Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Pekaes chce być dwa razy większy. Jest zainteresowany koleją.

www.pekaes.pl

Spółka Pekaes jest jednym z największych operatorów logistycznych w Polsce. Swoje usługi świadczy od 1958 roku. Spółka posiada w swojej ofercie pełen pakiet usług logistyki magazynowej oraz spedycję: krajową, międzynarodową, morską i lotniczą. Pekaes jest notowany na polskim parkiecie od 2004 roku.

Fuzje i przejęcia

W rozmowie udzielonej PAP prezes Pekaesu, Maciej Bachman, poinformował, że prowadzone są już rozmowy z kilkoma podmiotami w sprawie fuzji. Fuzje mają doprowadzić co najmniej do podwojenia firmy, a decyzje zapaść jeszcze w tym roku. Najbardziej interesujące kierunki przejęć dla spółki odnoszą się do transportu kolejowego oraz intermodalnego, czyli przewozu ładunków wykorzystującego więcej niż jeden rodzaj transportu, jednak bez przeładunków przy zmianie rodzaju transportu.

 

Spółka jest także bardzo zainteresowana zagranicznymi przejęciami w celu zbudowania korytarza między polskimi portami poprzez Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię aż do Turcji. Ten kierunek jest dla nas bardzo interesujący pod względem przewozów kolejowych oraz drobnicowych – mówi prezes w udzielonym wywiadzie. Realizacja projektu planowana jest na lata 2015-2016.

 

Aby sfinansować projekty Grupa ma wiele możliwości. Może skorzystać ze środków własnych, które na koniec kwartału wynosiły 50 mln zł. Do tej pory nie mieliśmy żadnego zadłużenia w Pekaesie i w Spedcont, więc nasz potencjał do zwiększenia dźwigni finansowej jest ogromny – zauważa prezes. Grupa nie wyklucza także finansowania poprzez emisję akcji lub też sprzedaż nieruchomości inwestycyjnych czy operacyjnych w razie dużych potrzeb kapitałowych. Firma ma możliwość sprzedaży swoich nieruchomości operacyjnych i wynajęcia powierzchni w tych samych miejscach. Zarówno nieruchomości inwestycyjne jak i operacyjne wyceniane są na około 75 mln zł.

Dywidendy i akcjonariat

Zarząd rekomenduje wypłatę dywidendy za 2013 rok w wysokości 44 groszy na akcję. Oznacza to przeznaczenie prawie całego zysku netto na dywidendę. W przyszłości Zarząd nie wyklucza dalszego wypłacania dywidend jednak będzie oceniał czy nie zostawić zysków w spółce na inwestycje w projekty akwizycyjne. Ostatnia dywidenda była wypłacona w 2010 roku w wysokości 1 zł.

 

Akcjonariat

Źródło:pekaes.pl

 

Kapitał zakładowy spółki dzieli się na 30,5 mln akcji. Głównym akcjonariuszem Pekaesu jest Kulczyk Holding SA przez KH Logistyka sp. z o.o. sp. k. i Radwan Investments GmbH, z udziałem 63%. W 2013 roku ING OFE zwiększyło swój udział o 2,76%, do 12,58%. W 2011 roku spółką zainteresował się UniCredit Bank AG, który zakupił 5,82% udziałów, jednak po chwili je sprzedał. W 2010 roku Pioneer Pekao Investment Management SA zmniejszył swoje udziały w spółce z 5% do 4,17%.

Wykres ceny

Wykres

Źródło: stooq.com

 

Akcje spółki już od dwóch lat podążają zgodnie z trendem wzrostowym. Od końca grudnia cena wzrosła z 4 zł do ponad 12 zł. Niedawno kurs wyznaczył nowy szczyt, przekraczając poziom 13 zł. W tym tygodniu na wykresie pojawiły się dwie formacje świecowe: młot, a tuż po nim biała marubozu. Pokazuje to siłę popytu.

 

Źródło: biznes.pap.pl

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

W 2017 roku Orbis poprawił wyniki finansowe oraz wskaźniki operacyjne. Przychód na 1 dostępny pokój, tak zwany wskaźnik RevPAR, wyniósł 184,8 zł i był o 9,2% wyższy niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Pekaes chce być dwa razy większy. Jest zainteresowany koleją.