Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Majówka na GPW

© Sergey Nivens - Fotolia.com

W tym roku weekend majowy zaowocował na giełdzie zawieszeniem obrotu akcjami aż 8 spółek. Co się stało?

Majowi pechowcy

Obrót akcjami został zawieszony na skutek wniosku Komisji Nadzoru Finansowego oraz Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych. Na żądanie KNF zawieszone zostały notowania PZ Cormay, Wikany, Alterco i e-Kancelaria GPF. Zarząd GPW zawiesił obroty akcjami spółek Sadovaya, KSG Agro, Westa i Reinhold Europe. Wszystko działo się 2 maja. Spółki zostały zawieszone na skutek nieprzekazaniem raportów rocznych za rok obrotowy 2013. Nieciekawie prezentuje się w zestawieniu spółka Alterco, której akcje w ubiegłym roku były zawieszane kilkakrotnie. Praktycznie przez cały maj i czerwiec 2013 roku, akcje spółki znajdowały się wyłączone z obiegu na żądanie KNF. To samo działo się we wrześniu, a później na przełomie listopada i grudnia. Więcej informacji w tabeli poniżej.

 

Zawieszone spółki

Od dnia

Do dnia

PZ Cormay

2.05

13.05

Wikany

9.05

Alterco

2.06

e-Kancelaria GPF

12.05

Sadovaya

5.05

do końca dnia sesyjnego następującego po dniu przekazania przez daną spółkę do publicznej wiadomości oraz Giełdzie wyczerpujących informacji

KSG Agro

Westa

Reinhold Europe

Wcześniejsze zawieszenia obrotu akcjami

Od początku 2013 roku na Głównym Rynku GPW zawieszone były notowania ponad 40 spółek. Najczęstsze powody zawieszenia obrotu akcjami to:

  • scalanie akcji,
  • zmiana wartości nominalnej akcji.

W ubiegłym roku nie występowały sytuacje nieterminowego publikowania raportów okresowych. Niedawno, bo 23 kwietnia, zawieszone zostały notowania IMMOFINANZ AG w związku ze zbliżającym się podziałem spółki i przeniesieniem części majątku do debiutanta BUWOG AG. Akcje FOTA SA zostały zawieszone od 3 kwietnia do 27 czerwca ze względu na toczące się postępowanie sądowe dotyczące upadłości podziałowej. W przypadku spółek takich jak Armatura Kraków S.A., POL-AQUA S.A. czy Zelmer, zawieszenie dotyczyło ogłoszenia przymusowego wykupu akcji. Akcje spółki NOVA KREDITNA BANKA MARIBOR D.D. zostały bezpowrotnie zawieszone na skutek decyzji Banku Słowenii o anulowaniu akcji spółki.

 

O wiele częściej dochodzi do zawieszenia obrotu akcjami na rynku NewConnect. Od stycznia 2013 roku ponad 100 spółek zostało zawieszonych. Najczęstszymi powodami zawieszeń na tym rynku są:

  • niepublikowanie raportów w wymaganym terminie,
  • znalezienie animatora rynku dla akcji danej spółki,
  • scalanie akcji,
  • zmiana wartości nominalnej akcji.

Na rynku NewConnect powszechne jest nieprzestrzeganie terminów raportów okresowych przez spółki. Z tego powodu 17 maja 2013 roku zawieszonych zostało 14 spółek, a niedługo później, 2 lipca, aż 27 spółek. Dalej nie są to wszystkie spółki i co jakiś czas notowania kolejnych spółek są zawieszane ze względu na przekroczenie terminu publikacji danego raportu okresowego. Na niechwalebne miejsce w zestawieniu zasługują PSW CAPITAL S.A. oraz PRECIOUS METALS INVESTMENTS SA, których obroty akcjami były wielokrotnie zawieszane przez ostatni rok. Akcje 4 spółek: URLOPY.PL SA, FON Ecology S.A., Atlantis Energy S.A. oraz STARK Development S.A., zostały zawieszone 11 grudnia ze względu na połączenie się ze sobą tych spółek. Pechowa sytuacja dotknęła spółkę MINOX SA, której obrót akcjami został zawieszony ze względu na nieopublikowanie raportu za 2014 roku. De facto spółka raport opublikowała na czas, jednak omyłkowo załączono dwa razy raport oraz opinię biegłego rewidenta, zamiast sprawozdania finansowego. 

 

Źródło: gwpinfostrefa.pl

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

21.06.2018, Newsroom

Ropa naftowa tanieje na rynkach przed posiedzeniem OPEC

21.06.2018, Newsroom

Ropa naftowa tanieje na rynkach przed posiedzeniem OPEC

Ceny ropy naftowej na światowych rynkach zaczęły mocno spadać.

Zobacz więcej

Majówka na GPW
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie