Chat with us, powered by LiveChat

Transakcje emitenta z podmiotami powiązanymi pod kontrolą akcjonariuszy

Skomentuj artykuł

W dniu 25 kwietnia 2014 r. do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych wpłynęła prośba od Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego Ministerstwa Finansów o przekazanie stanowiska do przygotowywanych przez organy unijne propozycji zmian dyrektywy 2007/36/WE w zakresie zachęcania akcjonariuszy do długoterminowego zaangażowania oraz dyrektywy 2013/34/WE w zakresie określonych elementów oświadczenia o stosowaniu zasad ładu korporacyjnego.

Przygotowywana dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniająca wskazane powyżej akty prawne koncentruje się wokół pięciu najważniejszych celów, tj.:

  1. zwiększenie stopnia i jakości zaangażowania właścicieli aktywów i podmiotów zarządzających aktywami w spółki, w których dokonano inwestycji;
  2. stworzenie ściślejszego powiązania między wynagrodzeniem, a wynikami dyrektorów spółek;
  3. zwiększenie przejrzystości transakcji z podmiotami powiązanymi i nadzoru akcjonariuszy nad takimi transakcjami;
  4. zapewnienie wiarygodności i jakości porad udzielanych przez doradców inwestorów w związku z głosowaniem;
  5. ułatwienie przekazywania informacji transgranicznych (w tym głosowania) w całym łańcuchu inwestycyjnym, w szczególności poprzez identyfikację akcjonariuszy.

 

Mając na uwadze istotność planowanych zmian dla wszystkich uczestników rynku kapitałowego, w tym przede wszystkim inwestorów indywidualnych, SII w piśmie z dnia 2 maja 2014 r. przedstawiło swoje stanowisko w przedmiocie proponowanych zmian.

Stanowisko SII wobec zmian

W przedstawionym Ministerstwu Finansów stanowisku Stowarzyszenie pozytywnie oceniło zaproponowany kierunek prac legislacyjnych.

 

Dostrzegając niewystarczające zaangażowanie inwestorów instytucjonalnych w sprawy spółek, których akcje posiadają w swoim portfelu Stowarzyszenie w przekazanym stanowisku zwróciło uwagę, że najbardziej do zwiększenia zaangażowania inwestorów instytucjonalnych w sprawy spółek może przyczynić się nałożenie na nich obowiązku opracowywania i publikowania polityki dotyczącej zaangażowania akcjonariuszy. SII wskazało ponadto, że obowiązek publikacji strategii inwestycyjnych oraz polityki zaangażowania może mieć także pozytywny wpływ na zakres wiedzy osób korzystających lub zamierzających skorzystać z usług inwestorów instytucjonalnych, w szczególności zainteresowanych inwestowaniem długoterminowym, w tym oszczędzaniem na emeryturę.

Transakcje z podmiotami powiązanymi o wartości powyżej 5 % aktywów spółki lub mogące mieć znaczny wpływ na zyski lub obroty, powinny być poddawane pod głosowanie akcjonariuszy

Stowarzyszenie dostrzega również pilną potrzebę zwiększenia transparentności transakcji pomiędzy emitentem, a podmiotami powiązanymi. Proponowane przez Dyrektywę w ocenie Stowarzyszenia przyczynią się do jej zwiększenia. Na szczególne poparcie zasługuje wymóg zapewnienia przez Państwa członkowskie by transakcje z podmiotami powiązanymi o wartości powyżej 5 % aktywów spółki lub transakcje, które mogą mieć znaczny wpływ na zyski lub obroty, były poddawane pod głosowanie akcjonariuszy podczas walnego zgromadzenia.

 

Stowarzyszenie pozytywnie oceniło również propozycję nałożenia na emitentów obowiązku podawania do publicznej wiadomości informacji w przypadku transakcji z podmiotami powiązanymi o wartości powyżej 1 % aktywów spółki. Do takiego ogłoszenia emitent miałby obowiązek dołączyć ponadto sprawozdanie sporządzone przez niezależną stronę trzecią zawierające ocenę transakcji.

 

Ocenie SII poddane zostały również propozycje zmian legislacyjnych zakładających przyznanie akcjonariuszom prawa głosu w sprawie polityki wynagrodzeń w odniesieniu do dyrektorów, w szczególności te zakładające, że spółki mogły wypłacać wynagrodzenie swoim dyrektorom wyłącznie zgodnie z polityką wynagrodzeń zatwierdzoną przez akcjonariuszy.

 

Ze szczegółową treścią stanowiska SII w przedmiocie zarysowanych powyżej propozycji legislacyjnych można zapoznać się tutaj.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie