Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

30.05: Relatywna słabość warszawskiej giełdy

Ostatnie tygodnie uwidaczniają słabość polskiego rynku akcji na tle zagranicznych parkietów. Gdzie należy doszukiwać się przyczyn takiego stanu rzeczy i czego można dalej oczekiwać?

 

W obliczu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i zwiększonej zmienności na giełdach, zachowując wyjątkową ostrożność, w ostatnim czasie nie dokonaliśmy żadnej transakcji. Po trzymiesięcznym okresie oczekiwań na rozwój sytuacji, w zeszłym tygodniu w końcu zdecydowaliśmy się na zwiększenie zaangażowania w akcje, a wybór padł na walory Alior Banku (opis poniżej).

Sytuacja na Ukrainie, dane makroekonomiczne, a może OFE?

Podczas gdy warszawska giełda nie rozpieszcza krajowych inwestorów, z zazdrością obserwować możemy sytuację na zagranicznych rynkach akcji. Amerykański S&P 500 systematycznie pnie się w górę ustanawiając nowe szczyty. Niemieckiemu indeksowi DAX, po kilkumiesięcznym okresie konsolidacji, udało się pokonać ważny opór i blisko już do magicznego poziomu 10.000 punktów. Francuski CAC 40 znajduje się natomiast najwyżej od września 2008 roku.

 

Przyczyn wyraźnej słabości polskiego rynku akcji ciężko doszukiwać się nadal w kryzysie rosyjsko-ukraińskim. Z dnia na dzień spodziewać można się raczej dalszej stabilizacji niż eskalacji konfliktu. Ostatnie dni pokazują też, że doniesienia o kolejnych ofiarach starć nie robią już większego wrażenia na inwestorach. Od kilku tygodni mocno drożeją akcje nie tylko na rynkach zachodnich, ale także na giełdzie tureckiej oraz... ukraińskiej i rosyjskiej.

 

Relatywna "niemoc" krajowego rynku akcji może także dziwić mając na uwadze całkiem niezły stan polskiej gospodarki. Pod względem aktualnego, jak i prognozowanego tempa wzrostu PKB Polska niewątpliwie wyróżnia się na tle całej Europy. Zdaniem Komisji Europejskiej w 2014 roku PKB naszego kraju urośnie o 3,2 proc., a w 2015 roku o 3,4 proc. Słuszność prognoz potwierdzić zaś mogły piątkowe dane opublikowane przez GUS, zgodnie z którymi Produkt Krajowy Brutto w pierwszym kwartale 2014 roku wzrósł o 3,4 proc. rdr oraz o 1,1 proc. kdk. 

 

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że winowajcą słabszego zachowania polskiego rynku akcji na tle giełd zagranicznych są Otwarte Fundusze Emerytalne. Naszym zdaniem jednak, choć faktycznie jest to stosunkowo istotny czynnik ryzyka, czarne scenariusze dotyczące skutków przeprowadzonej niedawno "reformy" emerytalnej są mocno przesadzone.

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

23.11.2017, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za trzeci kwartał 2017 r.

23.11.2017, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za trzeci kwartał 2017 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Prezesem Zarządu LW Bogdanka SA, Krzysztofem Szlagą. Czat odbędzie się 27 listopada (poniedziałek) o godzinie 12:00. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

Zobacz więcej

30.05: Relatywna słabość warszawskiej giełdy