Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Na polu Bogdanki coraz gęściej

© igor - Fotolia.com

Bogdance rośnie konkurencja. Niegdyś spółka miała całe Lubelskie Zagłębie Węglowe dla siebie. Dzisiaj musi walczyć o swoje tereny z zagranicznymi konkurentami, których przybywa.

Balamara Resources z koncesją

Najpierw koncesję na poszukiwanie węgla koło kopalni Bogdanki uzyskało  PD Co, należące do australijskiego koncernu Prairie Downs Metals. Spółka prowadzi rozpoznanie na obszarze K-6-7. Jest to bardzo ważny obszar dla strategii Bogdanki, zakładającej podwojenie zasobów operatywnych. Polska spółka czeka na rozpatrzenie wniosku o koncesję na wydobycie na tym obszarze i zapewnia, że jeśli decyzja będzie negatywna to sprawę poda do sądu. Termin na wydanie decyzji został przedłużony do końca sierpnia.

 

Całkiem niedawno pozwolenie na poszukiwanie otrzymał również Global Mineral Prospects, należący do australijskiego Balamara Resources. Koncesja dotyczy obszaru przylegającego bezpośrednio do obszaru K-6-7. Ponad to, spółka stara się o pozwolenie na rozpoznanie złoża na obszarze „Orzechów”, gdzie Bogdanka stara się o koncesję od marca 2013 roku.

 

Obszary, o które Bogdanka musi konkurować z zagranicznymi spółkami bezpośrednio przylegają do jej aktualnych złóż oraz wyrobisk górniczych. Pozwala to spółce szybko rozpocząć prace przy wykorzystaniu obecnej infrastruktury, co niewątpliwie jest istotną przewagą spółki.

 

Dnia 23 lipca 2014 roku Bogdanka podała w komunikacie prasowym, że otrzymała koncesję na wydobycie w obszarze K-3 oraz na rozpoznanie złoża „Ostrów”.

Ciągle niskie ceny węgla

Sytuacja na rynku branżowym jest trudna. Pod koniec czerwca, na łamach Parkietu prezes Bogdanki, Zbigniew Stopa, powiedział, że nie spodziewa się zwiększenia cen węgla w najbliższym czasie. „Celem jest utrzymanie obecnych stawek. W mojej ocenie niewielki wzrost możliwy będzie dopiero od 2016 r.” Pomocny może okazać się także resort skarbu, który uczestniczy w rządowych pracach nad pakietem rozwiązań ratujących branżę węglową.

 

Niektórzy analitycy przewidują dalsze spadki węgla w przyszłych kwartałach. Stąd  Dom Maklerski PKO BP obniżył cenę docelową Bogdanki ze 154 zł do 134 zł, jednocześnie dalej rekomendując „kupuj”.

 

Na początku stycznia 2014 roku akcje Bogdanki trafiły do naszego portfela SII. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakimi kryteriami kierowali się analitycy SII przy doborze tego waloru do portfela, zapraszamy do zapoznania się z osobnym artykułem.

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

Grupa LiveChat Software opublikowała raport za rok obrotowy zakończony 31 marca 2018 roku. W środę od rana kurs akcji spółki wyraźnie rośnie.

Zobacz więcej

Na polu Bogdanki coraz gęściej
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie