Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czy AmRest zamknie swoje restauracje w USA? Relacja z Walnego Zgromadzenia Spółki

© freshidea - Fotolia.com

W dniu 4 czerwca 2014 roku odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Amrest. W obradach wziął udział przedstawiciel Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

 

Akcjonariusze obecni na walnym zgromadzeniu zatwierdzili sprawozdanie finansowe i sprawozdanie Zarządu z działalności oraz zdecydowali o przeznaczeniu zysku wypracowanego w 2013 roku w całości na kapitał zapasowy. Ponadto udzielono absolutorium wszystkim osobom zasiadającym w organach Spółki oraz powołano dwóch członków Rady Nadzorczej - Pana Henry'ego McGovern na ponowną kadencję oraz Pana Amr’a Kronfol.

 

Walne Zgromadzenie nie wyraziło jednak zgody na proponowane zmiany statutu Spółki. Jedna z nich polegać miała na wydłużeniu okresu obowiązywania upoważnienia Zarządu do dokonywania jednego lub więcej podwyższeń kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego z 1 grudnia 2014 roku do 1 grudnia 2017 roku. Druga natomiast miała  umożliwić emitowanie akcji w ramach tego kapitału docelowego w związku z programem opcji menedżerskich zatwierdzonych przed dniem 31 grudnia 2011 roku, a nie - jak obecnie - tylko przed dniem 1 czerwca 2010 roku.

La Tagliatella nadal ciąży na wynikach

Akcjonariuszy AmRestu szczególnie interesować może bieżąca sytuacja związana z międzynarodową ekspansją marki La Tagliatela, która póki co okazała się znacznie bardziej kosztowna niż początkowo planowano - w 2013 roku  wynik operacyjny wypracowany na Nowych Rynkach (Chiny, Francja, Niemcy, USA)  był około 130 mln zł pod kreską. Osoby obecne na Walnym Zgromadzeniu mogły usłyszeć od przedstawiciela Spółki, że choć nie wiadomo, kiedy spodziewać się można wyniku na plusie, to w 2014 roku strata powinna być już mniejsza i nie przekroczyć 30 mln zł. Obecnie AmRest skupia się natomiast na poprawie rentowności już otwartych restauracji La Tagliatella i w najbliższym czasie nie planuje powiększania liczby tych lokali na Nowych Rynkach.

 

W odpowiedzi na pytanie przedstawiciela Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych członek Zarządu AmRestu poinformował także, iż obraz sytuacji związanej z dochodowością marki La Tagliatella w poszczególnych państwach Nowych Rynków nie jest jednorodny. Restauracje całkiem nieźle radzą sobie we Francji i Niemczech. Dużo gorzej sytuacja wygląda za to na rynku amerykańskim - istnieje prawdopodobieństwo, że lokale działające pod szyldem La Tagliatella znikną ze Stanów Zjednoczonych jeszcze w tym roku.

 

Ponadto można było usłyszeć, iż tempo nowych otwarć kawiarni Starbucks powinno pozostać stabilne - w 2014 roku powstanie ok. 10 nowych lokali (łącznie w Polsce, Czechach i na Węgrzech). Biznes kawowy pozostaje jednak w naszym kraju relatywnie mało dochodowy. Największe marże osiągane są w kawiarniach otwieranych w Czechach.

 

Plany akwizycji

 

W ostatnim czasie pojawiły się prasowe doniesienia jakoby AmRest był zainteresowany zakupem dużej hiszpańskiej sieci restauracji od funduszu private equity CVC Capital Partners. Transakcja ta miałaby być uzupełnieniem należącej do Spółki prężnie działającej już na tym rynku sieci La Tagliatella, obejmującej łącznie około 150 lokali. Członek Zarządu AmRestu zdementował jednak te spekulacje. Spółka stale monitoruje rynek fuzji i przejęć pod kątem potencjalnych akwizycji, ale nie jest zainteresowana tą konkretną transakcją. Aktualnie nie ma również na celowniku żadnego innego znaczącego podmiotu.

 

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

W 2017 roku Orbis poprawił wyniki finansowe oraz wskaźniki operacyjne. Przychód na 1 dostępny pokój, tak zwany wskaźnik RevPAR, wyniósł 184,8 zł i był o 9,2% wyższy niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Czy AmRest zamknie swoje restauracje w USA? Relacja z Walnego Zgromadzenia Spółki