Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Famur podpisuje duży zagraniczny kontrakt na ponad 270 mln zł

© Sergey Nivens - Fotolia.com

W środę wieczorem, dnia 23.07.2014 roku, Famur poinformował o zawarciu umowy z turecką spółką Hattat Enerji ve Maden Tic na dostawę kompleksów ścianowych oraz dodatkowych urządzeń i części zamiennych. Łączna wartość tej umowy to 66 mln euro, a więc około 270 mln zł. Warunkiem wejścia w życie kontraktu jest wpłata zaliczki w kwocie odpowiadającej 15 proc. wartości pierwszego dostarczanego kompleksu ścianowego oraz ustalenie szczegółowych warunków finansowania. Kontrakt ma wejść w życie w grudniu 2014 roku i zakończyć się w styczniu 2017 roku.

 

Turecka Hattat Enerji ve Maden Tic zajmuje się wydobywaniem węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. Jest jedną z największych spółek w przemyśle węglowym w Turcji. Łączne zasoby węgla spółki są szacowane na poziomie 573 mld ton.

 

W piątek, 25.07.2014 roku, spółka wypłaci rekordową dywidendę w wysokości 0,84 zł na akcję. Daje to jedną z największych stóp dywidendy na GPW w tym roku - 17%. Więcej na ten temat w oddzielnym artykule.

 

Komentarz:

 

Zdobyty kontrakt przez Famur pokazuje, że spółka zwiększa swoją ekspansję zagraniczną. Umiejętność pozyskania eksportowego kontraktu daje nadzieje na kolejne tego typu informacje. Jest to istotne w aspekcie trwającej bardzo ostrej konkurencji na rynku polskim z Kopexem o zamówienia z krajowych kopalń. Obydwie spółki podkreślają, że odbija się to na spadających marżach. Szansą dla obydwu firm na zwiększanie zysków są wyżej marżowe kontrakty zagraniczne. W tym zakresie silniejszą pozycję ma Kopex, który jest bardziej rozpoznawalny, posiada i rozbudowuje zagraniczne centra serwisowe i obecnie realizuje duże kontrakty w Chinach, Rosji i Argentynie. Famur z kolei większość sprzedaży eksportowej kierował do Rosji i krajów WNP, a teraz istotnie pojawi się w Turcji.

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

Ruszyły zapisy na akcje właściciela popularnego serwisu internetowego CDA.pl. Inwestorzy indywidualni będą mogli zapisywać się na akcje do 5 grudnia 2017 roku.

Zobacz więcej

Famur podpisuje duży zagraniczny kontrakt na ponad 270 mln zł