Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski - Wyniki spółki LW Bogdanka po I kw. 2014 r

Tytuł czata:

  Wyniki spółki LW Bogdanka po I kw. 2014 roku

9 maja 2014r. 

godz. 12:00 

LW Bogdanka

 


Na pytania internautów odpowie  Zbigniew Stopa, Prezes Zarządu LW Bogdanka SA

 

Zbigniew Stopa

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydziału Górniczego, Kierunku Górnictwa i Geologii, specjalność - Technika Eksploatacji Złóż. W roku 1997 r. ukończył podyplomowe studia w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach w zakresie Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Od początku pracy zawodowej związany jest z Lubelskim Węglem „BOGDANKA” S.A. Przeszedł wszystkie szczeble kariery, od stażysty pod ziemią do Kierownika Działu Robót Górniczych. Uczestniczył w wielu szkoleniach i kursach, ukończył kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych JSSP. Zbigniew Stopa pełnił funkcję z-cy Prezesa Zarządu ds. Technicznych od 2006 roku i aktywnie uczestniczył w procesie upublicznienia spółki na GPW oraz realizacji strategicznych celów rozwojowych LW BOGDANKA S.A. w ostatnich latach. Od końca września 2012 roku był pełniącym obowiązki Prezesa Zarządu Spółki, a od końca listopada 2012 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu.

 


Zapis czata inwestorskiego

 

Zbigniew Stopa: Witam na chacie i zapraszam do zadawania pytań.

 

 

bankier.pl: Czy polityka dywidendowa jest niezagrożona na kolejne lata ?

 

Zbigniew Stopa: Polityka dywidendowa została ogłoszona na lata 2013 - 2015 i ją podtrzymujemy.

 

 

bankier.pl: Czy Zarząd rozważa zmiany w CAPEXie na ten rok ?

 

Zbigniew Stopa: Inwestycje postępują zgodnie z planem i na tą chwilę nie planujemy jego modyfikacji.

 

 

Kobi_Marek: do tej pory zagospodarowaliście 16% Capexu na ten rok. Co z resztą?

 

Zbigniew Stopa: Harmonogram nie zakłada jednakowych wydatków w poszczególnych kwartałach.

 

 

Władysław K: Czy w strategii spółki jest informacja jakie są plany wydobycia węgla na najbliższe 2-3 lata ?

 

Zbigniew Stopa: Zgodnie z naszymi założeniami od 2018 r. planujemy wydobycie na poziomie ok. 12 mln ton. Prognozę wydobycia na kolejne lata będziemy podawać na początku każdego roku.

 

 

luzu: Witam jaka jest sytuacja spółki w ocenie Zarządu ? Czy sytuacja na Ukrainie wpływa na ceny węgla ?

 

Zbigniew Stopa: Spółka radzi sobie dobrze, pomimo trudnej sytuacji rynkowej. Całą naszą produkcję węgla lokujemy na rynku krajowym. W związku z powyższym na razie nie odczuwamy wpływu sytuacji na Ukrainie na ceny węgla.

 

 

Master: Panie Zbigniewie, chciałbym dowiedzieć się czy prace przy zakładzie przeróbki idą zgodnie z harmonogramem? Nie będzie opóźnień w jego uruchomieniu?

 

Zbigniew Stopa: Prace w ZPMW postępują zgodnie z planem. Inwestycja jest na ukończeniu. Planujemy osiągnięcie pełnych zdolności we wrześniu br.

 

 

Joanna S.: Czy znane są Zarządowi Spółki projekty ze strony Rządu Polskiego o cofnięciu przywilejów dla górników ?

 

Zbigniew Stopa: Nie znamy konkretnych planów Rządu. Mówi się publicznie, że należy coś zrobić z deputatami węglowymi dla emerytów górniczych.

 

 

zenon: Od czego zależy czy wydobycie w tym roku wyniesie 9,3 czy 10 mln ton?

