Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Deweloperzy - dobre dane sprzedaży mieszkań. Dobry czas na kupno mieszkania?

Bardzo dobre pierwsze półrocze 2014 r. odnotowały polskie firmy deweloperskie patrząc przez perspektywę sprzedaży lokali netto, czyli z uwzględnieniem umów rezerwacyjnych. Czołówka przedstawicieli notowanych na GPW spółek z sektora deweloperskiego opublikowała dane sprzedażowe za okres kwiecień – czerwiec 2014 roku.

 

Deweloper

Liczba sprzedanych lokali

w 2q ‘14 / 2q ‘13

Liczba sprzedanych lokali

w 1. półroczu ‘14 / 1p. ‘13

Robyg

480 / 402

1056 / 705

Dom Development

463 / 386

863 / 725

Polnord

313 / 212

622 / 410

J.W. Construction

bd.

496 / 393 (bez uwzględnienia rezygnacji)

Ronson

210 / 163

416 / 295

Marvipol

136 / 94

400 / 206

 

Każda z wymienionych firm odnotowała pozytywne dynamiki wzrostowe. Najwięcej lokali zarówno w drugim kwartale tego roku jak i pierwszym półroczu w branży sprzedał Robyg. Licznik sprzedanych lokali netto dla tej spółki od początku roku przekroczył już 1 tys. Zamierzeniem zarządu na cały obecny rok jest sprzedaż 2 tys. mieszkań. Palmę pierwszeństwa w sektorze pod tym względem przestał dzierżyć Dom Development, którego sprzedaż po pierwszym półroczu wyniosła 863 lokali. Zanotował on też najniższą dynamikę wzrostu sprzedaży (19%) wśród przedstawionej grupy. Równie wysoką dynamikę wzrostu sprzedaży (50%) jak lider Robyg zanotował Polnord. Firma ta zmagająca się z dość wysokim poziomem zadłużenia oraz spekulacjami nad zmianą głównego akcjonariusza dobrze radzi sobie w działalności operacyjnej. Na początku czerwca Prokom ogłosił, że chce sprzedać pakiet 25,7% akcji Polnordu. Dobre dane sprzedażowe zanotowali też pozostali deweloperzy. Ronson sprzedał 416 w pierwszym półroczu tego roku (dynamika do okresu porównywalnego rok wcześniej – 41%), a Marvipol 400 (94%).

 

Z wypowiedzi przedstawicieli firm deweloperskich wynika, że pozytywnie na sprzedaż wpływa program MdM, czyli Mieszkanie dla Młodych oraz niskie stopy procentowe, które wpływają na niższy koszt pieniądza widoczny w atrakcyjniejszej racie kredytowej. Z kolei negatywnie oddziałuje rekomendacja „S”. Przypomnijmy, że najważniejszymi założeniami tej rekomendacji wydanej przez KNF jest wprowadzenie obowiązkowego wkładu własnego przez kredytobiorców. W 2014 r. próg ten wynosi 5% i w kolejnych latach będzie rósł – od 2015 r. - 10%, 2016 r. - 15%, a od 2017 r. - 20%. Wysokość wkładu własnego będzie też zależała od dodatkowego zabezpieczenia kredytu, a okres jego spłaty nie będzie mógł przekraczać 35 lat. Niektórzy deweloperzy wskazują też na wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym. Przedstawiciel Marvipolu stwierdził nawet, że ceny transakcyjne w II kwartale są nawet 5-10% wyższe niż w I kwartale, a spółka zakłada utrzymania się tej tendencji. Wiele firm zapowiada też uruchamianie nowych projektów, które w kolejnych kwartałach zwiększą ilość lokali dostępnych w ofertach.

 

Komentarz analityka:

 

Należy pamiętać, że na wyniki finansowe za poszczególne okresy wpływają przekazania mieszkań na klientów, a nie sprzedaż. Istotnym bodźcem na wysokie dynamiki sprzedaży lokali w całym sektorze wpływa niska baza z roku poprzedniego i niski ilościowo portfel mieszkań dostępnych w ofercie poszczególnych deweloperów (oraz stan realizacji projektów) w zeszłym roku. Wielu inwestorów może pamiętać wypowiedzi przedstawicieli firm z branży sprzed jeszcze 2-3 lat o wstrzymywaniu nowych inwestycji ze względu na kryzys. Patrząc z kolei na zapisy rekomendacji „S” wielu potencjalnych nabywców w perspektywie wzrostu wymaganego wkładu własnego może obawiać się o jego zgromadzenie i decydują się na zakupy jeszcze w bieżącym roku. Szczególnie wysokie poziomy od 2016 roku mogą istotnie hamować dostęp do kredytów hipotecznych dla osób mniej zamożnych. Ale znając polską innowacyjność z pewnością pojawią się „odpowiednie” instrumenty, które „ułatwią” zgromadzenie wkładu własnego. W perspektywie zwiększającego się popytu na mieszkania, początku wzrostu cen, niskich stóp procentowych i negatywnym wpływie rekomendacji „S” w najbliższych latach wiele wskazuje na to, że obecny czas jest prawdopodobnie dobrym momentem na zakup własnego „M”.

 

Więcej:

 

Zobacz również:

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

Tylko do piątku, 15 czerwca 2018 r. trwać będą zapisy na szkolenie on-line Amibroker Praktycznie, autorstwa Pawła Szczepanika.

Zobacz więcej

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

W czasie niespełna 6 miesięcy tego roku na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutowały tylko cztery spółki.

Zobacz więcej

Deweloperzy - dobre dane sprzedaży mieszkań. Dobry czas na kupno mieszkania?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie