Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Famur podpisuje duży zagraniczny kontrakt na ponad 270 mln zł

© Sergey Nivens - Fotolia.com

W środę wieczorem, dnia 23.07.2014 roku, Famur poinformował o zawarciu umowy z turecką spółką Hattat Enerji ve Maden Tic na dostawę kompleksów ścianowych oraz dodatkowych urządzeń i części zamiennych. Łączna wartość tej umowy to 66 mln euro, a więc około 270 mln zł. Warunkiem wejścia w życie kontraktu jest wpłata zaliczki w kwocie odpowiadającej 15 proc. wartości pierwszego dostarczanego kompleksu ścianowego oraz ustalenie szczegółowych warunków finansowania. Kontrakt ma wejść w życie w grudniu 2014 roku i zakończyć się w styczniu 2017 roku.

 

Turecka Hattat Enerji ve Maden Tic zajmuje się wydobywaniem węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. Jest jedną z największych spółek w przemyśle węglowym w Turcji. Łączne zasoby węgla spółki są szacowane na poziomie 573 mld ton.

 

W piątek, 25.07.2014 roku, spółka wypłaci rekordową dywidendę w wysokości 0,84 zł na akcję. Daje to jedną z największych stóp dywidendy na GPW w tym roku - 17%. Więcej na ten temat w oddzielnym artykule.

 

Komentarz:

 

Zdobyty kontrakt przez Famur pokazuje, że spółka zwiększa swoją ekspansję zagraniczną. Umiejętność pozyskania eksportowego kontraktu daje nadzieje na kolejne tego typu informacje. Jest to istotne w aspekcie trwającej bardzo ostrej konkurencji na rynku polskim z Kopexem o zamówienia z krajowych kopalń. Obydwie spółki podkreślają, że odbija się to na spadających marżach. Szansą dla obydwu firm na zwiększanie zysków są wyżej marżowe kontrakty zagraniczne. W tym zakresie silniejszą pozycję ma Kopex, który jest bardziej rozpoznawalny, posiada i rozbudowuje zagraniczne centra serwisowe i obecnie realizuje duże kontrakty w Chinach, Rosji i Argentynie. Famur z kolei większość sprzedaży eksportowej kierował do Rosji i krajów WNP, a teraz istotnie pojawi się w Turcji.

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Famur podpisuje duży zagraniczny kontrakt na ponad 270 mln zł
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie