Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

© mady70 - Fotolia.com

Spis treści:

  1. Segment motoryzacyjny
  2. Impexmetal i Segment Metali Nieżelaznych
  3. Hutmen
  4. Analiza wyników finansowych

 

 

Aktualizacja raportu: Boryszew

 

Segment motoryzacyjny

 

Boryszew rozpoczął budowanie ramienia motoryzacyjnego od 2010 r. przejmując różne aktywa produkcyjne (Maflow, AKT, Theysohn Wedo, YMOS). Wszystkie one miały bardzo poważne problemy finansowe i większość była zakupiona od syndyków. W 2013 r. segment osiągnął przychody w kwocie 1,55 mld zł (co stanowiło niemal 1/3 sprzedaży całej grupy) przy zysku operacyjnym 0,5 mln zł. Rentowność na poziomie EBITDA w 2013 r. była bliska zeru. Pod względem przychodów ze sprzedaży segment motoryzacyjny jest drugi w Grupie (wciąż największy udział ma segment metali nieżelaznych), jednak właśnie w nim zarząd Boryszewa widzi największe perspektywy wzrostu zyskowności i budowy wartości Grupy w najbliższych latach.

 

Polityka koncernów motoryzacyjnych zakłada posiadanie poddostawców w pobliżu swoich fabryk. Istotną sprawą dla nich jest też otrzymywanie identycznych pod względem jakościowym podzespołów do produkowanych samochodów, dlatego preferują, by poszczególne elementy były dostarczane zazwyczaj przez tego samego podwykonawcę. Głównym partnerem dla segmentu motoryzacyjnego Boryszewa jest Volkswagen. Największe zakłady produkcyjne segmentu motoryzacyjnego to Tychy (Maflow) i Gardelegen (Boryszew Kunststofftechnik Deutschland, dawniej AKT). Trzecim największym ma być Ostaszewo pod Toruniem, który został niedawno przejęty jako firma Tensho. Wartość transakcji wyniosła 10,6 mln euro, z czego 1,6 mln euro zapłacono za 80% udziałów w firmie, a pozostała część to wartość spłaconego zadłużenia odsetkowego. Transakcja dla Boryszewa w części dotyczącej długu była bezgotówkowa, gdyż sprzedający objęli akcje Boryszewa (które wcześniej grupa Boryszew skupiła w ramach programu buy back). Pozostałe fabryki działające w ramach segmentu motoryzacyjnego są mniejsze od wymienionych trzech i zlokalizowane są w: Polsce, Niemczech, Czechach, Włoszech, Francji, Hiszpani, Brazylii, Indiach, Chinach i Rosji. W tym ostatnim kraju produkcja ruszyła na początku tego roku. Fabryka w Niżnym Nowgorodzie (1h lotu od Moskwy) kosztowała łącznie 20 mln euro. Produkuje ona przede wszystkim na potrzeby VW. Przewidywana roczna wartość produkcji w tej fabryce wynosi 20 mln EUR.

 

Pełna treść artykułu dostępna za darmo po zalogowaniu się.

Zaloguj się Zarejestruj się

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

21.11.2017, Newsroom

Rok po dołku w energetyce. Liderem wzrostów Energa, dalej długo nic

21.11.2017, Newsroom

Rok po dołku w energetyce. Liderem wzrostów Energa, dalej długo nic

W połowie listopada 2016 roku rozpoczęły się wzrosty na warszawskim parkiecie, które szybko zostały okrzyknięte powrotem do hossy na GPW. Nie ominęły one spółek energetycznych. Gdzie obecnie znajdują się kursy akcji spółek z branży?

Zobacz więcej

Boryszew rozwija segment motoryzacyjny