Chat with us, powered by LiveChat

INI 17.07: Niedźwiedzie wygrywają z bykami. INI pod kreską. Czy to zapowiedź wzrostów?

Skomentuj artykuł

Kolejny tydzień z rzędu na rynek wpływa informacja, która hamuje popyt i nie pozwala indeksom rosnąć. Po odejściu problemów portugalskiego banku na 2 plan po raz kolejny wróciła obawa ze wschodu. Pomimo faktu, że najazd rosyjskich separatystów na wschód Ukrainy został już przez Europę zepchnięty na 2 plan, dla Polski jest to wciąż aktualny problem. Konflikt zagraża pośrednio naszej sytuacji geopolitycznej, ale bezpośrednio wpływa na rynki finansowe, powodując kolejne fale wyprzedaży oraz słabnącego złotego.

 

Czego możemy się spodziewać po wczorajszym zestrzeleniu pasażerskiego samolotu przez prorosyjskich separatystów? Ta tragedia zmusza Europę do konkretnych działań, która do tej pory chciała zamieść sprawę pod dywan. Francuskie i niemieckie kontrakty na broń i tani gaz skutecznie zniechęcają Unię Europejską to realnych działań przeciwko agresorowi. Jak zwykle USA zareagowały pierwsze. Pojawiła się informacja o kolejnych sankcjach dla wysokich rangą rosyjskich polityków. Uderzono też w bank Gazpromu co może być dla Rosji dużo bardziej kosztowne. W ciągu 2 dni czołowy indeks moskiewskiego parkietu – RTS spadł już o 5%, a może to być dopiero początek przecen, jeżeli zostaną nałożone kolejne sankcje. Spada również rubel, a kwestią czasu jest kolejna fala odpływu kapitału.

 

Należy znaczyć, że konflikt ukraińsko – rosyjski nie powinien zagrozić hossie na rynkach finansowych. Co prawda, budzi niepokój jednak ważniejsza będzie polityka banków centralnych USA i UE oraz odczyty makroekonomiczne z największych gospodarek Świata. Po najnowszych odczytach widać, że w Eurolandzie utrzymuje się niska inflacja, w Polsce zaskakująco spadła produkcja przemysłowa (1,7% r/r, oczekiwano 6% r/r). Czy wpłynie to na decyzję RPP o kolejnej obniżce stóp procentowych? Możliwe tym bardziej, że taka presja wywierana jest również na Prezesie EBC. Należy jednak pamiętać, że obecne stopy są rekordowo niskie i Rada może obawiać się kolejnego impulsu w tej formie.

 

 

Tydzień zakończony 17 lipca przyniósł kolejne wzmocnienie siły pesymistów. Poziom niedźwiedzi po raz kolejny wzrósł (+0,6 pkt. proc.), chociaż widoczne jest wyczerpanie tendencji. Wskaźnik osiągnął 3 najwyższy wynik od czerwca 2012 roku co wskazuje na rychłą zmianę trendu. Drugi ze wskaźników – kurs WIG20 wzrósł w ostatnim okresie o 2,6% co może wskazywać na odbicie od dna. Ewentualne wzrosty powinny zostać wzmocnione w kolejnych tygodniach przez inwestorów chętniej kupujących akcje.

 

 

 

Od 3 tygodni zapowiadało się na przełamanie dominacji byków i stało się. Poziom optymistów w ogóle inwestorów spadł o ponad 3 pkt. proc. co przy jednoczesnym wzroście pesymistów skutkowało przechyleniem szali na czerwoną stronę rynku. W ciągu ostatniego roku tylko raz niedźwiedzi przejmowały stery i to zaledwie na tydzień po czym następowało dynamiczne ożywienie i wzrost optymistów. W USA wbrew opiniom, że indywidualni rzucili się na akcje, Sentiment Survey wskazuje na bardzo ostrożne nastroje. Na Wall Street blisko 70% inwestorów znajduje się poza rynkiem lub gra na krótko.

 

 

Indeks Nastrojów Inwestorów ponownie spadł nieznacznie pod kreskę (-0,5 pkt. proc.). Pesymiści uzyskali większość na rynku co w 3 letniej historii badania zdarzyło się zaledwie 16 razy na 166 tygodni. Jest to dobry prognostyk dla GPW. INI jako wskaźnik kontrariański pokazuje, że większość nie ma racji i nakazuje kupno akcji w warunkach niepewności. Idealnie wpisuje się to w przedstawianą wcześniej teorię kolejnej fali wzrostowej, która miałaby zakończyć trwającą od 2011 roku hossę. W czasie może zbiec się z wygaśnięciem programu Quantitive Easing w USA (październik 2014) i ujemnym saldem na warszawskim parkiecie związanym z reformą emerytalną w Polsce.

 

 Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie