziały w spółce posiadał poprzez spółkę Falenta Investments Limited. Posiadał 8 701 130 akcji spółki ZWG, co dawało mu 30,99% udziałów.

 

Do 16 lipca 2014 roku Falenta Investments Limited sprzedał łącznie 8 700 620, prawie cały pakiet posiadanych akcji. W komunikacei z 19 lipca Zarząd ZWG podał, że nowym znaczącym akcjonariuszem spółki jest WS TRUST. Spółka nabyła od  Falenta Investments Limited 4 906 000 akcji i posiada 17,47% udziałów. WS TRUST poinformował także, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie zamierza zwiększać swoich udziałów.

 

ZWG Spółka Akcyjna jest najnowocześniejszym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych w Europie zakładów produkujących wyroby gumowe i gumowo-metalowe metodą formową.

 

Wykres ZWG

 Źródło: atskaner.pl

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie