Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PKO Bank Polski - relacja z czatu internetowego z prezesem Zbigniewem Jagiełło

Kilka godzin temu zakończył się czat internetowy z prezesem PKO Banku Polskiego Zbigniewem Jagiełło. Internauci, wśród których było wielu inwestorów indywidualnych, zadali szereg pytań dotyczących obecnej sytuacji w spółce, wyników finansowych czy planów na przyszłość. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wypowiedzi prezesa.

 

Po spadkach cen akcji Alior Banku w wyniku zmiany księgowania przychodów i zysków z bancassuarrance rynek zastanawiał się jak ta kwestia wygląda w pozostałych bankach notowanych na GPW. Tego dotyczyło jedno z zadanych pytań. Prezes PKO BP oznajmił, że

 

„PKO uwzględnił zalecenia KNF w zakresie księgowania przychodów z tytułu bank assurance na koniec IV. kwartału 2013 roku. Zmiana ta była neutralna dla wyniku finansowego, gdyż dotyczyła głównie przesunięć pomiędzy wynikiem odsetkowym i prowizyjnym. Analogiczne podejście uwzględniono w wynikach 1. kwartału 2014 również praktycznie bez wpływu na wynik całkowity. Wpływ na przyszłe wyniki jest oczywiście uzależniony od skali rozwoju portfela kredytowego oraz dynamiki sprzedaży produktów ubezpieczeniowych”.

 

Pytania dotyczyły również przejęcia Nordei. Prezes Jagiełło przypomniał kilka czynników, które wpłynęły na tą decyzję:

 

„Zdecydowaliśmy się na zakup aktyów Nordea w Polsce, ponieważ profil biznesu uzupełnia działanośc PKO Banku Polskiego, moment spowolnienia na rynku był dobry, a wycena atrakcyjna. Nordea Bank Polska ze względu na skalę, nienakładającą się sięc dystrybucji, dobry zespół i portfel Klientów, jest bankiem, który stosunkowo łatow można zintegrować z naszym bankiem. W efekcie akcjonariusze mogą liczyć w najbliższych lata na ponad 13% zwrot z inwestycji”.

 

Dodał też, że synergie kosztowe po połączeniu wyniosą blisko 200 mln zł.

 

Jak w przypadku wielu spółek nie zabrakło pytań o ekspozycję na rynek wschodni, a przypomnijmy, że PKO BP posiada 99,57% udziałów w ukraińskim Kredobanku. Prezes Jagiełło podał również kwotę jaką PKO BP stracił na konflikcie.

 

„Zaangażowanie PKO Banku Polskiego na Ukrainie jest niewielkie. Aktywa Kredobank na Ukrainie nie przekraczają 1% aktywów Grupy PKO. Kredobank posiada blisko 130 placówek, ale jako bank zachodniej Okrainy, posiada je głównie w środkowej i zachodniej części kraju, tym samym nie są one obecnie narażone na bezpośrednie niebezpieczeństwo”. (…) „PKO Bank Polski prowadził w ostatnich latach bardzo konserwatywną politykę w zakresie rozwoju Kredobank. W efekcie bank był dobrze przygotowany na wybuch kolejnej fali kryzysu na Ukrainie”. (…) „Jest to kwota kilkudziesięciu milionów złotych, która jednak nie wypływ istotnie na wyniki PKO Banku Polskiego”.

 

W lutym tego roku PKO BP złożył wniosek do KNF o wydanie zezwolenia na utworzenie banku hipotecznego. W jakim celu to robi?

 

„Biorąc pod uwagę zwiększone wymogi regulacyjne, dotyczące płynności długoterminowej, oraz strategię optymalizacji kosztu finansowania PKO Banku Polskiego, planujemy uruchomienie banku hipotecznego, który emitować będzie zabepieczone listy zastawne. Uruchomienie banku planowane jest na przełom 2014 i 2015 roku. Dzięki emisji listów zastawnych PKO Bank Polskie dąży do wzmocnienia swoje bazy finansowania i przewag konkurencyjnych w bankowości hipotecznej.”

 

Nie mogło również zabraknąć pytań o wysokość dywidendy:

 

„Nasza propozycja jest zgodna z naszą polityką dywidendową, która uwzględnia rekomendację KNF dotyczącą utrzymania wskaźnika CAR powyżej 12%. W związku z przejęciem aktywów Nordea proponowana dywidenda za 2013 rok jest mniejsza niż w poprzednich latach.” (…) „Rekomendujemy 0,75 złotego na akcję, proponowany Dzień Dywidendy to 18 września 2014, a dzień wypłaty 3 października 2014.”

 

Jagiełło przewiduje też rozpoczęcie cyklu wzrostowego stóp procentowych w Polsce od przełomu 2 i 3 kwartału przyszłego roku, ale dopuścił możliwość weryfikacji tego stanowiska w drugiej połowie roku. Prezes zaprzeczył jakoby zarządzany przez niego bank był zainteresowany przejęciem Alior Banku. Zapowiedział też, że bank w ramach sprzedaży aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością jest w trakcie sprzedaży m.in. Qualii Development i być może do transakcji dojdzie w 3 lub 4 kwartale tego roku. Jagiełło przypomniał też, że PKO BP podpisał alians strategiczny w zakresie płatności elektronicznych z amerykańską grupą EVO Payments.

 

Niestety ograniczenia czasowe uniemożliwiły odpowiedzi na wszystkie zadane pytania. Przedstawiciele spółki postarają się w miarę możliwości ustosunkować do innych poruszonych kwestii. Odpowiedzi na pozostałe pytania zostaną umieszczone na naszym forum w wątku dedykowanym PKO BP. Zapraszamy!

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

PKO Bank Polski - relacja z czatu internetowego z prezesem Zbigniewem Jagiełło