 

Zbigniew Stopa: Szacujemy tegoroczne wydobycie przede wszystkim na bazie dwóch elementów: uruchomienia i efektów rozruchu zakładu przeróbki mechanicznej węgla oraz tego jaka będzie jakość węgla w eksploatowanych obecnie pokładach. Prace w zakładzie przeróbki przebiegają zgodnie z planem, jednak kluczowa będzie faza rozruchu, która może mieć wpływ na produkcję w trzecim i czwartym kwartale.

 

 

analityk: Czy oprócz sprzedaży wyrobów ceramicznych, które stanowią promil w przychodach, zastanawialiście się nad eksportem węgla?

 

Zbigniew Stopa: Całość naszej produkcji lokujemy na rynku krajowym na podstawie umów długoterminowych i nie mamy obecnie potrzeby szukać rynku zbytu za granicą.

 

 

cinek: Czy górnicy z Bogdanki mają takie same przywileje jak śląscy?

 

Zbigniew Stopa: Historycznie układ zbiorowy pracy był jednakowy dla górników w całej branży.

 

 

krawiec: Jaka jest sytuacja w branży, mówi się, że wszyscy cierpią na niskich cenach węglach, a strata całej branży przekracza 150 mln zł. Jak na tle radzi sobie Bogdanka ?

 

Zbigniew Stopa: Sytuacja poszczególnych podmiotów zależy przede wszystkim od kosztów jednostkowych produkcji. Mamy znacząco niższe koszty niż nasza konkurencja ponieważ jesteśmy jedną z najbardziej nowoczesnych i efektywnych kopalni w Polsce.

 

 

mroczkowski: Witam! Producenci węgla są w bardzo dużych kłopotach finansowych. Czy Bogdanka z mocną pozycją kapitałową może przejmować?

 

Zbigniew Stopa: Zgodnie ze strategią koncentrujemy się przede wszystkim na podwojeniu naszej produkcji i zasobów operatywnych w Lubelskim Zagłębiu Węglowym co wiąże się z dalsza obniżką kosztów jednostkowych.

 

 

indywidualny: Czy można liczyć na obniżenie jednostkowych kosztów wydobycia w tym roku?

 

Zbigniew Stopa: Dzięki efektowi skali oraz optymalizacji kosztów liczymy na dalszą obniżkę kosztów jednostkowych.

 

 

rover_: Jak kształtują się marże na sprzedaży w IQ2014?

 

Zbigniew Stopa: Marże w pierwszym kwartale były pod presją obniżki cen, która zaczęła się w 2013 r. pomimo skutecznych działań Spółki w zakresie obniżenia kosztów.

 

 

kevin: Jaki wpływ może mieć na Bogdankę budowa nowej kopalni przez inwestora z Australii w zagłębiu lubelskim?

 

Zbigniew Stopa: Uważamy, że budowa kopalni przez Australijską firmę, która ma koncesję tylko na rozpoznanie jest bardzo mało prawdopodobna. Koszt budowy kopalni to ok. 4-5 mld zł w warunkach LZW, natomiast okres budowy kopalni od zera to ok. 7 do 10 lat, a samo uzyskanie koncesji wydobywczej to jest również okres kilkuletni.

 

 

adrian: Jakie są pomysły na walkę z niskimi cenami węgla?

 

Zbigniew Stopa: Przewidywalność, stabilność oraz jakość dostaw do naszych klientów oraz zawieranie z nimi umów długoterminowych.

 

 

adik: jak kształtują się ceny węgla energetycznego na rynku? Jakie są prognozy?

 

Zbigniew Stopa: Zakładamy, że obecne ceny znajdują się na minimalnym poziomie. W dalszym okresie przewidujemy stabilizację i minimalny wzrost.

 

 

trader: spadki cen węgla w 1 kwartale, trochę mnie martwią w kontekście reszty roku, ponieważ ceny raczej się nie zmienią...

 

Zbigniew Stopa: Nie należy się spodziewać dalszego spadku naszych cen w 2014 r.

