Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

INI 12.06: Złudne nadzieje inwestorów? WIG20 spada, nastroje najlepsze od 4 miesięcy

Mijający tydzień na rynkach, mimo oczekiwań nie przyniósł sforsowania magicznej bariery 2500 pkt. na WIG20. Przeciętny polski inwestor zadaje sobie obecnie pytanie, co z GPW jest nie tak? Pozytywne odczyty makroekonomiczne, rosnące PKB oraz jego pozytywne prognozy, dobre nastroje w USA i na zachodzie Europy nie potrafią wywołać dłuższych wzrostów na warszawskim parkiecie. Nie pomagają szczytujące indeksy S&P500 oraz DAX, a nawet Mario Draghi, który obniża stopu procentowe w Europie do nieznanych dotąd poziomów.

 

Szukając przyczyny słabości naszych indeksów można mówić o napięciach w regionie i trudnej sytuacji na Ukrainie. Można również opowiedzieć o rozebraniu OFE, które pozbawione znacznej części kapitału będą obecnie inwestowały chętniej za granicą. Prawdopodobnie każdy z tych czynników złożył się na mizernie wyglądającą sytuację na giełdzie warszawskiej, ruch boczny i niskie obroty.

 

Istnieje jednak światełko w tunelu, które trzyma inwestorów indywidualnych w dobrych nastrojach. Bardzo niskie stopy procentowe w Europie zmuszają inwestorów do szukania alternatywy i miejsca gdzie mogą pomnażać kapitał. Taką ofertę oferuje rynek kapitałowy, a według analityków GPW wciąż ma miejsce do sporych wzrostów względem konkurencyjnych giełd. Czy inwestorzy tym razem się nie przeliczą? Czy rynek spełni nasze nadzieje?

 

Popatrzmy na sytuację techniczną na WIG20. Od połowy 2013 roku na wykresie rysowała się formacja trójkąta. Wybicie górą z tej formacji nastąpiło po ogłoszeniu obniżenia stóp procentowych przez EBC i wygenerowało 3 sygnały kupna podczas jednej sesji. Po reteście górnej linii trójkąta kurs doszedł do 2500 pkt. – bariery, której nie udało się do tej pory pokonać mimo 3 prób. Obecna niewielka korekta jest prawdopodobnie zaledwie odreagowaniem i popyt zbiera siły do ponownego ataku. Perspektywa naszej giełdy do walka o szczyt z 2013 roku – poziom 2622 pkt. i właśnie to miejsce jest wskazywane jako potencjalne zakończenie hossy. Pomimo ryzyka przedłużenia korekty do poziomu 2420 pkt. i domknięcia luki wzrostowej, wciąż nastawienie jest pozytywne.

 

 

Sytuacja w tygodniu zakończonym 12 uległa nieoczekiwanej zmianie. Pomimo spadków na WIG20 i nieudanym ataku na poziom 2500 pkt., udział niedźwiedzi spadł o -2,5 pkt. proc. Wiara inwestorów we wzrosty jest tak duża, że nie wyobrażają sobie innego scenariusza niż wzrostowy. Obecnie wykresy obu wskaźników nałożył się na siebie i nastąpiło przecięcie będące sygnałem kupna na flagowym indeksie GPW.

 

 

 

Nieoczekiwane zmiany nastąpiły w strukturze inwestorów. Pomimo słabej kondycji indeksów, byki zyskały blisko 6 pkt. proc. dochodząc do najwyższego poziomu od 4 miesięcy. Podobne wyniki zostały odnotowane na będących w mniejszości sceptykach i pesymistach razem wziętych. Przekroczenie bariery 60% udziału inwestorów przez optymistów będzie sygnałem przegrzania rynku. Również w USA rządzą byki, jednak przewaga nie jest tak duża jak na GPW.

 

 

 

Indeks Nastrojów Inwestorów w ciągu 5 tygodni zanotował dynamiczny wzrost o ponad 41 pkt. proc. z poziomu niedoszacowania do granicy przewartościowania. Jak przekłada się to na kolejny tydzień na GPW? Ewentualne sforsowanie poziomu 2500 pkt. wywoła euforię, która wyniesie INI na poziom powyżej 40 pkt. proc. a może nawet 50 pkt. proc. co wywoła korektę na rynku. Możliwy jest również scenariusz wcześniejszego ochłodzenia nastrojów , akumulacji popytu i nowego szczytu w 2-3 tygodnie. Wciąż prawdopodobne są wzrosty na GPW, jednak należy monitorować nastroje inwestorów, aby wyjść z inwestycji w odpowiednim momencie.

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

Zarząd Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, zgodnie z § 28 ust. 2 Statutu Stowarzyszenia, zawiadamia że na podstawie § 26 ust. 1 Statutu, zwołuje na dzień 20 czerwca 2018 r. na godzinę 9:30 Zwyczajne Walne Zebranie, które odbędzie się we Wrocławiu.

Zobacz więcej

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

Inwestorzy mieli wczoraj (tj. 16 maja) okazję przepytać Jacka Kościelniaka, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Energi. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się wyniki finansowe, inwestycje, głównie w Ostrołękę C, a także wycena giełdowa spółki.

Zobacz więcej

INI 12.06: Złudne nadzieje inwestorów? WIG20 spada, nastroje najlepsze od 4 miesięcy
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie