Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PKN Orlen wypuszcza kolejne obligacje. Tym razem są to euroobligacje o wartości 500 mln euro

© hansenn - Fotolia.com

Portal biznes.pap.pl poinformował, że: „PKN Orlen wyemitował 7-letnie euroobligacje o wartości 500 mln euro, których rentowność wynosi 160 pb powyżej mid-SWAP (kupon  2,5%). Euroobligacje zostały wyemitowane przez Orlen Capital, a gwarantem jest PKN Orlen. Globalnymi koordynatorami emisji są BNP i HSBC, a przeprowadziły ją: BNP Paribas, HSBC, Unicredit i Santander. Wcześniej agencja Moody’s nadała programowi emisji euroobligacji rating tymczasowy na poziomie Baa3, a agencja Fitch wstępny rating niezabezpieczonego zadłużenia na poziomie BBB minus.” Celem emisji jest finansowanie działalności i rozwoju koncernu.

Struktura zadłużenia Orlenu

Wskaźnik ogólnego zadłużenia spółki wynosi 47%. Na koniec 2013 roku spółka wykazywała 25,9 mld zł kapitału własnego przypadającego jednostce dominującej, przy 24 mld zobowiązań razem. Wartość rynkowa spółki wynosi 17,8 mld zł. Na koniec I kwartału 2014 zadłużenie netto spółki wynosiło 9 mld zł. Wskaźnik zadłużenia netto do EBITDA ma wartość 3,7. Oznacza to, że spółka potrzebuje ponad 3 lata, aby pokryć całe zadłużenie netto zyskiem operacyjnym, powiększonym o amortyzację.

 

Wartość wskaźnika C/WK na poziomie 0,68 mówi, że cena akcji PKN Orlen jest mniejsza od  jej majątku pokrytego kapitałem własnym. Wskaźnik ceny do zysku przyjmuje wysokie wartości - 251, ze względu na niskie zyski, osiągnięte przez spółkę za ostatnie 12 miesięcy na poziomie 71 mln zł.

 

Wybrane dane i wskaźniki

Wskaźnik ogólnego zadłużenia

0,47

Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego

0,93

Zadłużenie netto

9 mld zł

EBITDA (za 12 miesięcy)

2,4 mld zł

Zadłużenie netto/EBITDA

3,7

C/WK

0,68

C/P

251

Aktywa

51,6 mld zł

Kapitał własny

25,9 mld zł

Kapitał obcy

24 mld zł

Wartość rynkowa

17,8 mld zł

                                                       Źródło: obliczenia własne na podstawie sprawozdań, dla ceny na zamknięcie z dnia 23.06.2014 – 41,66 zł

 

Pod koniec kwietnia PKN Orlen zakończył program emisji obligacji detalicznych. Przez ostatni rok wyemitował sześć serii obligacji, łącznie pozyskując z rynku 1 mld zł. Na początku 2012 roku spółka wyemitowała obligacje korporacyjne o wartości 1 mld zł. Wczoraj nastąpiła emisja euroobligacji o wartości 500 mln euro, co w przeliczeniu na złote daje kwotę ponad 2 mld zł.

 

Uwzględniając ostatnią emisję euroobligacji, strukturę źródeł finansowania Orlenu przedstawia poniższy wykres. Wartość emisji obligacji stanowi obecnie połowę wartości kredytów i zarazem 33% zadłużenia brutto.

 

 Struktura źródeł finansowania

                                           Źródło: opracowanie własne na podstawie prezentacji spółki o wynikach za I kwartał 2014

Ostatnie wiadomości ze spółki

Zarząd spółki podaje, że sytuacja w branży jest na tyle trudna, że założenia strategii na lata 2013-2017 będą musiały zostać zaktualizowane. Mało realne wydaje się być m.in. osiągnięcie założonego wzrostu EBITDA czy możliwych do uzyskania marż. Duży problem stanowi także litewska rafineria w Możejkach, która w I kwartale 2014 pracowała jedynie na 58% mocy wytwórczych. Spółka Orlen Lietuva, która jest właścicielem rafinerii, ponosi ogromne koszty związane z transportem ropy i paliw. W I kwartale 2014 litewska spółka zamknęła stratą na poziomie 157 mln zł.

 

Z początkiem czerwca PKN Orlen, za pośrednictwem spółki zależnej TriOil Resources, nabył 100% udziałów spółki Birchill Exploration Limited Partnership. Wartość transakcji wyniosła 255,6 mln dolarów kanadyjskich czyli około 707,5 mln złotych. Przejęta spółka zajmuje się wydobywaniem ropy i gazu w kanadyjskiej prowincji Alberta.

 

Spółka zadeklarowała niedawno także wypłatę dywidendy w wysokości 1,44 zł na akcję. Dniem dywidendy był 16 czerwca, a wypłata nastąpi 8 lipca. Za 2012 rok dywidenda wyniosła 1,50 zł na akcję. Zysk z wcześniejszych lat był w całości przeznaczany na kapitał zakładowy. Strategia na lata 2013-2017 zakłada regularną wypłatę dywidendy.

Wykres ceny

 Wykres ceny

Źródło: stooq.com

 

Akcje spółki próbują przełamać linię trendu spadkowego. Ostatnie dwie próby skończyły się niepowodzeniem. Silnym oporem okazał się poziom 45 zł, do którego zbliżył się kurs. W ostatni piątek na wykresie narysowała się formacja świecona objęcie bessy. Wsparciem dla aktualnego ruchu jest poziom wyznaczający cenę 40 zł oraz linia trendu wzrostowego, zapoczątkowana w połowie 2012 roku.

 

Źródło: gpwinfostrefa.pl

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

PKN Orlen wypuszcza kolejne obligacje. Tym razem są to euroobligacje o wartości 500 mln euro