 

 

skłodon: W jakim stopniu spółka zrealizowała plany podwojenia produkcji węgla w latach 2011-2015? O ile zwiększyły się możliwości produkcyjne na tę chwilę?

 

Zbigniew Stopa: W 2011 r. zaczęliśmy od 5,8 mln ton, na koniec 2013 r. wydobycie wzrosło o ok 45%.

 

 

arek_inwestor: Jakich nakładów inwestycyjnych należy się spodziewać w najbliższym czasie (II, III kwartał)? Na jakie inwestycje?

 

Zbigniew Stopa: Plan nakładów inwestycyjnych na 2014 r. to ok 685 mln i będziemy go realizować zgodnie z założeniami. Podstawowe zadania to ZPMW oraz zakup kompleksów ścianowych.

 

 

marcin: Jakiej kaloryczności węgiel oferuje Bogdanka? Jest ona wyższa czy niższa od kopalni ze

Śląska? Z tego co słyszałem to niższa, jednakże czy robi to różnicę w kontraktach elektrowniami?

 

Zbigniew Stopa: Średnia kaloryczność za 2013 r. wynosiła ok. 21,5 GJ/t. Kopalnia produkuje węgiel jakościowo zgodny z oczekiwaniami elektrowni, do których go dostarcza.

 

 

parkiet.com: Czy sytuacja na Ukrainie paradoksalnie może przełożyć się w dłuższym horyzoncie na ucieczkę klientów do bardziej stabilnych surowców energetycznych jak węgiel, w przeciwieństwie do drożejącego i niepewnego gazu ze wschodu ?

 

Zbigniew Stopa: Węgiel jest podstawowym surowcem energetycznym w Polsce i zaczyna się głośno dyskutować na temat ochrony rynku węgla w Polsce.

 

 

irek: Spółka odnotowała wyższe przychody jednak zysk już na sprzedaży jest mniejszy niż w iQ2013. Z czego to wynika?

 

Zbigniew Stopa: Wynika to bezpośrednio ze znaczącego spadku cen w pierwszym kwartale 2014 r.

 

 

maklerska: to w takim razie o co chodzi z tą kalorycznością? To jest jakiś mit? Czy dla odbiorcy indywidualnego robi to różnicę?

 

Zbigniew Stopa: Dla nas rynek odbiorców indywidualnych to ok 3%. Kaloryczność węgla robi różnicę dla każdego odbiorcy ponieważ jest to ilość energii chemicznej zawartej w jednostce masy.

 

 

chudzik: Panie Prezesie, z czym były związane poniesione koszty finansowe w wysokości 9 mln zł?

 

Zbigniew Stopa: Oprócz większego poziomu zadłużenia, koszt ten uwzględnia pewne koszty związane z rozliczeniem kosztu likwidacji kopalń.

 

 

koczy: Jak często zmienia się cena węgla w umowach ze stałym odbiorcami Bogdanki?

 

Zbigniew Stopa: Negocjacje cenowe na podstawie umów długoterminowych odbywają się najczęściej w okresach rocznych.

 

 

ślązak: Sprzedaż wzrosła o prawie 20% kw do kw. Czy można spodziewać się dalszego, tak znacznego wzrostu sprzedaży?

 

Zbigniew Stopa: Wzrost sprzedaży postępuje proporcjonalnie do naszego wzrostu wydobycia.

 

Zbigniew Stopa: Dziękuję za zadane pytania. Zapraszam do kontaktu z naszym działem Relacji Inwestorskich.

  

 

 Po zakończeniu czatu zapraszamy do dyskusji na forum inwestorskim. Przez najbliższy

tydzień Spółka będzie udzielała odpowiedzi na pytania zadane przez inwestorów. 

 


Kilka słów o Spółce:

 

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. jest jedną  z najnowocześniejszych i największych kopalń węgla kamiennego w Polsce oraz krajowym liderem rynku producentów węgla energetycznego. W 2013 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 8,35 mln ton.

 

Kopalnia Bogdanka zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż  realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.

 

Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie