Chat with us, powered by LiveChat

Dlaczego Black Point odstąpił od zakupu spółki SCOT. Relacja z Walnego Zgromadzenia

Skomentuj artykuł
© tashatuvango - Fotolia.com

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Black Point odbyło się w dniu 26 czerwca 2014 roku. W obradach uczestniczył przedstawiciel Stowarzyzenia Inwestorów Indywidualnych, który skierował do Zarządu Emitenta kilka pytań.

 

We wrześniu ubiegłego roku Spółka Black Point niespodziewanie poinformowała swoich akcjonariuszy o odstąpieniu od zawartych kilkanaście miesięcy wcześniej umów zakupu udziałów firmy SCOT - dystrybutora i właściciela marki Printe, której Zarząd Emitenta powierzył funkcje sprzedażowe, marketingowe oraz logistyczne, pozostawiając w swoich kompetencjach zarządzanie Grupą, projektowanie oraz produkcję. Jednocześnie podpisana została umowa nabycia od firmy SCOT prawa do znaku towartowego Printe oraz zawarcie porozumień w sprawie powstrzymania się SCOT od działań konkurencyjnych wobec Black Point.

Dlaczego wycofano się z umowy

Zarząd Black Point decyzję o odstąpieniu od zakupu firmy SCOT tłumaczył niezadowalającymi efektami działań optymalizacyjnych przeprowadzonych w tym podmiocie. Spółka SCOT generowała dużo gorsze wyniki niż początkowo zaplanowano i stanowiła istotne obciążenie dla całej Grupy. W odpowiedzi na pytanie przedstawiciela Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych można było usłyszeć, iż przeprowadzony audyt wewnętrzny w firmie SCOT ujawnił "zbyt dużą dziurę finansową, aby przejęcie spółki SCOT było opłacalne nawet w przypadku udanej próby przywrócenia jej rentowności". Za taką sytuację miał być natomiast odpowiedzialny przede wszystkim zbyt duży stan bezwartościowych zapasów.

 

Prezes Zarządu Black Point poinformował, iż całość działań związanych z nieudanym przedsięwzięciem kosztowało Spółkę Black Point około 0,5 mln zł. Obecnie jednak dekonsolidacja firmy SCOT została już zakończona, a Spółka Black Point ponownie przejęła bezpośrednią kontrolę nad wszystkimi najistotniejszymi procesami z punktu widzenia klienta i produktu.

Perspektywy rozwoju

Podczas obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia dyskutowano także o strategii i planach Black Point na przyszłość. Okazuje się, że największe nadzieje Zarząd Spółki wiąże z rozwojem zależnej spółki ECO Service, która niedawno rozpoczęła unikalną działalność w zakresie przetwarzania zużytych kartridży nienadających się do reprodukcji oraz odzysku z nich surowców wtórnych i produkcji regranulatu. Nie należy jednak się spodziewać, aby ten obszar mógł znacząco wpłynąć na wyniki osiągniete przez Black Point w 2014 roku, a raczej powinien stanowić istotny czynnik rozwoju Grupy w długim terminie. 

 

Ponadto Prezes Zarządu Black Point poinformował, że nowoutworzona spółka EC TRADING LLC, która ma się skupiać na handlu pustymi kartridżami na terenie USA może wymagać reorganizacji - zamiast importu pustych kartridży z Europy konieczne może być ich skupowanie bezpośrednio z rynku amerykańskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie