Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Energa - relacja z konferencji wynikowej. Są szanse na wyższą dywidendę za rok!

Na konferencji wynikowej Energi nie mogło zabraknąć przedstawiciela SII. Spółka ta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem nas, czyli inwestorów indywidualnych. Po pierwsze Energa dość niedawno debiutowała na GPW i w jej upublicznieniu uczestniczyło wielu drobnych inwestorów. Po drugie jest to spółka typowo dywidendowa. Przypomnijmy, że duży udział w zyskach Energi zależy od działalności regulowanej przez Państwo, z czego wynika większa stabilność i przewidywalność osiąganych wyników finansowych. Inwestycje w akcje Energi są ciekawą alternatywą inwestycyjną do lokat bankowych obecnie oprocentowanych na ok. 2-3%. Stopa dywidendy za 2013 r. przy obecnej cenie akcji wyniesie 5,5%.

Konferencja wynikowa była transmitowana online z możliwością zadawania pytań. Można spodziewać się udostępnienia zapisu na stronach spółki.

Wynik finansowe Grupy Energa w 1q’14

Opublikowane wyniki można określić jako „zgodne z planem”. Potwierdzają to dzisiejsze notowania akcji spółki, które praktycznie nie zareagowały na świeże dane finansowe. Pokrótce: przychody ze sprzedaży spadły rdr o 6%, mimo to zysk brutto na sprzedaży (pierwsza marża) wzrósł o 129 mln zł (29%). Głównym czynnikiem jest szeroko rozumiany wzrost poprawy efektywności działalności. Spółka ogranicza sprzedaż do podmiotów o najniższej rentowności bliskiej zeru. Na wyższy o 39% poziom wyniku EBITDA (654 mln zł) największy wpływ miała poprawa wyników segmentu wytwarzanie i dystrybucja. Zysk netto wyniósł 323 mln zł wobec 180 mln zł rok wcześniej.  W zeszłym roku w wyniku ujęty był odpis na trwałą utratę wartości aktywów (blok B w Ostrołęce) i jeśli oczyścimy ówczesny wynik o to zdarzenie jednorazowe, wówczas wzrost wyniku EBITDA wyniósłby 10%, a zysku netto 15%. Pamiętajmy też, że od połowy zeszłego roku w grupie funkcjonują zakupione farmy wiatrowe. Ich bieżące wyniki są o ok. 35% powyżej założeń zarządu. Dziwić może trochę wartość poniesionych w 1q’14r nakładów inwestycyjnych (CAPEX), które wyniosły 195 mln zł, na tle 292 mln zł rok wcześniej. Jak pamiętamy z zapowiedzi podczas IPO, spółka miała bardzo ambitny plan właśnie w zakresie inwestycji w segmencie dystrybucji. Odnośnie wydatków CAPEX-owych zarząd stwierdził, że realizuje je zgodnie z założeniami, a w zeszłym roku trwały prace w Elektrowni Żydowo i stąd wyższa wartość tych wydatków w 1q’13.

To co najważniejsze – DYWIDENDA

Pełna treść artykułu dostępna za darmo po zalogowaniu się.

Zaloguj się Zarejestruj się

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

Zgodnie z opublikowanymi szacunkami wyników grupa osiągnęła w 2017 roku 8,9 mln zł zysku netto. Po przeliczeniu, zysk netto w samym IV kw. wyniósł 5,1 mln zł wobec 2,7 mln zł przed rokiem.

Zobacz więcej

Energa - relacja z konferencji wynikowej. Są szanse na wyższą dywidendę za rok!