Chat with us, powered by LiveChat

SII nie zgadza się na zniesienie dematerializacji akcji Yawal S.A.

Skomentuj artykuł

Mając na uwadze otrzymywane od akcjonariuszy mniejszościowych Yawal S.A. wnioski o wsparcie w sprawie zniesienia dematerializacji akcji Spółki, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych postanowiło przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie Komisji Nadzoru Finansowego.

 

SII podkreśliło, iż w aktualnym stanie faktycznym brak jest podstaw do wydania decyzji zezwalającej na przywrócenie formy dokumentu akcjom Yawal S.A. Sytuacja w jakiej obecnie znaleźli się akcjonariusze Spółki tworzy w ocenie SII stan niepewności co do dalszych losów spółki, który wymaga jednoznacznego rozstrzygnięcia. 20 czerwca 2014 r. podjęta została uchwała w sprawie zniesienia dematerializacji akcji Yawal S.A. Stanowi ona formalną podstawę do wystąpienia do KNF z wnioskiem o wydanie decyzji zezwalającej na przywrócenie akcjom formy dokumentu. W doniesieniach prasowych pojawiły się jednak informacje, że w opinii KNF "spółka Werder, właściciel 7,4 proc. akcji Yawalu, nie jest uprawniona do żądania umieszczenia w porządku obrad takiej uchwały." (Gazeta Giełdy Parkiet z dnia 6 czerwca 2014, artykuł pt.: "Znamy stanowisko KNF w sprawie Yawalu"). Mimo takich doniesień prasowych, brak jest pewności czy spółka Werder Sp. z o.o. nie złoży jednak stosownego wniosku.

 

Wobec powyższego SII postanowiło również przekazać swoje stanowisko, w którym również wskazuje na brak prawnych możliwości wydania pozytywnej decyzji w sprawie zniesienia dematerializacji akcji Yawal S.A. Z treścią stanowiska SII oraz przedstawioną w nim argumentacją można zapoznać się TUTAJ.

 

W tym miejscu warto jeszcze zwrócić uwagę na negatywne skutki jakie rodzi stan niepewności w jakim aktualnie znaleźli się akcjonariusze Yawal S.A. Doniesienie prasowe, to nie decyzja KNF, nie wiadomo zatem, czy jednak w przyszłości wniosek o zniesienie dematerializacji nie zostanie złożony ani jakie będą jego losy. To z kolei rodzi niepewność co do przyszłości akcji Yawal S.A. na GPW S.A., co z kolei nie sprzyja notowaniom akcji.

 

W obecnym stanie prawnym wątpliwym wydaje się jednak znalezienie rozwiązania, które definitywnie przerwałoby ten stan niepewności. Niewątpliwie byłaby nim ostateczna (w przypadku skargi do sądu administracyjnego również prawomocna) decyzja KNF. Jeśli jednak Werder Sp. z o.o. nie złoży stosownego wniosku brak będzie podstaw do wydania takowej decyzji. Być może jednoznaczne i oficjalne oświadczenie spółki Werder Sp. z o.o. w tej sprawie pozwoliłoby zamknąć dyskusję w tym temacie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie