Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

INI 22.05: Wybicie z konsolidacji. Wzrosty na horyzoncie

Zdecydowanie najważniejszą informacją mijającego tygodnia jest rewelacyjna sesja na GPW i jej następstwa w kontekście sytuacji na indeksach. Po ostatnich 3 miesiącach kiedy sytuacja na warszawskim parkiecie była równie pasjonująca co brazylijska telenowela, a inwestorzy nie przejawiali większej chęci do zakupów, nastąpiło przełamanie. Kluczowe była najpierw obrona krawędzi rysowanej po dołkach krawędzi trójkąta, a następnie walka popytu i podaży na poziomie 2400 pkt. zakończona wygraną byków. Czwartkowa sesja rozpoczęła się luką startu, jednocześnie wybijając się górą z formacji technicznej co było jednoznacznym sygnałem kupna. Gdy wydawało się, że kupującym starczy werwy zaledwie do obrony tego poziomu, nastąpiło zdecydowane wybicie oporu na poziomie 2500 pkt. i kolejny sygnał kupna.

 

Jak przekłada się to na możliwe scenariusze rynkowe? Nasza teoria o prawdopodobnej kontynuacji wzrostów w postaci ostatniej fali hossy nabiera na znaczeniu. Spodziewane przyspieszenie rynku, który od początku roku przebywał w stagnacji powinno skutkować wybicie poziomów tegorocznego szczytu na poziomie 2526 pkt. i dalsze wzrosty.

 

Atak popytu można tłumaczyć korzystnym odczytem produkcji przemysłowej w Polsce. Nie jest to jednak informacja, która wyrwie rynek ze stagnacji i poprowadzi na kilkuletnie maksima. Wydaje się być zaledwie iskrą zapalającą silnik, do którego potrzeba stale dolewać  paliwa. Skąd możemy się go spodziewać? Najbardziej prawdopodobne są 2 źródła. Pierwsze i raczej ryzykowne to wybory na Ukrainie. Pozytywne rozstrzygnięcia na wschodzie, utrzymania nastrojów proeuropejskich i przede wszystkim zachowania jedności terytorialnej kraju może zaostrzyć apetyt inwestorów na większe ryzyko. Drugie i przynajmniej w teorii bardziej prawdopodobne źródło paliwa do wzrostów to posiedzenie EBC, które odbędzie się już 5 czerwca. Eksperci spodziewają się odważniejszych decyzji Mario Draghiego, który walczy z niskim ożywieniem gospodarczym w Eurolandzie oraz deflacją. Spośród wielu instrumentów, możliwe, że zdecyduje się na obniżenie wszystkich stóp procentowych lub luzowanie ilościowe na kształt amerykańskiego QE. Bombą byłaby kombinacja tych decyzji co mogłoby wynieść indeks WIG20 na poziom powyżej 2650 pkt.

 

 

Sytuacja w tygodniu zakończonym 22 maja uległa zdecydowanej poprawie. Po osiągnięciu przez niedźwiedzie długoterminowych maksimów, nastąpiła zmiana tendencji. Zdecydowanemu spadkowi poziomu pesymistów (-6,7 pkt. proc.) towarzyszył wzrost indeksu WIG20 (2,9%) oraz zbliżenie obu wskaźników. Pozytywna korelacja powinna zostać utrzymana w kolejnych tygodniach, aż do przecięcia obu wykresów.

 

 

Struktura inwestorów w Polsce utrzymuje nastawienie pozytywne ze zwiększeniem nastrojów neutralnych. Po kilkuprocentowym spadku poziomu niedźwiedzi, część inwestorów zdecydowała się pozostać poza rynkiem w oczekiwaniu na mocniejsze sygnały, a zaledwie 1,1 pkt. proc. zasiliło szeregi byków. Zaskoczyła sytuacja w USA, gdzie mimo kolejnych historycznych maksimów i dobrych danych z gospodarki, Sentiment Survey zanotował spadek. Na rynku dominuje niezdecydowanie, a popyt i podaż znajduje się we względnej równowadze. 

 

 

Indeks Nastrojów Inwestorów wzrósł 2 raz z rzędu. Po osiągnięciu ekstremum z chwilową przewagą podaży, byki odzyskują formę.  W ciągu 2 tygodni INI z -5,5 pkt. proc. wzrósł do 11,8 pkt. proc. a wydaje się, że to dopiero początek. Po czwartkowej sesji i 2 sygnałach kupna, inwestorzy będą chętniej kupować co prawdopodobnie przełoży się na wzrosty zarówno GPW jak i INI. Jednocześnie niskie poziomy wskaźników nie grożą w kolejnym tygodniu przegrzania nastrojów co również sprzyja stronie kupującej.  

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 24,6%, a wynik operacyjny o 45,9%.

Zobacz więcej

INI 22.05: Wybicie z konsolidacji. Wzrosty na horyzoncie